آشنایی با ساختار پوست و مو| طراوت پوست و مو در چیست؟| قسمت اولReviewed by Mehdi kh on Jul 29Rating: 5.0

در سطح اپیدرم البته شاخی سلولها بطور مداوم در حال ریزشند. سطحی ترین سلولهای این لایه پوسته های خشک و نازک از طبقات زیرین جدا می گردند. ضخامت طبقه شاخی در مناطقی مثل کف دست و پا کاملا زیاد است. در پوست های نازک، طبقه دانه دار و طبقه شفاف غالبا ضخامت کمی دارند و البته شاخی نیز ظریف می باشد. بخش سطحی طبقه شاخی بصورت ورقه ورقه جدا شده و می افتند و پس از افتادن روی پوست باقی می مانند و با دیگر ترشحات و بازمانده ها در هم می آمیزند و بصورت لایه ای در سطح پوست باقی می دانند. تمیز کردن پوست به معنی دور کردن این مواد و سلولها از سطح پوست می باشد. .

آشنایی با ساختار پوست و مو

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

رنگ پوست و مو

رنگ پوست ناشی از چند عامل است، اما مهمترین این عوامل رنگدانه ملانین، کاروتن و تعداد رگهای خونی موجود در میان پوست و جریان خون درون رگها می باشد. ملانین، رنگدانه ای است که به سبب فعالیت سلولهای رنگدانه ساز ملانوسیت ساخته می شود. در روزهای اولیه زندگی جنینی ملانوسیتها (Melanocytes) از ستیغ عصبی تشکیل و از آنجا به اپیدرم می رود. این سلولها منشعب و استطاله دار بوده و در لابلای سلولهای طبقه زایگر قرار می گیرند. این سلولها که در لابلای سلولهای پایه ای قرار گرفته اند بطور متوسط به ازای هر ده سلول بازال یک ملانوسیت وجود دارد. ملانوسیت ها بنام سلولهای برنزه کننده بدن نیز نامیده می شوند، ملانوسیتها پس از ساختن رنگدانه ملانین، آن را به سلولهای طبقات بالاتر ارسال می کنند. ملانوسیتها وظيفه محافظت پوست را در برابر اشعه ماوراء بنفش بر عهده دارند. ملانوسیت، ماده رنگی پوست و مو را بنام ملانین می سازد، که بر حسب رنگ پوست نژادهای مختلف و شرایط آب و هوایی، دارای کیفیتهای متفاوتی است. سلول مذکور که نسبت به نور حساس است، در هنگام تابش آفتاب و نور فعالتر شده و رنگ پوست تیره تر می شود. ملانین که در سلولهای اپیدر می شود نقش حفاظتی ویژه ای در مقابل اشعه ماوراء بنفش خور سلولهای اپیدرمی ساخته و ذخیره اشعه ماوراء بنفش خورشید دارد.

آشنایی با ساختار پوست و مو

درم یا میان پوست dermis

این لایه دارای منشاء جنینی مزودرمی است. میان پوست یا درم، بافت همبندی است که اپیدرم را حمایت می کند و آن را به زیر پوست می چسباند. ضخامت درم بر حسب محل آن در بدن متغیر است، درم از دو بخش سطحی پا پیلر و عمقی رتیکولر تشکیل شده است. لایه سطحی تر درم، بلافاصله در زیر اپیدرم قرار گرفته و شامل عروق خونی فراوان و جسمكهای عصبی زیادی می باشد. 2 عمقی تر شامل بافت همبندی است که در آن اعضایی از جمله مو، غدد عرق چربی، رشته های عصبی قرار دارند. در سنین بالاتر تغییر در با رشته های آن سبب می شود پوست لطافت و زیبایی خود را از دست از چین و چروک گردد و موها نیز دچار ریزش شوند. در تغییر در بافت همبند و یبایی خود را از دست بدهد و مملو از چین و چروک گردد و مو ها نیز دچار ریزش شوند. با افزایش سن، رشته های کلاژن ضخیم می شوند و سنتز کلاژن تقلیل می یابد. رشته های الاستیک در طول عمر انسان بطور مداوم از نظر تعداد و ضخامت افزایش می یابند. تا اینکه میزان الاستین پوست انسان از زمان جنینی تا دوره بلوغ به حدود ۵ برابر افزایش می یابد.

در سنین بالا که پوست دچار تغییرات سنی می گردد

آشنایی با ساختار پوست و مو

اتصالات متقابل بیش از حد در کلاژن و از دست رفتن رشته های الاستیک سبب می شود که پوست شکننده تر شده و لطافت خود را از دست دهد و مملو از چین و چروک گردد. درم دارای شبکه ای غنی از رگهای خونی و لنفی است و این امر نقش بسیار مهمی در تنظیم دما و فشار خون ایفا می کند. رگهای درم می توانند تا ۵/ حجم خون را در خود جای دهند. یک شبکه سرشار مویرگی در منطقه پايل ستیغ های اپیدرمی را در بر می گیرد و در جهت تنظیم حرارت مرکزی بدن و تغذیه اپیدرم (رو پوست) روی آن که فاقد رگهای خونی است، عمل می کند. این عروق همچنین غدد عرق، فولیکولهای مو، غدد چربی، عضلات غدد جلدی و عضلات پوست را نیز مشروب می سازند و شبکه های وریدی معینی خون همان قسمت را بر می گردانند. آناستوموزهای شریانی – وریدی، رل بسیار مهمی در تنظیم درجه حرارت بدن بازی می کنند. عضلات راست کننده مو رشته های عضلانی صافی است که به فولیکولهای و چسبیده و عمل راست کردن مو را بعهده دارد.

ضمائم مختلف پوست؛ عبارتند از

فولیکولهای مو، غدد عرق و چربی، مو و ناخن که همه دارای منشاء اپیدرمیک بوده و تمامی آنها از فرورفتگی تغییر شکل یافته اپیدرم در داخل درم می باشند. بنابراین فولیکول مو عبارت است از فرورفتگی اپیدرم در درم که تمامی لایه های اپیدرم را با مختصر تغییری نشان می دهد و در انتهای این فرورفتگی پاپی تغییر شکل یافته ای ایجاد می گردد که پیاز مو به آن متصل می شود. غدد چربی از نوع غدد خوشه ای مرکب بوده و در نزدیکی پوست به فولیکول مو باز می شوند. زیرپوست Hypodernis کپید درم یا زیر پوست، از بافت مزودرم جنینی مشتق می شود، این لایه در زیر دوم قرار دارد. هیپودرم از ریشه، یونانی (Hyp0 به معنای زیر و clermal به معنای پوست گرفته شماره است. زیر پوست، بافت هدبند ظرینی است شامل بافت چربی فراوان که پوست را به گونه ای سست به اعمای زیرین متصل نموده و لغزیدن پوست روی این احنا را امکان په. پر می کند.. هیپودرم غالبأ حاوی سلولهای چربی تعداد آنها بر حسب منطقه بدن و اندازه آنها بر حسب وضعیت تغذیه ای افراد متغیر است.

ضمائم پوست غدد چربی Sebaceous glands غدد چربی در تمام سطح بدن باستثناء نواحی فاقد مو قرار گرفته اند. البته غدد چربی در بعضی نواحی مانند پوست صورت، پیشانی و پوست سر فراوان ترند. غدد چربی در پوست کف دست و پاشنه پا یافت نمی شوند. غدد چربی از نوع هلوکرین و کیسه ای منشعب است. این غدد در کنار موها نیز قرار دارند و تراوشات خود را به مرور به سطح موها می ریزند. هرگونه اختلال در ترشح طبیعی و جریان یافتن سبوم می تواند علت ایجاد آکنه (جوش غرور جوانی) و یا ریزش موها گردد. سبوم می تواند خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی ضعیفی داشته باشد. غدد چربی یا غدد سباسه معمولا از چند لیول که به یک مجرای ترشحی منتنی می گردند، تشکیل شده است. لبولها در محیط، یک لایه سلولهای مکعبی و در مرکز سلولهای مملو از چربی دارند.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 3 =