خوابیدن بعد ازغذا خوردن  الگوی هضم و چرخه خواب می باشد برخی از انواع غذاها و زمان وعده های غذایی نیز می توانند احساس خستگی به خصوص بعد از غذا را در افراد ایجاد کنند. کاهش سطح انرژی بعد از غذا خوردن را خواب آلودگی بعد از غذا می نامند. محققان  معتقدند که این یک واکنش طبیعی است  با مقاله ی ما همراه شوید تا بیشتر راجع به این چرخه ی خواب طبیعی بدانید .

چرا می خوابیم؟

خوابیدن بعد ازغذا خوردنخوب است که در همین ابتدا بگوییم که باید چه کرد که خواب الودگی به سراغمان نیاد چه موجب چاقی بشود یا نشود .حتما توجه داشته باشید که داشتن خواب کافی با کیفیت بالا می تواند از خستگی بعد از غذا جلوگیری کند احساس خستگی بعد از غذا می تواند ناامیدکننده باشد ، به خصوص پس از ناهار ، زمانی که فرد نیاز به هوشیاری دارد افت انرژی در طول روز می تواند به خصوص برای افرادی که در شرایط خطرناک کار می کنند مانند افرادی که با ماشین آلات یا وسایل نقلیه کار می کنند خطرناک باشد

اگر می خواهید خوابیدن بعد ازغذا خوردن  نشوید باید کم و مرتب غذا بخورید. به جای خوردن وعده های غذایی بزرگ ، هر چند ساعت یک بار وعده های غذایی و میان وعده های کمتری بخورید تا سطح انرژی شما حفظ شود. یک قطعه میوه یا یک مشت آجیل باید به اندازه کافی برای درمان افت انرژی کافی باشد و خواب شبانه هی خوب و با کیفیت داشته باشید . فردی که شب به اندازه کافی بخوابد ، کمتر دچار افت انرژی قابل توجهی بعد از ناهار می شود ورفتن به پیاده روی را فراموش نکنید.

  انجام ورزش های سبک در طول روز ، به ویژه بعد از غذا خوردن ، به افراد کمک می کند احساس خستگی کمتری داشته باشند. در طول روز یک چرت کوتاه بزنید. نور درمانی را امتحان کنید. محققان دریافتند که قرار گرفتن افراد در معرض نور شدید پس از ناهار باعث کاهش خستگی می شود از نوشیدن الکل در کنار وعده های غذایی خودداری کنید. الکل می تواند احساس خستگی بیشتری در افراد ایجاد کند. شاید برایتان سوال شود که باید برای این موضوع به پزشک مراجعه کنیم یا نه ؟ باید گفت اگر فردی پس از غذا خوردن به طور مداوم خسته است و این روی کیفیت زندگی وی تأثیر می گذارد ، باید با پزشک صحبت کند.

برخی از مشکلاتی که باعث خوابیدن بعد ازغذا خوردن میشوند عبارتند از: کم خونی، سلیاک ، عدم تحمل غذایی یا آلرژی دیابت که بهتر است توسط پزشکتان بررسی شود . توجه کنید که بسیاری از افراد پس از خوردن غذا دچار افت انرژی می شوند. وعده های غذایی بزرگ و وعده های غذایی غنی از پروتئین و کربوهیدرات به احتمال زیاد باعث خواب آلودگی در افراد می شود در بیشتر موارد ،افت انرژی بعد از غذا خوردن یک واکنش بیولوژیکی طبیعی است با این حال ، اگر این امر مانع فعالیت های روزمره شود ، بهتر است فرد در محتویات و زمان وعده های غذایی خود تغییر ایجاد کند. اگر این نوع تغییرات کمکی نکرد ، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

خوابیدن بعد ازغذا خوردن-وعده ناهار

خوابیدن بعد ازغذا خوردن

خوب است به برخی از دلایل که سبب خوابیدن بعد از غذا خوردن غذای دیگر می شود را نام ببریم این دلایل عبارتند از : توجه داشته باشید که وعده های غذایی حاوی کربوهیدرات و پروتئین می توانند احساس خستگی در فرد ایجاد کنند و نوع غذایی که می خورید بسیار موثر است. غذاهای غنی از پروتئین و کربوهیدرات ها باعث می شود که افراد نسبت به سایر غذاها احساس خواب آلودگی بیشتری داشته باشند .

برخی از دانشمندان معتقدند که فرد پس ازخوابیدن بعد از غذا خوردن زیرا بدنش سروتونین بیشتری تولید می کند. سروتونین یک ماده شیمیایی است که در تنظیم چرخه های خواب و تنظیم خلق و خو نقش دارد یک اسید آمینه به نام تریپتوفان که در بسیاری از غذاهای غنی از پروتئین وجود دارد ، به بدن در تولید سروتونین کمک می کند. کربوهیدرات ها به بدن در جذب تریپتوفان کمک می کنند. به همین دلایل ، خوردن یک وعده غذایی غنی از پروتئین و کربوهیدرات ممکن است باعث خواب آلودگی در فرد شود.

خوب است بدانید که تریپتوفان در غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند مانند ماهی سلمون و تخم مرغ و مرغ و شیر و اسفناج و سویا و محصولاتش و پنیر وجود دارد . و غذاهایی که مقدار زیادی کربوهیدرات دارند هم شامل ماکارانی و برنج و نان سفید و کلوچه و کیک و دونات و کراکر و شکرو ذرت و ابنبات و …  شما اغلب قبل از خواب ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات مانند غلات با شیر می خورند .

اشاره کردیم که مقدار غذایی که می خورید هم بسیار مهم است .ممکن است فرد بعد از صرف یک وعده غذایی بزرگ خواب آلودگی بعد از غذا را تجربه کند افرادی که ناهار زیادی می خورند ممکن است خواب آلودگی بعد از ظهر را بیش از کسانی که ظهر کمتر می خورند تجربه کنند. غذا خوردن باعث بالا رفتن قند خون می شود و ممکن است کاهش انرژی به دنبال آن رخ دهد.

اشاره کردیم که زمان خوردن وعده های غذایی هم می تواند بسیا رتاثیر گذار باشد . ساعت طبیعی بدن یا ریتم شبانه روزی فرد می تواند بر احساس او پس از خوردن غذا تأثیر بگذارد. بنیاد ملی خواب گزارش داده است که مردم به طور طبیعی ساعت دو بامداد و دوباره در ساعت دو بعد از ظهر انرژی کمتری دارند ، این ممکن است سنت چرت زدن ، یا خواب نیمروز را بعد از وعده غذایی ظهر توضیح دهد. نور روز و تاریکی در تنظیم ریتم شبانه روزی ضروری است ، اما زمان بندی وعده های غذایی نیز ممکن است تأثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *