کوچک تر شده بود به حرفه تدریسم بازگشتم، رازم فاش شد. اکنون نسبت به وقتی که رژیم را شروع کرده ام، حدود ۵۶ کیلو سبکتر شده ام. گرچه قسمت اعظم وزن خود را طی هشت ماه اول از دست دادم، با این همه هنوز هم به این کاهش، هر چند کندتر، ادامه میدهم. بهترین بخش این برنامه رژیمی آن است که هرگز دوباره به وزنم اضافه نشده است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید

 این روش تغذیه چیزی است که حس می کنم می توانم به نحو معقولی به مدتی طولانی آن را ادامه دهم. براساس گزارش آزمایش تجزیه خون، که من از پزشک خود هنگام مراجعه برای معاینه سالانه دریافت میدارم، اکنون نسبت به گذشته سالم ترم. برای نخستین بار در زندگی واقعا به این اعتقاد رسیده ام که خواهم توانست تاریخچه دوران سنگین وزنی را پشت سر بگذارم.

کاهش وزن در زنان به خاطر تحرک کمتر و خوردن غذای سبک در وسط روز نسبت به مردان کندتر است.

با این همه برخی خانم ها که از دستورالعمل های این کتاب پیروی می کنند، مأیوس شده اند زیرا در کاهش وزن نسبت به همکاران مرد خود، آهسته تر به نتیجه رسیده اند. در کتاب بسیار جدید میشل مونتینک، تحت عنوان روش مونتینک برای خانم های خاص در باره این مشکل بحث شده است.

«مونتینک» چهار نکته را مشخص و حس می کند که این نکات کاهش وزن را برای زنان دشوار می کنند. این نکات عبارتند از:

زنان بیش از مردان به کارهایی مشغول اند که چندان جنبش و حرکت لازم ندارد؛

  زنان بیش از مردان در وسط روز غذای سبک می خورند؛

  زنان بیش از مردان رژیم می گیرند، بنابراین بدن آنان نسبت به رژیم غذایی مقاوم تر است؛

  بدن زنان غالبا در حال تکمیل هورمون است و این کار کاهش وزن را دشوار می کند و در واقع ممکن است موجب اضافه شدن وزن آنها هم بشود.

 با همه اینها مؤلفان این کتاب به طور کامل با مونتینک موافق نیستند ولی قطعا نظرشان این است که برخی از نکات یاد شده او ارزش و اعتبار دارد. به طور کلی، زنان ممکن است با شدت کمتری ورزش کنند و از عضلات درشتی مثل مردان برای سوزاندن انرژی برخوردار نباشند.

 مردان بیشتر فعالیت می کنند و از ابزار سنگین ورزشی استفاده می کنند در حالی که زنان میل دارند در برنامه های ورزشی سبک مشارکت کنند. با همه این ها، باید به یاد داشته باشید که هزاران نفر از مردم با پیروی از روش تغذیه قندستیزی بدون ورزش وزن کم می کنند.

زنانی که قرصهای هورمونی مصرف می کنند مشکلات چشمگیری در کاهش وزن خود دارند.

زنانی که کار نمی کنند، میل دارند که بیش از زنان یا مردان شاغل بین دو وعده، غذاهای سبک بخورند. این یک امر طبیعی است، زیرا کسی که اغلب به آشپزخانه رفت و آمد می کند، نسبت به افرادی که بیشتر وقت روز از خانه دورند، فرصت بیشتری برای غذا خوردن دارد.

 زنانی که برخی هورمون های مکمل، مانند قرصهای کنترل بارداری میخورند، در کاهش وزن به مشکلات چشمگیری برمی خورند، مخصوصا اگر قرص هورمون زنانه هم مصرف کنند. هورمون زنانه اشتها را افزایش میدهد و قطعا ذخیره چربی را هم می افزاید. بسیاری از متخصصان بیماری های زنان، هورمون زنانه را به عنوان محرکی برای بیمارانی که پس از عمل جراحی یا بیماری های دیگر ایام بهبودی را می گذرانند و در مورد آنها تغذیه بهتر و بالا رفتن وزن مطلوب است، تجویز می کنند.

اگر زنی تحت درمان تکمیل هورمونی است، نباید آن را خودسرانه قطع کند بلکه باید با پزشک خود به مشورت پردازد و در صورت امکان به کمک او یا هر نوع هورمون زنانه را قطع کند، یا مقدار دوز) دارو و برنامه مصرف آن را تغییر دهد، تا این که هورمون فقط به اندازه مورد نیاز به مصرف برسد.

 با این همه، استروژن ممکن است برای زنانی که سعی می کنند وزن کم کنند بسیار مفید باشد، زیرا حساسیت به انسولین را افزایش میدهد. بنابراین، استروژن به طور مشابه به عنوان جزء الحاقی این کتاب عمل می کند. این سه نکته در گذراندن روز با سطح پایین تر انسولین به شما یاری می کند.

زنان با پیروی از این رژیم با حداقل کاهش وزن، تغییر محسوسی در سایزشان رخ می دهد.

به علاوه، عمل ذخیره چربی در زنان، از لحاظ ژنتیکی، کارآمدتر است. به علت توانایی در بچه آوردن، لازم است که زنان از دو نفر حمایت کنند تا یک نفر. بنابراین، دستگاه آنان در انبار کردن ذخیره هایی که پس از بارداری در دسترسشان باشد کارآمدتر است.

مشکلی که بسیاری از زنان در کاهش وزن دارند، واقعی است و آنان در تلاش برای نایل شدن به بهترین نتایج ناشی از سبک زندگی قندستیز توصیه شده در این کتاب، لازم است دقیقا همه نکاتی را که هم اکنون به آنها اشاره کردیم دوباره مرور کنند. واضح است که اثر برخی عوامل، مانند هورمون ها، از سایر عوامل بیشتر است.

 با این همه، در نزد بیشتر زنان مهم این است که هیچ یک از نکات یاد شده را از نظر دور ندارند. توجه دقیق به همه جزییات، سرانجام نتایج خوشایند و رضایت بخشی را برای آنان فراهم خواهد آورد، و این همان چیزی است که ما پیوسته در نزد اکثر زنان پیرو دستورالعمل های این کتاب، مشاهده می کنیم.

سرانجام، بسیاری از زنان پیرو این دستورالعمل ها اظهارنظر کرده اند که، علیرغم رسیدن فقط به حداقل کاهش وزن، اندازه لباس آنان به نحو چشمگیری کاهش یافته است و این امر نمایانگر آن است که توزیع مجدد وزن در بدنشان رخ می دهد. و این به احساس سلامت بیشتر و تصویر بهتر از خود منتهی شده است. باریک اندام بودن یک احساس عالی است. این لذت قابل حصول را از خود دریغ نکنید.

 مفهوم رژیم غذایی

تنظیم کردن ترشح انسولین، کلید رژیم غذایی قندستیز توصیه شده در این کتاب است. مهار موفقیت آمیز انسولین، این امکان را برای شما فراهم می آورد که دریچه های بسته فعالیت بهتر و تندرستی را از طریق تغذیه بگشایید. برای کنترل کردن انسولین، باید میزان مصرف قند را هم در شکل تصفیه شده آن و هم به صورت بسیاری از کربوهیدرات ها که به فراوانی موجود است، کنترل کنید. این کار با رسیدن به مفهوم درست رژیم غذایی مغذی که در عین حال ترشح مقدار انسولین را به نحوی مطلوب و عملی متعادل کند، با موفقیت امکان پذیر است.

با کاهش انسولین به مقدار مورد نیاز می توانیم بهتر زندگی کنیم.

نمی توانیم بدون انسولین زنده بمانیم، ولی می توانیم بدون انسولین بیش از حد مورد نیاز، خیلی بهتر زندگی کنیم. بنابراین، توصیه می کنیم غذاها را به صورتی برگزینید که ترشح انسولین را به روشی سنجیده تر و کنترل شده تحریک کنند نه به آن نحوی که موجب ترشح آنی، فراوان و سریع این هورمون می شود.

روشی که، توصیه می کنیم، سبب خواهد شد که میانگین سطح انسولین خونمان در طی مدت یک دوره زمانی پایین تر بماند، و در نتیجه اثر بسیار سودمندی در کاهش ترکیب چربی و ذخیره آن داشته باشد. البته آثار دیگری هم بر دستگاه قلب و عروق دارد که قبلا به آنها اشاره شده است.

کربوهیدرات های تصفیه نشده و غلات کامل نیاز به تغییرات گوارشی بیشتری دارند و این امر باعث کاهش سرعت و کمیت ترشح انسولین می شود.چون انسولین کلید مفهومی به شمار می آید که مورد بحث ماست، پس کربوهیدرات ها سنگ پایه و اساس محسوب می شوند. ماده اصلی و اساسی همه کربوهیدرات ها قند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =