با قسمت دوم مقاله لاغری سریع و اثرات ورزش در خدمت شما عزیزان هستیم.نظرات و سوالات خود را در انتهای این مقاله و یا تماس با کلینیک رسپینا با متخصصان در میان بگذارید.

اگر هدفتان کاهش وزن است

پس حتما دلیل تمایلتان به پرهیز از غذا آگاهی از دریافت کالری بیش از مصرف بدن تان و لزوم برعکس شدن این روند است. حالا اگر پرهیز را متوقف کنید و روند دریافت و مصرف کالری مجدد را به وضعیت اول بازگردانید، قطعا به نقطهی آغاز، یعنی دریافت کالری بیشتر باز می گردید و وزن کاهش یافته نیز به حالت اول خود برمی گردد.

شما نمی توانید شیوه ی زندگی گذشته ی خود را از س ر بگیرید و تنها به دلیل چند هفته پرهیز از غذا انتظار تغییراتی کلی را داشته باشید. اگر قرار به ادامه ی شیوه ی قبلی باشد، دقیقا به همان وضعیت قبلی خود بر خواهید گشت. به همین دلیل است که به اصرار می گوییم، پرهیز از غذا فقط نوعی رژیم نیست، بلکه بخش ثابتی از شیوه ی زندگی است.

ایجاد تغییر در شیوه ی زندگی به معنای پذیرفتن یک مجموعه عادات جدید و دائمی است، یعنی نظمی جدید بر کارهای روزانه حاکم می شود. شما با طرز تفکری متفاوت، رفتاری متفاوت و الگوی تغذیه ای متفاوت، شیوه ی زندگی خود را تغییر میدهید و مهم تر آنکه به آن پایبند می مانید.باور غلط رایج در اینجا، بازگشت مجدد وزن بلافاصله پس از توقف پرهیز از غذاست. این اتفاق در صورتی روی می دهد که با دریافت کالری اضافی، کاهش وزن دوران پرهیز را جبران کنید.

توصیه ی اکید ما، پیشگیری از به وجود آمدن چنین شرایطی است، زیرا هدف اولیه ی شما از پرهیز، کاهش وزن و کاستن از کالری دریافتی بدن است. کمبود کالری، تنها راه رهایی از اضافه وزن خواهد بود. در میزان غذایی که پس از دوره ی پرهیز میخورید، زیاده روی نکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد آنچه پس از پایان مدت پرهیز میتوانید بخورید، با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

شاید بعضی از افراد، کاهش وزن را تنها ناشی از کم شدن آب بدن یا گلیکوژن عضله بدانند که هرچند در برخی موارد می تواند صحت داشته باشد، اما ربطی به واقعیت جریان ندارد. در حقیقت، شما به دلیل کاهش چربی بدن وزن کم می کنید. این فرایند به سرعت اتفاق نمی افتد، ولی در صورت پایبندی به اصول پرهیز از غذا، حتما عملیمی شود.

کاهش چربی بدن فرایندی کند و تدریجی است. هرکس به آسانی قادر به کم کردن میزان آب بدن خواهد بود، اما پرهیز از غذا راه مناسبی برای این منظور نیست. به همین دلیل  تأکید بر اهمیت نوشیدن مقادیر زیاد آب در طول دوره ی پرهیز از غذا بسیار حائز اهمیت است.

انرژی کمتر با نخوردن غذا:

شاید در ابتدای دوری پرهیز از غذا از کاهش میزان انرژی تان گلایه کنید (در فصل 3، به چند شکایت احتمالی دیگر در آغاز شیوهی پرهیز از غذا و راه های ساختن ذهنیتی مثبت برای کنار آمدن با آنها می پردازیم.)اما پس از عادت ذهن و بدن به شیوه ی زندگی عجین شده با پرهیز از غذا، نه تنها به کمبود انرژی ناشی از حذف وعده های غذایی فکر نمی کنید، بلکه حتی شاداب و پرتوان شده و از انرژی بالایی برخوردار می شوید.

برای اطلاعات بیشتر دربارهی نقش پرهیز از غذا در تقویت انرژی از طریق افزایش ترشح هورمون أدرنالین، به مبحث «تمرکز بر سطح انرژی و ورزش» رجوع کنید. به این بیندیشید که گرسنگی یک انگیزه و شاید اساسی ترین انگیزه در میان انگیزه های دیگر انگیزه های استوار بر نیازهای زیستی است. حیوانات درنده به هنگام گرسنگی به شکار می روند، یعنی بیشترین میزان انرژی خود را در حین گرسنگی صرف می کنند. شما هم پرهیز از غذا را همچون رفتن به شکار و زمانی فرض کنید که بدن تان مجبور به انجام دادن دشوارترین کارهاست.

تا حد امکان به گرسنگی فکر نکنید و خود را مشغول نگه دارید. در واقع بهتر است که برنامه ی پرهیز از غذا را به روزهای پرمشغله اختصاص دهید. در صورت موفقیت در مشغول نمودن خود، تا جایی که فرصت اندیشیدن به گرسنگی را نداشته باشید، زمان پرهیز از غذا نیز راحت تر سپری خواهد شد.

سالم خوری در دوره ی غیر پرهیز:

باوجود تأثیر روش پرهیز از غذا در کاهش آثار عادات غذایی غلط، این مکانیسم آنقدرها هم پرقدرت نیست تا در درمان با پیشگیری کامل از بیماری های احتمالی ناشی از رژیم های غذایی ناسالم، مؤثر واقع شود. آنچه در دورهی غیر پرهیز می خورید، به اندازهی دوره ی پرهیز از غذا اهمیت دارد. بدون تغذیه ی سالم، فواید پرهیز از غذا به شدت محدود می شود.

پرهیز از غذا به تنهایی برای نجات شما از آثار منفی تغذیه ی نامناسب کافی نیست غذانخوردن نوعی فعالیت سالم است که در صورت زیاده روی در آن ناسالم می شود. از طرف دیگر، خوردن غذا می تواند، هم فعالیتی سالم و هم نه چندان سالم باشد.باید بدانید که هر ماده ای که وارد بدن تان می شود، یا سالم است یا مضر. جای تردید هم نیست که بعضی مواد غذایی معین، سبب بهبود عملکرد سلولی و برخی دیگر سبب تخریب آن می شوند.

در مباحث بعدی این فصل به اهمیت انتخاب مواد غذایی با کیفیت و رژیم های غذایی مبتنی بر مواد غذایی کامل و طبیعی اشاره می کنیم. همچنین دربارهی اهمیت کنترل سطح قند خون و نقش شاخص گلیسمی (شاخص قند خون) بحث می کنیم. در پایان نیز جزئیات مناسب ترین مکمل شیوهی پرهیز از غذا را که به عقیده ی ما رژیم غذایی پالئو است، شرح میدهیم. برای اطلاع بیشتر با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *