امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی بسیاری از روش های غیرتهاجمی جایگزین جراحی ها شده اند اما گاهی هم فقط جراحی می تواند برای کاهش وزن موثر واقع گردد ولی همیشه روش های بدون عوارض یا عوارض بسیار مختصر توصیه می شود با این حال باید با پزشک متخصص مشورت شود و بهتر است با این روش های جراحی هم بیشتر آشنا شوید .

برای انتخاب آگاهانه و گرفتن بهترین نتیجه ی ممکن با پزشک ما در کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

حلقه گذاری معده یا باندینگ :

این حلقه حجم قسمت فوقانی معده را کوچک می کند و با خوردن مقدار کمی از غذا معده پر خواهد شد اگر خوردن تداوم یابد باعث استفراغ بیمار می شود در این روش هورمون هایی که باعث افزایش اشتها می شود کنترل نمی شوند .

در این روش یک حلقه قابل تنظیم از جنس سیلیکون به دور قسمت اول معده اندکی پایین تر از محل اتصال مری به معده تعبیه می شود و یک مخزن جهت تنظیمات بعدی زیر پوست جدار شکم تعبیه می شود که از طریق تزریق آب مقطر استریل از خارج به داخل این مخزن حلقه تنگ تر می شود در نتیجه میزان غذای ورودی محدود می شود.

مزایای حلقه گذاری معده :

  • نسبت به سایر اعمال جراحی استاندارد طول عمر کوتاهتری دارد .
  • کمترین میزان دستکاری بر روی دستگاه گوارش .

معایب حلقه گذاری معده :

از نظر میزان کاهش وزن ضعیف تر از روش های دیگر است .به دلیل جسم خارجی بودن امکان آسیب به جدار معده ایجاد عفونت پاره شدن پمپ جابجا شدن حلقه وجود داشته به گونه ای که 70 درصد حلقه های معده در عرض 4 سال نیاز به خارج کردن پیدا می کند .

از آنجا که تاثیری بر هورمون های گرسنگی و ایجاد کننده چاقی و دیابت ندارد بیمار همواره درگیر گرسنگی و عدم امکان خوردن بوده لذا  به بیمار ناخودآگاه به ریزه خواری و شیرینی خواری رو آورده و در تنیجه کاهش وزن مطلوب نخواهد داشت .

تجربه نشان می دهد که باندینگ معده برای افرادی که شیرینی خور و ریزه خور هستند پاسخ مناسب نمی دهد و به دلیل اتساع قسمت بالای حلقه دچار فتق دیافراگم و وارد شدن بخشی از معده به داخل قفسه صدری و ایجاد درد همگام خوردن و ریفلاکس شدید می شود .

عوارض باندینگ :

ممکن است بیماران هرگز احساس سیری نکنند و این یکی از اشکالات روش باندینگ است در این روش سیستم گوارش دستکاری نمی شود حلقه ی معده محفظه ای دارد که زیر پوست قرار می گیرد و هر گاه باند یا حلقه گشاد شود می توان از طریق این محفظه آن را تنگ کرد اما حلقه جسم خارجی است و احتمال عفونت و ایجاد زخم در دیواره معده وجود دارد جابه جا شدن حلقه هم باعث از بین رفتن معده و مشکلی اورژانسی محسوب می شود در صورت بروز هر نوع عارضه ای حلقه باید به سرعت خارج شود که در این صورت وزن بیمار به سرعت برگشت کرده و حتی از وزن اولیه هم بالاتر می رود .

برگشت چاقی با روش باندینگ :

عمر این باند 2 سال است و این 2 سال فرصتی است تا بیمار شیوه زندگی خود را تغییر دهد این روش هم موقت است و متاسفانه بسیاری از بیماران بعد از خارج کردن باند به وزن اولیه برمی گردد در سال های اخیر در امریکا و اروپا میزان استفاده از این روش کمتر شده است باندینگ برای بیمارانی که شیرینی دوست دارند توصیه نمی شود تجربه نشان داده که باندینگ تمایل به خوردن شیرینی را بسیار افزایش می دهد چون بیماران غذاهای جامد را به سختی می خورند ولی بستنی و شکلات را به راحتی از باند رد می کنند .

افرادی با BMI  بین 35-40 می توانند کاندیدای انجام این روش باشند همچنین افرادی که در درمان رژیم غذایی تحت نظارت پزشک شکست خورده اند ولی خواهان کاهش وزن اند البته که این روش هم مستلزم رعایت رژیم غذایی محدود و ورزش است .

چه کسانی نمی توانند این عمل را انجام دهند ؟

افراد دارای بیماری های التهابی بیماری های قلبی بیماری های گوارشی نظیر کرون ، زخم روده ، سیروز یا کم کاری تیروئید هستند

افرادی که نشانه ها یا سابقه خانوادگی بیماری های خودایمنی

افرادی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند

زنانی که باردار هستند

افرادی که  سابقه ی عمل جراحی در محل مزبور دارند نظیر فوندوپلیکاسیون یا آشالازی

در افرادی که به اجسام خارجی در بدن حساسیت دارند

مراقبت ها قبل از عمل :

پزشک شما باید مطمئن شود که شما کاندید انجام این عمل هستید و کمبودهای تغذیه ای یا بیماری درمان نشده ای ندارید .

شما باید خود را برای رعایت یک رژیم غذایی محدود و برنامه های ورزشی طولانی متعهد کنید

اگر فرد سیگاری هستید باید سیگار را ترک کنید

مراقبت های بعد از عمل :

بیمار می تواند در اولین روز پس از عمل مایعات صاف شده بنوشد در صورت ضرورت می توان موقعیت حلقه و مخزن با بلع گاستروگرافین در حین رادیوگرافی بررسی و تایید نمود پس از تحمل رژیم مایعات صاف بیمار قابل ترخیص خواهد بود .

رژیم غذایی بیمار بر اساس مایعات مخلوط شده برای 4تا 6 هفته برنامه ریزی می شود و مصرف هرگونه غذاهای جامد در این مدت ممنوع است نوشابه های گازدار شیرینی جات بستنی و شکلات به دلیل داشتن کالری زیاد باید از رژیم غذایی بیمار حذف گردند .

6 تا 8 هفته پس از عمل که بافت فیبروز اطراف حلقه را احاطه کرده و آن را در جای واقعی خود ثابت نمود تنظیم کردن حلقه با بلع باریوم و زیر عکس برداری انجام می شود بیماران می بایست در سال اول هر یک تا دو ماه برای ارزیابی کاهش وزن تنظیم حلقه و بررسی وضعیت تغذیه شان به پزشک مراجعه کنند .

تخلیه ی کامل حلقه از مایع چه زمانی صورت می گیرد ؟

بیماران به محض بروز بارداری بایستی با پزشک معالجشان تماس گرفته و در اولین فرصت محتویات حلقه را تخلیه کنند چرا که با شروع ویار بارداری و نیز افزایش فشار داخل شکم که با پیشرفت سن جنین ایجاد می شود امکان جابجایی حلقه بیشتر خواهد شد تخلیه ی حلقه این  اجازه را به بیمار می دهد که برای رفع نیاز تغذیه ای خود و جنین قادر به مصرف مناسب تر مواد غذایی باشد .

زمانی که فرد به بیماری مهم و خاصی مبتلا شود و نیاز  به بستری شدن یا تحت نظر گرفتن بیمار باشد .

هرگونه عمل جراحی با بیهوشی عمومی ایجاب می کند که حلقه غیرفعال شود تا از بروز استفراغ مواد غذایی یا آسپیرایون در حین و پس از بیهوشی جلوگیری گردد .

بیمارانی که مسافرت طولانی مدت در پیش دارند .

در موارد ی که اتساع مری ناشی از تنگی بیش از حد حلقه بروز کند تخلیه حلقه ضروری است .

برای لاغری موضعی خود بهترین و بدون عارضه ترین روش را انتخاب کنید ودر این رابطه  با پزشک ما در کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سیزده =