ساختمان پوست و مو ساختمان بافت شناسی پوست و مو پوست با پوشاندن سطح خارجی بدن بعنوان یک لایه محافظ از سطح بدن محافظت می کند و علاوه بر حفظ بافتهای درونی در مقابل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیطی، مانند ضربات مکانیکی میکروبها و باکتریها در برابر نفوذ مواد سمی و زیان آور، اشعه ماوراء بنفش و… مقاومت می نماید. پوست بعنوان یک عضو گیرنده که در ارتباط دائم با محیط است، عمل میکند و موجود زنده را از ضایعات فشاری و اصطکاکی بر حذر می دارد. رنگدانه های پوست که در سلولهای سطحی ذخیره می شوند سبب حناظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش می گردند.

آشنایی با ساختار پوست و مو

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

ضمائم مختلف پوست مانند موها، غدد پوست، عروق خونی و بافت چربی

تنظیم درجه حرارت بدن و متابولیسم بدن را بعهده دارند. پوست وسیعترین و مهمترین عضو بدن است که بصورت غشاء قابل ارتجاعی تمامی سطح بدن را می پوشاند و یکی از ارگانهای مهم بدن بشمار می آید که اعمال آن برای ادامه زندگی لازم و ضروری است. پوست بداخل حفرات بدن که با خارج در تماس است وارد شده و مدخل این حشرات را نیز می پوشاند. آناتومی و ساختمان پوست پوست آدمی نه تنها عامل اولیه و اصلی زیبایی است، بلکه بعنوان پوشش کلیه اندامهای بدن، محافظ آنها نیز می باشد. پوست سد مناسبی است که هجوم عوامل زیان بخش به درون بدن جلوگیری می نماید. از طرف دیگر قسمتی از اعمال فیزیولوژیک مانند تنفس، تنظیم حرارت بدن، دفع سموم، سوخت و ساز تبادلات با محیط خارج بدن از طریق پوست انجام میگیرد.پوست سالم قسمتی از دستگاه دفاعی بدن را تشکیل داده و از نظر ایمنی شناسی و دفاع وظیفه بسیار مهمی را بعهده دارد.

پوست از سه لایه اساسی تشکیل شده است

١- اپیدرم یا رو پوست

Epidermis ۲- درم یا میان پوست

٣- هیپودرم یا زیر پوست Hypottermis همراه با این طبقات ضمائم پوستی؛ شامل مو، ناخن، غدد چربی و عرقی می باشد، همچنین در ساختمان پیچیده و در هم پوست شبکه های وسیع عروقی و عصبی وجود دارند.

اپیدرم در دوران جنینی از سلولهای اپی تلیال اکتودرم سرچشمه می گیرد و بصورت پوششی سطح درم را می پوشاند و کاملا از سلولهای پوششی تشکیل شده است و با دو لایه دیگر کاملا متفاوت است. درم و باکوریون، از سلولهای مزودرم منشأ گرفته و به آستر ضمائم و اعضای پوستی تشبیه می گردد. این لایه در اصل مانند داربست همبندی پوست بوده و شامل عضلاتی اعصاب و عروق خونی و النفاوی است. هیپودرم و یا درون پوست در زیر این طبقات قرار گرفته و حد و مرز مشخص بین اینها وجود ندارد و منشا آن مانند طبقه دوم از سلولهای مزودرم می باشد. اپیدرم پا رو پوست Epidermis قسمت سطحی و شاخی پوست را اپیدرم می نامند. اپیدرم پوست منشاء اکتودرمی دارد و بصورت پوشش اپی تلیال سطح پوست را می پوشاند.

اپیدرم خود شامل ۵ لایه است که به ترتیب از پایین به بالا عبارتند از

1- طبقه پایه ای یا زايا Basal Layer | ۲- طبقه خاردار یا مالپیگی Spinal Layer 3- طبقه دانه دار Grainular Lalyer ۴- طبقه شفاف Lucillumn Layer .. طبقه پایه ای Basal layer: طبقه پایه ای با طبقه زا یا عمیق ترین لایه اپیدرم است و از یک ردیف سلولهای استوانه ای شکل با هسته ای در مرکز که عمود بر قاعده می باشند، تشکیل شده است. این طبقه دارای فعالیت میتوزی و تقسیمی شدیدی هستند و بدین سبب مسئول تجدید و نوسازی دائم سلولهای اپیدرم پوست می باشند. سلولهای این طبقه بعد از تقسیم، تغییر شکل حاصل نموده و طبقات دیگر اپیدرم را بوجود می آورند. در انتها این سلولها لایه شاخی را بوجود می آورند که نهایتا بصورت ورقه ورقه و پوسته از سطح پوست جدا میگودنا.. اپیدرم پوست انسان در حدود هر ۱۵ تا ۲۰ روز یک بار بر حسب محل آن در بدن و سایر عوامل تجدید می شوند.

آشنایی با ساختار پوست و مو

۲- طبقه خاردار Spinal layer: این طبقه روی طبقه زایا یا پایه ای قرار دارد و از چند ردیف سلول های مکعبی چند وجهی، یا کمی پهن با شسته مرکزی و سیتوپلاسمی دارای استطاله های مملو از ترکیبات پروتئین تشکیل شاہ است. این سلولها با نزدیک شدن به سطح پوست مسلح می شوند. پل های بین سلولی یا دسموزم ها در این لایه بین سلولها مشخص هستند و به همین علت لایه خاردار نامیده می شود.

اپیدرم نواحی که در معرض فشار و اصطکاک مداوم قرار دارند (مانند کف دست و پا) دارای طبقه خاردار ضخیم تری با نقاط اتصالی فراوان تری است. تمامی تقسیمات سلولی که سبب تجدید و نوسازی پوست می گردد، منحصر به طبقه بازال و خاردار است که مجموعة لايه مالپیگی یا طبقه زا یا گفته می شود.

آشنایی با ساختار پوست و مو

3- طبقه دانه دار Granular layer: این لایه بر روی طبقه خاردار قرار گرفته و شامل ۳ تا ۵ لایه از سلولهای چند وجهی و لوزی شکل پهن دارای هسته های مرکزی و سیتوپلاسم پر از رنگدانه های کراتوهيالن می باشد. البته بر حسب محل قرارگیری پوست، تعداد این طبقات تفاوت می کند. لایه دانه دار با ضخامت لایه شاخی نسبت مستقیم دارد؛ بعبارتی دیگر در مناطقی که لایه شاخی نازک دارند، مانند پلک، لایه دانه دار از یک تا سه ردیف تشکیل شده است اما در مناطقی که لایه شاخی ضخیم دارند، مانند کف دست و پا، حدود ده ردیف سلولهای دانه دار مشاهده می شود. موادی از این سلولها به خارج تراوش شده که مواد سیمانی بین سلولی است و بعنوان سدی در مقابل نفوذ مواد خارجی عمل کرده و اثر چسبندگی بسیار مهمی در پوست بوجود می آورند

۴- طبقه شفاف Lucidum layer: این لایه روی طبقه دانه دار قرار گرفته و از سلولهای پهن و شفاف بدون گرانول و هسته تشکیل یافته است و در اصل عمقی ترین لایه طبقه شاخی می باشد. این طبقه در پوستهای ضخیم واضح تر و قطورتر است.

۵- طبقه شاخی Corneum layer: طبقه شاخی خارجی ترین لایه اپیدرم را تشکیل می دهد. این طبقه حاوی سلولهای شاخی بدون هسته و پهنی است که سیتوپلاسم آنها مملو از ترکیبات پروتئینی موسوم به کراتین می باشد. سلولهای این طبقه خاصیت حیاتی خود را از دست داده و کاملا بی جان می باشند. ماده تشکیل دهنده این سلولها همان ماده سخت و مقاوم کراتین Keratin می باشد. کراتین ها از جنس پروتئین بوده، جزء فيلامانهای واسالهای ای با منا. و در کلیه سلولهای اپیدرمی و مو یافت می شوند.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =