اگر قصد دارید به سرعت لاغر شوید باتمرینات ژاپنی می توانید به خواسته ی خود برسید مقاله ی ما را تا انتها بخوانید تا با روش های خاص ژاپنی آشنا شوید .برای شروع کردن هر رژیم غذایی باید با پزشک مشورت کنید و خودسر سراغ رژیم های غذایی نروید .

برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

تاباتا یکی از روش هایی است که می توانید با آن بدون نیاز به وزنه چربی سوزی کنید و به اندام ایده آل خود برسید.تاباتا توسط یک دانشمند ژاپنی و همکارانش به دو گروه تقسیم شدند یک تیم به بررسی تمرینات با شدت متوسط و تیم دیگر به بررسی تمرینات با شدت بالا پرداختند .گروه شدت متوسط 5 روز در هفته به مدت 6 هفته تمرین کردند که هر جلسه تمرینی یک ساعت به طول می انجامید .گروه با شدت بالا 4 روز در هفته به مدت 6 هفته تمرین داده شدند که هر تمرین 4 دقیقه به طو ل می انجامد .اگر هفته ای دو بار و به مدت دو هفته آن را انجام دهید بدن شما خوب خواهد شد و احساس قوی تر لاغرتر بودن و در کل بهتر از همیشه را خواهید داشت .

تاباتا چیست ؟

این روش ترکیبی از 20 ثانیه ورزش و 10 ثانیه استراحت است به یاد داشته باشید 20 ثانیه ورزش و 10 ثانیه استراحت نه بیشتر نه کم تر شما به یک تایمر یا برنامه ای نیاز دارید تا بتوانید این قانون را دنبال کنید این فواصل زمانی برای این تنظیم شده است تا ماهیچه های ما در حالت غیرهوازی با حداکثر قدرت برای 20 ثانیه ورزش کند و 10 ثانیه استراحت کند این زمان ریکاوری است که ماهیچه ها نیاز دارند .

انجام تاباتا :

باید هر فعالیت را برای 20 ثاینه با ظرفیت کامل انجام دهید و سپس برای 10 ثانیه استراحت کنید این فرایند را 8 بار تکرار کنید با انجام این کار هر تمرین فقط 4 دقیقه طول می کشد یک دقیقه استراحت کنید و 4 بار این چرخه را انجام دهید 6 تمرین مخنلف را به مدت 30 دقیقه انجام دهید 30 دقیقه ورزش کافی است اگر ورزش را به درستی انتخاب کنید  همچنین تمرینات باید ساده باشد .

ساختار تمرینات تاباتا :

هر تمرین در این روش فقط 4  د قیقه طول می کشد ساختار برنامه تمرین تاباتا به صورت زیر خواهد بود :

 • تمرین شدید به مدت 20 ثانیه
 • استراحت به مدت 10 دقیقه
 • تکمیل 8 ست پشت سر هم

در تمرین و انجام آن ها تهایت تلاش خود را بکنید و بعد استراحت کنید تا یک ست تکمیل شود شما باید 8 ست مثل این را انجام دهید در روش تمرینی تاباتا می توانید هر تمرینی را انجام دهید اسکات  شنای سوئدی بورپی کتل بل تمرین با وزن بدن توپ طبی بتل روپ تمرین با لاستیک سنگین سورتمه یاهر تمرینی که گروه های عضلانی را به چالش بکشید .

مزایای تمرین تاباتا :

این روش با افزایش ضربان قلب و همچنین متابولیسم بدن به چربی سوزی کمک زیادی خواهد کرد شاید بگویید که فعالیت های کاردیو نیز باعث چربی سوزی می شود اما نکته جالب توجه در مورد تمرین تاباتا این است که بعد از پایان هر ست چربی سوزی همچنان ادامه خواهد داشت اما در کاردیو به محض قطع شدن تمرین چربی سوزی نیز متوقف می شود .

عضله سازی :

در این روش میزان عضله سازی به طرز معجزه آسایی بالاست تارهای بسیار زیادی از عضلات در هنگام تمرینات با شدت بالا تحت فشار قرار گرفته و به همین دلیل امکان آن ها فراهم می شود این میزان رشد به مراتب بیشتر از فعالیت های کاردیو است .

مدت کوتاه :

اگر سرتان را آنقدر شلوغ کرده اید که فرصتی برای انجام فعالیت های ورزشی ندارید و وقت نمی کنید به باشگاه هم بروید و یا حتی فرصت پیاده روی را هم ندارید با انجام تمرینات تاباتا خیلی ساده و در کمتر از 30 دقیقه می توانید به رشد عضلات و همچنین چربی سوزی کمک زیادی کنید .

تمرینات تاباتا :

بهتر است با انجام یک برنامه ورزشی مناسب اقدام به چربی سوزی و تقویت عضلات خود بکنید .

حرکت اسکات :

 • 20 ثانیه با شدت بالا و 10 ثانیه استراحت در مجموع 4 دقیقه این حرکت را انجام دهید
 • بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید نوک انگشتان پا مقداری به سمت خارج بدن قرارگیرد
 • یک اسکات استاندارد مانند تصویر اجرا کنید یکی پس از  دیگری
 • درتمام طول حرکات باید تمرکزتان روی صاف ماند کمر و در ست خم کردن زانوها باشد

حرکت برپی :

 • به مدت 20 ثانیه با شدت بالا و 10 ثانیه استراحت در مجموع 4 دقیقه این حرکت را انجام دهید
 • بایستید و پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کنید
 • به طرف پایین و حالت شنای سوئدی بروید
 • خود را به طرف بالا بکشید و با یک جهش به حالت پایین حرکت اسکات بروید
 • بایک حرکت سریع به طرف بالا بپرید و دست ها را به طرف بالای سر ببرید تا یک مرتبه حرکت کامل شود همین که پاها روی زمین نشست سریع دوباره تکرار کنید
 • از حرکت های اسکات از جانب و لانج برعکس و حرکت کوهنوردی و قیچی خوابیده را هم باید استفاده کنیم

توصیه ها :

روش تاباتا بسیار شدید و سخت و قوی است فراموش نکنید که قبل از اینکه شروع کنید خودتان را گرم نمایید.کاری که اجازه ندارید انجام دهید این است که زمان زمان 20/10 را تغییر دهید البته به محدودیت های آن ها احترام بگذازید و مراقب باشید که آسیب نبینید .اگر بعضی از تمرینات را نمی توانید انجام دهید ورزش بعدی را انجام دهید .

حتما قبل از شروع گرم کنید :

این روش برای افراد مبتدی نیست به بدنتان گوش کنید اگر مشکل قلبی دارید این روش را پیگیری نکنید .انتخاب تمرین باید به صورتی باشد که حجم بیشتری از عضلات را دربرگیرد در هفته ی اول ممکن است در عضلات اصلی درد احساس کنید به هر حال بدن شما با این تمرین سازگاری پیدا خواهد کرد برای نتیجه ی بهتر و سریع تر برناهمه ی تغذیه ای ویژه ای را انتخاب کنید با تغذیه فقیر به اهدافمان نخواهیم رسید و انرژی لازم برای انجام این چنین تمریناتی با شدت بالارا نخواهید داشت .

برای گرفتن مشاوره و رسیدن به تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *