لاغری سریع |آیا در لاغری سریع باید به تایید علمی رژیم لاغری توجه کنید؟Reviewed by Mehdi kh on Sep 27Rating: 5.0

می دانید که امروزه روش ها و رژیم های مختلفی برای لاغر شدن وجود دارند اما نباید فراموش کنید که همه ی این روش ها یا دستگاه های لاغری از لحاظ علمی تایید شده نیستند بااین‌حال برخی استراتژی‌های لاغری وجود دارند که از پشتوانه علمی برخوردارند. ازجمله این استراتژی‌ها می‌توان به ورزش‌کردن، کنترل کالری دریافتی، و کاهش مصرف کربوهیدرات اشاره کرد. برخی از دستگاه های لاغری هم مورد تایید دانشمندان و سازمان های علمی معتبر هستند که دراین مقاله از این راه کارهای علمی لاغر شدن بیشتر صحبت خواهیم کرد .

برای مشاوره لاغری موضعی کلیک کنید.

یکی از رژیم هایی که تایید علمی را به همراه خود دارند رژیم فستینگ است خوب است بدانید که رژیم فستینگ یک الگوی تغذیه‌ای است که در آن نباید در برخی بازه‌های زمانی چیزی خورد. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند روزه‌ متناوب در بازه‌های زمانی مشخص می‌تواند موجب کاهش وزن سریع در افراد دارای اضافه وزن بشود. در این روش در روزهایی خاص نباید غذا خورد و در روزهای دیگر می‌توان به‌طور عادی غذا خورد. در روزه‌ روزهای متناوب، در روزهای روزه‌داری باید تنها معادل ۲۵ تا ۳۰ درصد انرژی موردنیاز روزانه‌ غذا خورد.

رژیم غذایی و مقدار ورزش کردن

باید توجه کنید که اگر کسی به‌دنبال کاهش وزن باشد، باید به غذای روزانه‌اش توجه بکند. بهترین و مؤثرترین روش برای رسیدن به این هدف، نوشتن غذا و نوشیدنی و میزان فعالیت فیزیکی‌تان در یک دفترچه است براساس تحقیقات انجام شده در یک سال در حدود ۳٫۷ میلیارد بار، اپلیکیشن‌های مرتبط با سلامت دانلود شده است. این عدد بیشتر شامل برنامه‌هایی برای رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی و کاهش وزن می‌شد. این امر بی‌دلیل نبوده است؛ زیرا فعالیت فیزیکی و ردگیری میزان لاغری روش‌های مؤثری برای کاهش وزن سریع هستند پیگیری منظم فعالیت فیزیکی می‌تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. یک ارزیابی دیگر نشان داد ارتباط مستقیمی بین کاهش وزن و کنترل میزان غذای دریافتی و فعالیت فیزیکی وجود دارد. حتی یک وسیله ساده مانند پِدومتر (دستگاه الکترونیکی) نیز می‌تواند ابزاری مفید برای کاهش وزن باشد توجه کنید که غذا خوردن باید با  ذهن آگاه باشد و این خود  نوعی تمرین است که در آن افراد به نوع غذا و محل خوردن آن، توجه ویژه می‌کنند. این روش می‌تواند موجب افزایش لذت افراد از غذای مصرفی‌شان شود و به حفظ وزن در محدوده سالم کمک کند. به‌خاطر مشغله‌های زندگی امروزی، بیشتر افراد می‌خواهند به سریع‌ترین شکل ممکن، غذایشان را بخورند. آنها در بیشتر اوقات این کار را در خودرو، پشت میز و یا حین تماشای تلویزیون انجام می‌دهند. درنتیجه دقیقا نمی‌دانند چه چیزی می‌خورند هرگز این کار را نکنید . در مورد غذا خوردن دقت کنید که برای جویدن و احساس مزه غذا وقت بگذارید. این‌ کار به کاهش وزن کمک می‌کند؛ زیرا با این کار، مغز فرصت کافی برای تشخیص سیگنال‌های سیری خواهد داشت و مانع از پرخوری می‌شود.

در وعده ی صبحانه پروتئین مصرف کنید

تایید شده است که مصرف پروتئین در وعده ی صبحانه سبب لاغری می شود . پروتئین می‌تواند هورمون‌های اشتها را به گونه‌ای تنظیم‌ کند که فرد احساس سیری کند. این امر بیشتر به‌خاطر کاهش هورمون گرسنگی ( گرلین ) و افزایش هورمون‌های سیری و کوله‌سیتوکینین است . تحقیقات بر روی افراد جوان نشان داد که  تأثیر هورمونی مصرف صبحانه‌های سرشار از پروتئین می‌تواند تا ساعت‌ها دوام داشته باشد.گزینه‌های خوب برای صبحانه‌های سرشار از پروتئین عبارت‌اند از: تخم مرغ، یولایف ، مغزها، کره بادام زمینی، ماهی ساردین و پودینگ دانه چیا و فرنی است .

تایید شده است که برای سریع لاغر شدن باید شکر و قند را حذف یا کمتر مصرف کنید .رژیم‌های غذایی غربی سرشار از شکر هستند. این امر ارتباط مستقیمی با چاقی دارد زمانی‌که مصرف کربوهیدرات‌ها را کاهش بدهید، بدن‌تان برای تأمین انرژی به‌جای استقاده از کربوهیدرات، به‌سراغ ذخیره‌های چربی‌ می‌رود. فرایندهای فراوری بر روی کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده موجب می‌شود میزان فیبر و مواد مغذی دیگر در آنها به حداقل برسد. ازجمله این کربوهیدرات‌ها می‌توان به برنج سفید، نان‌های سفید و پاستا اشاره کرد این غذاها در بدن به‌سرعت هضم شده و موجب تحریک ترشح هورمون انسولین می‌شوند. افزایش میزان انسولین موجب افزایش ذخیره چربی در بافت آدیپوز می‌شود. این امر به افزایش وزن منتهی می‌شود. بهتر است غذاهای سرشار از شکر و فراوری‌شده را با گزینه‌های سالم‌تر عوض کنیم. غذاهایی مانند : برنج، نان و پاستاهای محتوی فیبر و با فراوری حداقلی به‌جای انواع فراوری‌شده آنها؛ میوه ها، مغزها و دانه‌ها به‌جای میان‌وعده‌های سرشار از شکر؛ دمنوش ها به‌جای نوشابه‌های سرشار از شکر؛

از لحاظ علمی تایید شده است که فیبر سبب لاغری می شود

فیبر تغذیه‌ای به کربوهیدرات‌های گیاهی اطلاق می‌شود که برخلاف شکر و نشاسته قابلیت هضم در روده باریک را ندارند. مصرف مقدار زیاد فیبر در رژیم‌ غذایی‌ موجب احساس سیری و کاهش وزن می‌شود . بهتر است غذاهایی که حاوی فیبر هستند را بیشتر مصرف کنید مواد غذایی مانند : غلات صبحانه، پاستا، نان تهیه‌شده از غلات کامل، جو دوسر؛ میوه‌ها و سبزیجات؛ حبوبات و لوبیا؛ مغزها و دانه‌ها می تواند به سریع تر لاغر شدن ما کمک کند . از لحاظ علمی ثابت شده است که تنظیم باکتری‌های دستگاه گوارش تحقیقات زیادی درباره تأثیر باکتری‌های مفید دستگاه گوارش بر کنترل وزن انجام گرفته است. دستگاه گوارش انسان میزبان گستره وسیعی از میکروارگانیسم‌هایی است که تعدادشان به‌طور تقریبی به ۳۷ تریلیون می‌رسد نوع باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش هر فرد متفاوت است. برخی از آنها می‌توانند موجب افزایش انرژی دریافتی افراد از غذاها بشوند. درنتیجه از تشکیل چربی و افزایش وزن جلوگیری می‌کنند.

برخی از غذاهایی که می‌توانند میزان باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش را افزایش بدهند، عبارت‌اند از: بیشتر سبزیجات و میوه ها افزایش مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات می‌تواند موجب افزایش دریافت فیبر و تنوع باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش بشود. برای تغذیه سالم بهتر است سبزیجات و سایر غذاهای گیاهی هفتاد و پنج درصد غذای مصرفی‌تان را تشکیل بدهند. همچنین غذاهای تخمیری: این غذاها به عملکرد بهتر باکتری‌‌های مفید موجود در دستگاه گوارش کمک می‌کنند. همچنین این غذاها مانع از رشد باکتری‌های مضر می‌شوند. کفیر، ماست و سایر غذاهای تخمیری همگی محتوی مقدار چشمگیری از پروبیوتیک ها هستند. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان‌شدن اثرات سلامت‌بخش در بدن میزبان می‌شود. پروبیوتیک‌ها به افزایش باکتری‌های مفید در بدن کمک می‌کنند غذاهای پری‌بیوتیک هم برای گوارش عالی هستند : این غذاها رشد و فعالیت برخی باکتری‌های مؤثر بر کنترل وزن را افزایش می‌دهند. فیبر پری‌بیوتیک در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات به‌ویژه در ریشه کاسنی، کنگر فرنگی، پیاز، سیر، مارچوبه، چغندر، موز و آووکادو یافت می‌شود. همچنین می‌توان آن را در غلاتی مانند جو و جو دوسر نیز یافت.

بهتر است برای انتخاب رژیم غذایی تایید شده از لحاظ علمی به مواد غذایی که در این رژیم استفاده می شود دقت کنید زیرا همانطور که اشاره کردیم علم و تمامی دانشمندان روی مواد غذایی و میوه ها و سبزیجات بسیار مطالعه کرده و برای لاغری توصیه هایی دارند پس به مواد غذایی استفاده شده در رژیم غذایی بسیار دقت کنید قبل از هر رژیمی لاغری با پزشک تان مشورت کنید .

برای مشاوره لاغری موضعی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =