زمانی که بدن چربی های خود را مصرف نمی کند این ممکن است برای کسانی که در حال کاهش وزن هستند اتفاق افتاده باشد و در مقطعی دیگر وزنی کم نکنند اما دلیل این استپ وزنی چیست ؟

بیشتر افراد چاق وقتی با این مشکل مواجه می شوند از مسیر صحیح رژیم خود خارج شده و رو کاهش افراطی کالری می آورند در حقیقت خودشان هم نمی دانند که با این کار مقاومت بدن در نگه داشتن چربی را بیشتر خواهند کرد و وضعیت شاید مشابه باتلاق می شود . در نهایت هم شخص خسته  و دلسرد می شوند اما برای یا فتن پاسخ این سوال که چرا کاهش وزن متوقف شده است با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما مشورت کنید .

چرا دچار استپ وزن می شویم ؟

این استپ برای این است که ما مسیری که برای لاغری و رژیم انتخاب کرده ایم اصولی و صحیح نبوده است  و به مسائل علمی و اصولی توجه نشده است . در زیر دلایل استپ کاهش وزن را برایتان توضیح می دهیم .

اصول تمرین هوازی و استپ کاهش وزن : همانطور که می دانید تمرین برای مصرف چربی ها است اما نکته اینجاست که باید بدانیدکه اگر در هر جلسه تمرین هوازی تمام مدت زمان را به صورت یکنواخت تمرین کنید بازده تمرین کاهش می یابد اما سوال پیش می ایدکه پس چه طور باید ورزش کرد ؟

باید در طور تمرین شدن و سرعت تمرین خود را تنوع بدهید و بدانید که نباید سرعت را به قدری افزایش دهید تا از حالت هوازی خارج شود باید مربی همواره نظر بد هد و باید بدانید که ورزش به تنهایی سبب کاهش وزن نمی شود .

کم کردن بیش از حد کالری

می دانید که اساس کاهش وزن کاهش کالری است . اما کاهش مشخص و به اندازه . اینگونه نیست که برای کم کردن وزن هرچقدر بخواهیم کالری را کاهش دهیم و انتظار نتیجه هم داشته باشیم وقتی مشغول کم کردن وزن هستیم هورمون لیپتین در حال کاهش است .

هورمون لیپتین هورمون سیری است . البته علاوه بر احسا س سیری فواید دیگری هم دارد . اگر کالری را بیش از حد کاهش دهید این هورمون هم شدیدا کاهش می یابد. و این باعث استپ کاهش وزن می شود . و حتی ممکن است نتیجه ی عکس بگیرید و چاق تر شوید . انتظار نداشته باشید که به سرعت وزن کم کنید . باید صبر و  حوصله داشته باشید و بدانید که به اسانی به تناسب اندام نخواهید رسید. با اصول و مشورت پزشک پیش بروید .

مصرف کم پروتئین

پروتئین احساس سیری به شما می دهد به دلیل خاصیت دیر هضمی خود بیشتر در دستگاه گوارشی خواهد ماند . و این احساس سیری به این دلیل است و این باعث می شود کمتر پرخوری کنید . باید به اندازه ی هر کیلوگرم وزن بدنتان حداقل یک گرم پروتئین مصرف می کنید .

مصرف افراطی و زیاد از حد پروتئین مانند هر درشت مغذی دیگری برای شما کالری اضافی به همراه  دارد و باعث چاقی می شود . همچنین فشار بیش ازحد نیز به کلیه ها وارد می کند در مصرف ان زیاده روی نکنید . با پزشک خود مشورت کنید و مقدار پروتئین مصرفی را با مشورت تعیین کنید .

تمرینات قدرتی

این تمیرنات با به کار گیری عضلات انرژی مصرفی شما را افزایش می دهند شاید انجام تمرینات قدرتی و هوازی در کنار هم بهترین ترکیب برای وزن کم کردن باشد . بهتر است حدود 60 الی 45 دقیقه تمرین با وزنه را انجام دهید و 30 دقیقه هم تمرین هوازی را انجام دهید .

رشد ماهیچه ها که دراثر تمرینات بدنسازی حاصل می شود سبب افزایش متابولیسم شما خواهدشد . واقعیت این است که افراد عضلانی راحت تر و زودتر از افراد دیگر وزن کم می کنند .

کم خوابیدن و استرس

می دانیم که استرس یک عامل مهم در چاقی است فشار عصبی سبب ترشح هورمون کورتیزول می شود هورمون کورتیزول دقیقا همان چیزی است که شما باید از ترشح ان بترسید و جلوگیری کنید . این هورمون با تستوسترون و هورمون رشد مخالف است و رشد عضلانی کمتر و در عوض ذخیره چربی افزایش خواهد یافت . از بیداری تا دیر وقت و شب بیداری بپزهیزید .

باید تلاش کنید بر استرس و کم خوابی غلبه کنید . تمریناتی مانند یوگا ریلکس کردن دوش اب سرد دروی از افراد منفی نفس عمیق دوری از موقعیت های تنش زا و کلی راه حل دیگر به شما کمک خواهد کرد تا با استرس مبارزه کنید . دراین مورد خودتان هستید که می توانید به خودتان کمک کنید .

چه غذاهایی مصرف می کنید

افراد چاق معمولا افرادی هستند که نمی  دانند چه می خورند و چقدر می خورند . اگر این افراد مقدار مصرف یک روز خود را با جزئیات ثبت کنند تعجب خواهند کرد زیرا خواهند دید که چقدر پر خوری کرده اند .

اما چگونه عملکرد خودرا ثبت کنید ؟ باید هر روز اطلاعات عملکردی خود را ثبت کنید مثلا ورزشی که می کنید غذاهایی که می خورید و با بررسی ان رفتارهای ناسالم خود را شناسایی کرده و ان ها را ترک کنید .

خوردن چربی : برای کم کردن وزن معمولا چربی کمتری مصرف می کنیم اما چربی های مفیدی هم هستند که باید حتما مصرف شوند مانند ماهی و زیتون و نارگیل و … این چربی ها به کاهش وزن کمک می کنند این چربی ها مفیدند و به کاهش وزن کمک می کنند ضمن این که برای سلامت شما ضروری هستند و باید مصرف شوند مانند رژیم مدیترانه ای که در این از چربیهای مفید استفاده می شود و قبلا در مقاله های ما با این رژیم اشنا شده اید .

کربوهیدرات ها

بیشتر کسانی که از خود می پرسند چرا لاغر نمی شوند کربوهیدرات را دلیل ان می دانند و این باعث می شود کربوهیدرات را از غذاها ی خود حذف کنند باید بدانید که سوخت و ساز اصلی سلول ها ی بدن نیاز به کربوهیدرات دارد باید از ان ها استفاده کرده اما به اندازه به همین دلیل لازم است با پزشک مشورت کنید .

اگر تصمیم راسخ به کاهش وزن گرفته اید جهت دریافت برنامه ی غذایی اصولی و حساب شده با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *