روش های رسیدن به لاغری و اندام مناسب | رفع چاقیReviewed by Mehdi kh on Jan 21Rating: 5.0

با ادامه مقاله راه ها و ابزار های رفع چاقی و رسیدن به اندام مناسب با شما همراهان سایت کلینیک رسپینا همراه شوید.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

استفاده از داروها

Patient medication, horizontal

این روش شامل استفاده از داروهایی است که می توانند منجر به لاغری شوند. لازم به یادآوری است که کلا داروهای لاغری فقط تا زمانی مؤثرند که فرد آن ها را مصرف می کند و چون این داروها عوارض جانبی دارند نمی توان به مدت طولانی از آنها استفاده کرد. در نتیجه با قطع دارو، وزن دوباره افزایش می یابد.

الف – داروهایی که بر اشتها تأثیر می گذارند و از طریق تأثیر بر سیستم مرکزی اعصاب باعث کاهش اشتها می شوند.

ب – داروهایی که افزایش دهنده سوخت و ساز بدن هستند.

ج – داروهای مدر و ملین که از طریق افزایش دفع ادراریا مدفوع باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش مواد مغذی می شوند.

د. داروهای جدیدی که از طریق کاهش جذب چربی عمل می کنند.

طب سوزنی

طب سورزنی در برخی موارد خاص از طریق کنترل مرکز اشتها عمل می کند و در مورد بیمارانی که به هیچ وجه اراده و کنترل غذایی ندارند، به شرطی که از رژیم های مخصوص متخصصین تغذیه استفاده کنند (نه از رژیم های پر پروتئین یا بسیار کم کالری که خطرات بی شماری را به دنبال دارد) می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بستن آروارہ:

در این روش با سیم پیچیدن به آرواره ها باعث محدود کردن غذای دریافتی می شوند. این روش در افراد بسیار چاق صورت می گیرد و بیمار غذا را به شکل مایعات و از طریق سرم یا لوله های موئین دریافت می کند.

محدود کردن حجم معده

در این روش با قطع یا برداشتن قسمت زیادی از معده (که امروزه از روش منگنه کردن استفاده می شود)، در
حالی که سایر قسمت ها قابل استفاده باشد، حجم معده را کم می کنند. امروزه روش دیگری هم برای این کار صورت می گیرد که عبارت است از فرستادن بادکنکی در معده که بدین وسیله حجم معده را کم می کنند.

لیپوساکشن

این روش عبارت است از خارج کردن چربی ها به شیوهای خاص. روش انجام کار به این ترتیب است که شکافی به اندازه ۱۔ ۲ سانتی متر از طریق لوله ای که از بافت چربی به بیرون متصل است ایجاد می کنند و از آن طریق چربی ها را خارج می نمایند.

جراحی

روش جراحی برای کاهش وزن توسط پزشکان فقط در مورد افراد بسیار چاق و در شرایط بسیار ویژه توصیه می شود، زیرا ۳ تا ۴ درصد احتمال آمبولی (لخته شدن خون در رگ ها) در نتیجه جراحی وجود دارد. ما تنها روش اول کاهش وزن یعنی رژیم غذایی و ورزش را پیشنهاد می کنیم.

ولی در ابتدا یک مسئله بسیار مهم باید روشن شود و آن انواع مختلفی از رژیم های غذایی است که امروزه مد شده و بسیاری از این رژیمها خطرات بی شماری را برای افرادی که از آنها پیروی می کنند به دنبال دارند.

تغييرات رژیم غذایی برای لاغر شدن

مهمترین عامل در یک کاهش وزن موفق، مصرف کالری کم است. مقدار کالری مورد نیاز بدن شما به چندین عامل از جمله سن و میزان تحرک شما در طول روز بستگی دارد. باید با پزشک خود در مورد مقدار
کالری مصرفی روزانه (که به کاهش وزن کمک می کند) مشورت کنید.

پزشک ممکن است در این مورد شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا بتوانید وعده های غذای خود را تنظیم کنید. به یاد داشته باشید رژیم هایی که با کاهش شدید کالری همراه هستند، برای کاهش وزن توصیه نمی شوند، زیرا کاهش شدید کالری باعث کاهش موادمغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن می شود و برای افراد مشکلاتی ایجاد می کند.

گرسنه ماندن نیز برای کاهش وزن توصیه نمی شود، زیرا بیشترین وزنی که شما در طول روز از دست می دهید، در اثر کم شدن آب بدن تان است و این برای شما مطلوب نیست که مدت طولانی بدون غذا بمانید. رژیم های بسیار کم کالری (مثل رژیم مایعات) که روزانه ۸۰۰ کالری برای بدن تأمین می کنند (به جای ۲۰۰۰ کالری در روز)، باعث کاهش سریع وزن می شوند، ولی در عوض بلافاصله پس از قطع رژیم، وزن فرد به میزان قبلی برمی گردد.

برای کاهش وزن باید به میزان متوسط غذای کم چربی و کم کالری خورد و باید دستورات زیر را نیز به کار بست. به محتوای انرژی غذایی که می خورید فکر کنید محتوای انرژی، به مقدار انرژی موجود در آن حجم از غذایی که می خورید اطلاق می شود.

بعضی از غذاها حاوی انرژی زیادی هستند، مثل مواد غذایی چرب که حتی مقدار کم آن ها، انرژی زیادی را وارد بدن می کند. ولی در مقابل، غذاهای کم انرژی مثل سبزیها و بعضی از میوه ها را می توانید در حجم زیاد مصرف کنید، بدون این که انرژی زیادی وارد بدن شما شود.

برای مثال انرژی موجود در یک قاشق غذاخوری کره، معادل با انرژی ۲۰ لیوان کاهو است. به نظر شما کدام یک احساس سیری بیشتری در شما ایجاد می کند؟ پس غذای کم انرژی را برای رژیم غذایی خود انتخاب
کنید.

غذاهای طبیعی و سالم را انتخاب کنید

غذاهای طبیعی و سالم شامل سبزیها، میوه ها، غلات، حبوبات، ماهی، لبنیات کم چربی و گوشت بدون چربی می شود. پس سعی کنید با مصرف متعادل این مواد غذایی، خود را به طرف کاهش وزن سوق دهید و از غذاهای ناسالم و پرانرژی پرهیز کنید.

کربوهیدراتهای سالم و خوب را مصرف کنید متخصصین تغذیه بر این باورند که به طور کلی ۴۵ تا ۶۵ درصد کالری مورد نیاز فرد در طول روز، باید از کربوهیدرات تأمین شود، ولی باید از کربوهیدرات های ساده که بدن برای مصرف آنها، انرژی زیادی نمی سوزاند مثل شکر، قند و سایر شیرین کننده ها کمتر استفاده شود و در عوض انواع کربوهیدرات های پیچیده و پرفیبر مثل انواع نان و ماکارونی که از آرد سبوس دار درست شده اند یا سایر غلات مثل جو، جوی دو سر و… مورد استفاده قرار گیرند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 11 =