قرص لاغری و ضد چاقی را بیشتر بشناسیم.در این مقاله می خواهیم به شما چندتا از دارو های ضد چاقی که به طبع باعث لاغری هم می شود را به شما معرفی کنبم تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با این دارو ها و مزایا و عوارض آن بیشتر آشنا بشوید.

قرص لاغری که باعت کاهش اشتها می شود

 داروهای لاغری

قرص لاغری سیبوترامین یا (رداکتیل)

داروهای لاغری یک مهار کننده بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین است و از طریق سیستم عصبی مرکزی باعث سرکوب اشتها می شودعوارض آن شامل افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب ، آسیب دریچه های قلبی و افزایش فشارخون ریوی خشکی دهان ، یبوست ، سردرد ، بی خوابی می باشد. قابل ذکر است که سیبوترامین در بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی – عروقی وسکته، آب سیاه چشم ، تشنج وبیماران مستعد خونریزی منع مصرف دارد. این دارو در حال حاضر از بازار داروی کشور های اروپایی به دلیل خطرات آن جمع آوری شده است. داروی سیبوترامین تنها برای استفاده در افراد 16 سال وبالاتر تائید شده است.

قرص لاغری ضد چاقی فلوکستین

از داروهای لاغری مهار کننده بازجذب سروتونین است که به صورت کوتاه مدت برای کاهش اشتها استفاده می شود.اثر بخشی این دارو جهت لاغری به طور کامل اثبات نشده است. عوارض داروی فلوکستین شامل عصبانیت ، تعریق بیش از حد ولرزش است.

قرص لاغری فن ترمین

این دارو جهت کاربرد کوتاه مدت تجویز می شود. ازعوارض این دارو می توان به  افزایش در ضربان قلب و فشار خون ، طپش قلب، اثرات سوء گوارشی واثرات سوء بر سیستم اعصاب مرکزی اشاره نمود.

 داروهای لاغری کاهش اشتها بوپروپیون

یک داروی ضد افسردگی است که در درمان کمکی ترک سیگار به کار می رود.

داروهایی که باعث دفع و یا مانع جذب چربی می شود

ارلیستات ( زنیکال)می باشد که با مهار آنزیم لیپاز لوز المعده باعث مهار شکسته شدن مولکولهای بزرگ چربی می شود و بدین طریق از جذب آنها جلوگیری می کند.گلوکومانان و صمغ گوار نیز به همین صورت عمل می کنند.عوارض جانبی اورلیستات شامل خال چربی ،فوریت مدفوع ، مدفوع چرب ، افزایش خروج مدفوع وبی اختیاری مدفوع، درد شکمی و نفخ و آسیب های شدید کبدی میباشد.

عوارض گوارشی دارو معمولا درعرض چهار هفته برطرف می شوند. در طولانی مدت امکان پیری زودرس بافت ها وجود دارد،بنابراین توصیه می شود که دوره درمان محدود و در صورت نیاز با فاصله انجام شود. جذب ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E وبتاکاروتن ممکن است کاهش یابد بنابراین مصرف مکمل حاوی ویتامین های محلول در چربی یکبار در روز با فاصله 2 ساعت ازمصرف دارو توصیه می شود .

داروهایی که باعث افزایش متابولیسم می شود

 داروهای لاغری

 داروهای لاغری ال کارنیتین

باعث انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به داخل میتوکندریها واکسید ه شدن آن و در نتیجه تولید انرژی از چربی می گردد. به صورت کپسول mg 250و500 وجود دارد و برای مصارف درمانی 1 تا 3 گرم در روز با شکم خالی میل می شود .

عوارض

افزایش فشارخون ، تندی ضربان قلب، تب، سایر عوارض : تهوع ، استفراغ ، اسهال، بی اشتهایی عصبی و به دنبال آن سوء تغذیه، بی خوابی و بی قراری، گیجی ،مشکلات عصبی وعوارض آلرژیک مثل خارش پوست ، تورم ، قرمزی زبان -لب وگلو ، مشکلات تنفسی.

منع مصرف :

افرادی که کم کاری تیرويد دارند و یا دیالیزی هستند

داروهای لاغری متفورمین

به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) بکارمی‌رود. همچنین جهت لاغری و درمان سندرم تخمدان پلی کیستسک کاربرد دارد. دارو با مهار تولید گلوکز توسط کبد ،افزایش برداشت گلوکز توسط سلولها، افزایش اکسیداسیون چربی ها و کاهش جذب گلوکز از دستگاه گوارش عمل می کند.

استفاده از متفورمین برای کاهش وزن ، تنها در صورتی مجاز است که فرد مبتلا به نشانه های اولیه  سندرم متابولیک باشد .قند خون ناشتای بالای 100، افزایش چربی خون، دور کمر بالاتر از 80 در زنان و بالاتر از 96 سانتیمتر در مردان که توأم با افزایش وزن و نتیجه آزمایش تحمل قند خون بالا ، نمایانگر سندرم متابولیک است. در کسانی که این مشکل را  ندارند، نه تنها برای کاهش وزن مناسب نیست، بلکه می تواند عوارض جانبی زیادی مانند خستگي ، دردهاي عضلاني ، تنگي نفس ، خواب آلودگي ، درد معسده ، تهوع واستفراغ ، نفخ ، توليد گاز بيش از حد در روده ها و اسهال داشته باشد.

 داروهای لاغری اسلیم کوئیک

داروی گیاهی که باعث کاهش اشتها وکاهش ماندگاری غذا در روده می شود .همچنین با داشتن چای سبز باعث افزایش متابولیسم چربی ها می گردد. گیاهان دیگر به کاررفته در این محصول شامل کرفس و زیره سبز می باشد .

عوارض آن می تواند به صورت اسهال در فرد بروز کند که در این صورت باید دارو قطع شود.به علت وجود ماده آنتول در آن بایستی از ماندن بیش از حد در آفتاب خودداری کرد؛ زیرا این ماده دراثر اشعه ماوراء بنفش تبدیل به مواد شبه استروژنی می شود.

 داروهای لاغری فیبر کلیر

از فیبر گیاهی ذرت تهیه شده است و یک عامل کمکی در کاهش وزن محسوب می شود. در دستگاه گوارش آب را به خود جذب کرده وسبب ایجاد یک توده ژل مانند حجیم در معده شده که متعاقباً اشتهای فرد را کاهش می دهد. این دارو می تواند سرعت جذب گلوکز ازدستگاه گوارش را کاهش داده وباعث کاهش احساس گرسنگی شود. همچنین با جذب چربی غذا  به خود باعث افزایش دفع چربی می شود .

مقدار مصرف در بالغین(افراد بالای 12 سال) به میزان1 قاشق چایخوری 3 بار در روز معادل 3 گرم در یک لیوان آب یا مایعات سرد وگرم ( بدون گاز )می باشد.جهت افراد زیر 12 سال نصف این مقدار توصیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =