سفید کردن پوست | سفید کردن پوست با گیاهان و مواد طبیعیReviewed by Mehdi kh on Aug 19Rating: 5.0

سفید کردن پوست رنگ پوست شما موضوعی وراثتی و ارثی بوده و بستگی به میزان رنگدانه ملانین تولیدی توسط سلولهای ملانوسیت پوست دارد. به طور طبیعی در برخی قسمت های بدن که در معرض نور خورشید قرار دارند، سلول های رنگدانهای پوست رنگ دانه بیشتری تولید می کنند که سبب تیره شدن پوست می گردد. با برطرف شدن اثر آفتاب، رنگ پوست به تدریج به حالت طبیعی خود بر می گردد. تیره شدن پوست به دلیل عدم استفاده صحیح از ضد آفتاب است.

در صورتی که از ضد آفتاب با ۳۰ SPF استفاده کنید. رنگ پوست طبیعی خواهد شد. استفاده صحیح از ضد آفتاب به این معنی است که ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باید از آن استفاده کرد و هر ۳ ساعت آن را تجدید نمود. البته عوامل محیطی هم می تواند بر کیفیت و حالت پوست افراد اثر بگذارد. تغذیه خوب و حاوی مواد مورد نیاز بدن، استفاده از لبنیات، میوه، داشتن فعالیت بدنی و ورزش، در سلامتی و شادابی پوست مؤثر است. برای روشن کردن پوست از ترکیبات حاوی هیدروکینون و آلفا هیدروکسی اسید استفاده می کنند که سبب مهار تولید رنگدانه ملاتونین در سلول های رنگدانه ای ملانوسیت پوست می شود شروع اثر این داورها ممکن است تا دو ماه طول کشیده و اثرات آن ۲ تا ۶ ماه بعد از قطع درمان نیز ممکن است باقی بماند. از عوارض این کرم تا سوزش، تحریک و حساسیت پوستی است و به خاطر داشته باشید هم زمان با استفاده از این داروها از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

سفید کردن پوست با گیاهان و مواد طبیعی

کلم چند برگ کلم سفید را در دو لیوان آب ریخته و اجازه دهید تا روی حرارت آن قدر بجوشد تا یک لیوان آب کلم باقی بماند. سپس این عصاره را صاف کرده و پس از سرد شدن، هر شب پیش از خواب با پنبه روی صورت خود بمالید. این لوسیون پوست را درخشان و روشن می کند. انگور آب خوشهای انگور را با دست بگیرید و صبح و شب به صورت کمپرس روی پوست صورت بگذارید تا پوستتان شاداب و روشن گردد. البته این آب باید درست پیش از استفاده تهیه شود. پس از ۱۰ دقیقه که روی پوست ماند، به کمک آب معدنی بشویید. همچنین آب انگور را به پوست مالیده و پس از خشک شدن، با مقداری آب نیمه گرم که محتوی کمی جوش شیرین است، صورت را شستشو دهید. این عمل موجب طراوت، شادابی و سفیدی پوست می شود. گیاه خلنگ خلنگ به سبب داشتن آربوتین، سفید کننده و روشن کننده پوست است گل ابری از عصاره آن به همراه چای سبز و برگ خرزهره برای جلوگیری از فعالیت رنگدانه ملانین و آدنوزین و در نتیجه روشن کردن رنگ پوست استفاده می شود. لیمو اگر هر روز صبح به کمک تکهای پنبه، آب لیمو را به پوست بمالید، برای روشن کردن رنگ و تقویت و آرامش آن عموما مؤثر است.

استفاده مکرر از لوسیون زیرفون رنگ پوست را روشن می کند

برای تهیه این لوسیون دو مشت زیرفون خشک را در یک لیتر آب جوش بریزید. پرتقال زینتی آب میوه آن سفید کننده پوست است. ختمی درختی ختمی درختی روشن کننده پوست است. روشن کننده پوست چرب اگر هویج را پیش از آب گرفتن، در آب بجوشانند، با مالیدن آب آن روی پوست، رنگ آن را روشن و مشکلات خاص پوست چرب را برطرف می کند. مالش آب هویج سبب روشن شدن پوست و جلای آن گشته و در لطافت و شادابی پوست مؤثر است. جعفری شستشوی صورت با جوشانده حاصل از ۱ مشت جعفری در نیم لیتر آب که به مدت ۵ دقیقه جوشیده باشد و برای مدت یک هفته، سبب روشن شدن رنگ پوست می شود. روغن شترمرغ مالیدن روغن شترمرغ سفید کننده و روشن کننده پوست است. عصاره شیرین بیان گالبریدین موجود در عصاره شیرین بیان موجب سفید شدن طبیعی پوست میشود. عصاره شیرین بیان را می توانید در عطاری ها پیدا کنید.

هر صبح و شب صورت خود را شسته و لایهای نازک از این عصاره را روی پوست خود بمالید. عصاره را در جای تاریک و خنک نگهداری کنید، در این صورت، عصاره شیرین بیان برای دوره زمانی طولانی، تازه می ماند. برای این که مطمئن شوید که به این گیاه حساسیت ندارید، قبل از به کار بردن آن بر روی صورت، مقدار کمی از آن را روی بازوی خود مالیده و امتحان کند. رازیانه مواد لازم: رازیانه ۱ قاشق چای خوری آب جوش اليوان دوغ ا قاشق غذاخوری رازیانه را در آب جوش بریزید. برای حداقل ۶۰-۴۰ دقیقه صبر کنید. پس از حدود 1 ساعت، رازیانه را از آب جدا نموده و دوغ را به این آب اضافه کنید و به صورت ملایم مخلوط را بر روی صورت مالیده و اجازه دهید تا ماسک به مدت حداقل ۲۰ – ۱۵ دقیقه بر روی آن باقی مانده و سپس با آب بشویید. ماست استفاده از ماست به طور مداوم موجب می شود که رنگ چهره تا چند درجه روشن و شفاف شود. اگر پوست حساس دارید، حتما از ماست های شیرین استفاده کنید. زردچوبه زردچوبه را با مقداری آب به صورت خمیر درآورده و به پوست خود بمالید.

بادنجان خوردن بادمجان باعث روشن شدن پوست می شود

بخور روشن کننده و ضد تیرگی پوست با غازیاغی مواد لازم: برگ غازیاغی ۲۰ گرم بابونه ۲۰ گرم اسطوخودوس ۲۰ گرم یک کتری آب را بجوشانید، سپس برگ غازیاغی، بابونه و اسطوخودوس یا اسانس معطر روغنی غازیاغی (یا مخلوطی از اسانس معطر روغنی گیاهان مذکور) را به آن بیفزایید، بعد سر را روی لگن بگیرید و حوله خشک را به گونه ای روی سر بیندازید که بخار را در خود نگه دارد. سپس به مدت ۱۵ دقیقه به طور مداوم و یکنواخت پوست و صورت را در معرض این بخور قرار دهید و در حین بخور پوست و صورت را ماساژ دهید بنفشه معطر دم کرده ۲۰ گرم برگ تازه بنفشه معطر در ۲۵۰ گرم شیر جوشیده، اثر نرم کننده پوست دست و صورت دارد. این محلول علاوه بر ایجاد طراوت و شادابی موجب سفید شدن پوست نیز می شود. پیچ اناری عصاره گل آن سفید کننده پوست است. توت فرنگی مالیدن توت فرنگی به پوست موجب سفیدی پوست می شود. دارمازو یا آرجون میوه درخت آرجون و مازوج (دارمازو) در سفید کنندگی پوست تأثیر بسیار زیادی دارند. آنها دارای خاصیت بازدارندگی تیروزیناز (آنزیم تولید کننده ملانین) بوده و همانند کوجیک اسید عمل می کنند. زغال اخته میوه زغال اخته برای شفافیت و سفیدی پوست مؤثر است.

رنگ تیره آن به سبب آنتی اکسیدانی است که به عنوان آنتوسیانوساید شناخته شده است. آنتوسیانوساید توانایی کاهش تولید ملانین و در نتیجه تغییر رنگ پوست را داشته و همچنین پوست را صاف و جوان نگه میدارد و به از بین بردن سلولهای مرده پوست کمک می کند. اثر آن را به اسیدلاکتیک و تاتن نسبت داده و معمولا له شده آن را به عنوان ماسک صورت مورد استفاده قرار می دهند. اگر در فصلی هستید که میوه تازه آن در بازار موجود نیست، می توانید عصاره اش را از فروشگاه های مواد غذایی خریده و استفاده نمایید. توت کاغذی عصاره ریشه توت کاغذی سفید کننده پوست است. بررسی مقایسه ای مهار تیروزیناز از توت کاغذی با کوجیک اسید و هیدروکینون، نشان داد که توت کاغذی مؤثرتر بوده است، اما با ترکیب شدن با سایر مواد مؤثره اثر آن بیشتر میشود. توت کاغذی، جایگزین طبیعی سفید کننده شیمیایی هیدروکینون است. برگهای این گیاه دارای آربوتین بوده که می تواند مانع از تولید ملانین در پوست و در نتیجه تیره شدن آن شود. گلاب گلاب سفید کننده پوست بوده و علاوه بر آن رافع چرک و کثافات از صورت است و درخشندگی و جلای خاصی به چهره می بخشد و به عنوان یکی از پاک کننده ها قبل از استفاده از ماسک تجویز می شود. هسته انگور مقداری هسته انگور را له کرده و بر روی پوست صورت و گردنتان قرار دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نه =