اگر طوری فعالیت خود را برنامه ریزی کنید که وقتی در اوج انرژی هستید آن را خاتمه دهید، بیشتر احتمال دارد که دوباره ورزش کنید. در یک بخش از پژوهشی در ارتباط با همین موضوع، محققان شرکت کنندگان را واداشتند تا چند جلسه به مدت ۲۰ دقیقه در سطحی که از نظر آنها نامطبوع بود، ورزش کنند. در یک نوبت، ۵ دقیقه تمرین های خنک کردن خوشایند در انتهای جلسه اضافه شد و در جلسه بعدی خنک کردن وجود نداشت. زمانی که پژوهشگران از شرکت کنندگان پرسیدند که برای جلسه هفته بعد کدام نوع از تمرین ها را دوست دارند تکرار کنند، تعداد کسانی که جلسه همراه با سرد کردن در انتهای ورزش را انتخاب کردند دو برابر دیگران بود.

برای مشاوره در زمینه لاغری و کاهش سایز کلیک کنید.

راه و روش دیگری که به وسيله آن می توانید با نرمش و ملايمت خود را به ورزش کردن وادار کنید این است که از قسمتی از برنامه ورزشی معمول خود شروع کنید که از آن بیشتر از همه لذت می برید و سپس به سمت نقطه شروع که نامطبوع تر بود برگردید. هر چیزی که به شما کمک کند تا به جای تأخیر انداختن ورزش آن را زودتر شروع کنید مفید است. راهی پیدا کنید تا بر ساده ترین و لذت بخش ترین قسمت تمرین تان تمرکز کنید و سپس آن را در بهترین نقطه تمام کنید.

شب به یاد ماندنی

با این که کاملا واضح است که خواب خوب و کامل نیروی مغز را برای روز بعد» افزایش می دهد، ممکن است که شما تأثیر خواب را بر توانایی درک و فهم آنچه «روز قبل» آموختید دست کم بگیرید. در طول روز شما مقادیر زیادی اطلاعات متفاوت و نامربوط به هم را وارد مغز خود می کنید. با وجود کل حجم اطلاعاتی که مغز شما در یک روز مجبور است پردازش کند، عجیب نیست که ممکن است این اطلاعات در حافظه شما در هم آمیخته و ادغام شود، و دلیل ساده آن این است که شما نمی توانید همه چیز را حفظ و در آن نگه دارید.

این جاست که خواب شبانه کامل و خوب وارد بازی می شود. این خواب به ذهن شما کمک می کند تا روی این اطلاعات پراکنده پردازش ناهشیاری را به انجام برساند. وقتی شما خوابید، مغزتان به وقایع روزانه برمی گردد و از میان اطلاعاتش مناسب ترین را انتخاب می کند، سپس این اطلاعات کلیدی تقویت و رمزگذاری می شود تا در حافظه طولانی مدت ذخیره شود. این عملیات است که به شما اجازه می دهد تا بعدها وقایع با اتفاقات خاصی را به یاد آورید. به زمانی که دانش آموز بودید فکر کنید. به احتمال زیاد، آن زمان کسی بود که به شما توصیه می کرد شب قبل از امتحان خوب بخوابید و سپس صبحانه سالمی بخورید. نظريه پشت این توصیه این است که شما باید سرحال باشید تا امتحان تان را خوب بدهید.

هرچند خوب خوابیدن شب قبل از امتحان مؤثر است، اما برای اینکه در هنگام امتحان به شما کمک کند، خیلی دیر است. منفعت اصلی خواب خوب در طول سال تحصیلی است. به این ترتیب که شما درسها را فرا می گیرید، اطلاعات بتوانند هر شب در حافظه شما رمزگذاری و جایگزین بشوند. اگر همچنان که پیش می روید هر چیزی را درست ضبط و بایگانی کنید، دانش شما هر زمان که به آن بیشترین نیاز را دارید در دسترستان خواهد بود.

این موضوع چیزی بیش از یک نظریه صرفا جالب است. موضوع مورد بحث چندین بار در محیط های آزمایشی امتحان شده است. این پژوهش ها نشان داده است که چه قدر کیفیت و طول خواب می توانند در به یاد آوردن مطالب مشخصی که روز قبل یاد گرفته اید کمک کننده باشند. تحقیق همچنین بیان می کند که بدخوابی و کم خوابی مزمن برای قوای ذهنی به صورت کلی بد است، مانند این که مغزتان ۴ تا ۷ سال پیرتر بشود. خواب خوب جلوی تحلیل رفتن و ضعف سخت افزار ذهنیتان را می گیرد.

*رستوران ها را بر این اساس انتخاب کنید که وقت سفارش غذا چه قدر راحت و ساده می توانید غذای سالم سفارش بدهید

* هر وقت وسوسه شدید که از ورزش روزانه خود شانه خالی کنید، بلافاصله شروع به ورزش کردن کنید و این کار را چند دقیقه ادامه بدهید. اغلب سخت ترین قسمت شروع آن است.

*در آینده وقتی روی مطلبی کار می کنید که نیاز به مقادیر زیادی یاد گرفتن و تجزيه و ترکیب دارد، به جای این که تا دیروقت بیدار بمانید، زود به رختخواب بروید.

از کسالت غذاهای چرب برحذر باشید

زمانی که در اواسط نوشتن این کتاب بودم، در یک آخر هفته زیبای پاییزی، مادرم به من تلفن زد و ما را برای صبحانه روز یکشنبه دعوت کرد. او رستورانی را در نزدیکی انتخاب کرده بود که در مجلات، نقدهای خوبی برای آن نوشته شده بود. وقتی رسیدیم، رستوران پر بود از سروصدای مردم و کارکنانی که مشتاقانه خدمت می کردند. اما وقتی منوی صبحانه محدود آن جا را دیدم، فهمیدم که انتخاب یک غذای خوب کار سختی است.

فقط پنج گزینه در منو وجود داشت و هیچ کدام از آنها کاملا سالم به نظر نمی آمد. وقتی که میزبان ما سر میز آمد و خودش را معرفی کرد، گفت که دونات های پوشیده از سس شکلات و «بندیکت تخم مرغ » محبوب ترین غذاهای رستوران است. من با این فکر که تخم مرغ از دونات سالم تر است و بالاخره من هم به یک روز استراحت در میانه رژیمم نیاز دارم، بندیکت را سفارش دادم. وقتی غذایم حاضر شد و آن را آوردند، دیدم از «مافین انگلیسی همراه با گوشت و دو تخم مرغ آب پز تشکیل شده که در سس هلندی » غوطه ور است و در کنار آن بیسکوئیت کره ای و سیب زمینی سرخ شده هم قرار داده بودند و البته باید اضافه کنم که همه اش را خوردم.

در رستوران به ما خیلی خوش گذشت و غذاها هم بسیار خوشمزه بود. با این حال، اوایل بعد از ظهر، با شکم نفخ کرده و حالت نیمه خواب روی کاناپه لمیده بودم. آن روز یکی از خوش آب و هواترین روزهای سال بود و دخترم از من خواهش کرد او را به پارکی که در محله مان قرار داشت ببرم، ولی کل انرژی من دود شده و به هوا رفته بود. کسالت ناشی از غذای چربی که خورده بودم در بقية روز هم مانع از این شد که کار مفید یا لذت بخشی انجام دهم. وقتی به عقب نگاه می کنم، در حقیقت تنها کسی را که با انتخاب یک صبحانه نامناسب فریب داده بودم، خودم بودم. این یک تصمیم خود خواسته بود که انرژی وسرحالی مرا برای بقیه روز از بین برده بود. چند هفته بعد، در موقعیت مشابهی قرار گرفتم ولی این بار تصمیم متفاوتی گرفتم و غذای سالمی انتخاب کردم که در منو نبود: املت سفیده تخم مرغ با اسفناج، قارچ و سیب زمینی. آن روز عصر همه انرژی دنیا را داشتم، با بچه هایم بازی کردم، کمی کار کردم و برای دویدن بیرون رفتم.

برای مشاوره در زمینه لاغری و کاهش سایز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =