خشکی و زبری پوست زبری پوست پدیده شایعی است که بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید. افزایش سن، شرایط محیطی مانند تماس مکرر با آب و مواد شیمیایی یا سرمای مداوم، اگزما، آلرژی های پوستی مانند انواع درماتیتها و کار فیزیکی سخت همه از عواملی هستند که منجر به زبری و ضخامت پوست می شوند. یکی از شکایات شایع افراد و به خصوص خانم ها، بروز خشکی، زبری و ترک های پوستی به خصوص در ناحیه کف پا، زانو، آرنج و غیره است که این ضایعات به ۲ دسته فیزیولوژیک (طبیعی) و پاتولوژیک (ناشی از بیماریهای پوست) طبقه بندی می شوند.

عوامل ایجاد خشکی و زبری و ترک پوست

بر اساس تحقیقات انجام شده، اگر میزان آب در لایه شاخی پوست، به کمتر از ۱۰ درصد برسد، این طبقه خشک و شکننده می شود. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد آب لازم است تا نرمی و انعطاف طبقه شاخص تأمین گردد. چربیها به تنهایی و به طور مستقیم قادر به تأمین انعطاف پوست نبوده و فقط به طور غیرمستقیم می توانند از تبخیر آب پوست جلوگیری کنند. لایه حاصله از چربی ها در سطح پوست، با ممانعت از تبخیر آب پوستی، سبب جمع شدن آب در طبقه شاخی و هیدراتاسیون این طبقه میشود علل تبخیر آب از لایه بیرونی پوست عوامل عضوی بیشترین میزان دفع آب مربوط به کف دستها و پاها است.

در مرحله بعدی پیشانی، گردن، گونه ها، پشت دست ها بوده و بقیه نقاط بدن در رده پایین تر قرار می گیرند. عوامل محیطی هر قدر رطوبت نسبی محیط افزایش یابد، میزان دفع آب کاهش می یابد. بالا رفتن درجه حرارت محیط و در نتیجه درجه حرارت پوست، سبب افزایش میزان دفع آب می شود. علاوه بر درجه حرارت و رطوبت نسبی محیط، جریان هوا و باد نیز عامل مساعدی در بالا رفتن دفع آب هستند. حالت پوست میزان دفع آب در پوست های سالم و طبیعی مشابه با پوست بیمار نیست. برخی از بیماری های پوستی سبب از بین رفتن قدرت نگهداری پوست نسبت به آب می شوند. سن و جنس همراه با بالا رفتن سن، توانایی تجدید و تشکیل چربی های سطح پوست کاهش یافته و در نتیجه خشک تر می شود. از نظر تأثیر جنس، چنین به نظر می رسد که میزان دفع آب در زنان کمتر از مردان است.

تحقیقات متعدد ثابت کرده است که ترکیباتی مانند اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی اوره و یونهای معدنی عامل اصلی در نگهداری آب هستند که از نظر کمی، حدود ۲۵ درصد وزن طبقه شاخی را آب تشکیل میدهند. عوامل ژنتیکی برنامه غذایی نامناسب و کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین A و ویتامینهای گروه B باعث خشکی پوست می گردند. بیماریها بیماری هایی مثل درماتیت (التهاب پوست)، اگزما، پسوریازیس یا سبوره فقدان ترشح غدد پوستی)، کم کاری تیروئید و دیابت می توانند باعث خشکی پوست شوند. داروها بعضی داروها مثل مدرها، ضد اسپاسم ها و آنتی هیستامین ها نیز در این مورد نقش دارند. سایر عوامل – بی توجهی به بهداشت و نظافت پوست – تماس مداوم پوست با سطوح خشن و شوینده های قلیایی از جمله عواملی هستند که سبب ایجاد خشکی و به دنبال آن ترک پوست می شوند.

نور آفتاب و آب و هوای سرد و خشک یا وزش باد

رطوبت طبیعی و گردش خون طبیعی پوست را از بین برده و منجر به پیری زودرس پوست می شوند. – سیگار، مصرف الکل و فقدان خواب کافی همگی بر روی پوست شما تأثیر می گذارند توصیه ها بعد از تمیز کردن پوست خود، آن را مرطوب کنید تا خشک نشود. از محلول مرطوب کننده یا روغن مخصوص صورت استفاده نمایید که دارای مواد مغذی و طبیعی باشد. هرگز از کرم های جامد استفاده نکنید. از دستگاه بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنید. این کار باعث میشود تا پوست آب کمتری از دست بدهد. از عوامل جوی به دور باشید. هنگامی که در زمستان از خانه خارج میشوید، برای محافظت از پوست صورتتان از بادهای سوزناک زمستانی، از ماسک صورت استفاده نمایید. در محیطهای خیلی گرم قرار نگیرید.

از تغییرات ناگهانی دما خودداری کنید

پوست خود را از تماس با باد، مواد شیمیایی یا مواد آرایشی یا شستشوی زیاد بدن با صابون های تند و نور خورشید هم محافظت نمایید. به یاد داشته باشید که پوست در اثر خشک شدن، بسیار آسیب پذیر و حساس می شود. در هوای سرد زمستانی که باد هم می وزد، حتما کرم مرطوب کننده به صورت خود بمالید، زیرا سرما باعث تبخیر آب از پوست می شود، باد هم سرعت تبخیر را افزایش میدهد. در شب برای شستن کرم، از یک تمیز کننده روغنی استفاده کنید، کرم بچه مناسب تر است. حداقل نیم ساعت قبل از خوابیدن، کرم مخصوص شب بمالید. اگر بعد از زدن کرم فورا بخوابید، پوست نازک اطراف چشم های شما متورم خواهد شد. برخلاف تصور عموم هنگامی که شما در معرض آب قرار می گیرید، بدن شما رطوبت بیشتری از دست می دهد. هر چه بیشتر در معرض آب قرار گیرید، پوست شما خشک تر و پیرتر می شود.

از آب ولرم و یا خنک و نه آب داغ برای شست و شوی بدن خود استفاده کنید. آب داغ چربی طبیعی پوست بدن را از میان خواهد برد و هرگاه از وان استفاده می کنید، به آن روغن مخصوص اضافه کنید. در وان بیش از ۱۵ دقیقه نمانید و پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنید. پیش از آن که به شنا بروید، از مرطوب کننده قوی استفاده کرده تا از جذب کلر به پوستتان جلوگیری به عمل آید. آب فراوان بنوشید. متخصصین توصیه می کنند که حداقل روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. این کار حقیقتا شرایط پوست را بهبود می بخشد.

توصیه های غذایی تغذیه مناسب

مطمئن شوید رژیم غذایی تان حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین E , C , A بوده و صدمات ناشی از نور خورشید را کاهش می دهند. ویتامین A سرعت بازسازی سلول ها را افزایش رشد سلول ها را عادی و جریان و تشکیل کلاژن را افزایش می دهد روی، ماده معدنی ضروری برای تولید کلاژن (بافت پشتیبان پوست) است. جگر گوساله و گاو، گوشت لخم گاو، تخمه آفتابگردان، بادام زمینی و پنیر منابع خوبی از روی هستند. در رژیم غذایی خود به میزان کافی از انواع سبزیها، میوه، غلات، دانه های خوراکی و آجیل مصرف نمایید. پروتئین را از منابع گیاهی تأمین کنید. بیشتر غذاهای خام و تازه بخورید. سیر، پیاز و تخم مرغ بخورید، زیرا گوگرد موجود در آنها باعث حفظ لطافت و جوانی پوست می شود. مقدار زیادی سبزی های زرد و نارنجی رنگ مثل هویج و کدوحلوایی مصرف نمایید.

این سبزیها بتاکاروتن زیادی دارند که به عنوان آنتی اکسیدان نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست در برابر رادیکال های آزاد دارد. طالبی، هویج و زردآلو مواد غذایی مفیدی برای پوست خشک هستند، زیرا غنی از ویتامینهای A و C بوده که هر دو برای پوست لازم اند. می توانید آنها را به طور تازه و یا آب میوه طبیعی آنها را مصرف کنید. غذاهای غنی از پانتوتنیک اسید یا ویتامین B ۵ را مصرف نمایید، منابع ویتامین B ۵ برای ساخت چربی های لازم برای پوست لازم هستند. غذاهای سرخ شده، چربی حیوانی و روغن جامد مصرف ننمایید. از روغن های مایع گیاهی برای سرخ کردن استفاده نکنید (مگر روغن مخصوص سرخ کردنی) زیرا حرارت باعث تولید رادیکال های آزاد در روغن مایع شده که به پوست آسیب می زند نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات بی ارزش را مصرف نکنید.

قهوه نخورید زیرا با افزایش دفع ادرار باعث از دست رفتن مایعات و املاح ضروری موردنیاز سلول های پوستی می شود. مراقبت از پوستهای خشک به مقدار کافی بخوابید، زیرا بازسازی و ترمیم سلول های پوستی در زمان استراحت و خواب، افزایش می یابد. ورزش کنید، زیرا جریان خون را در رگها افزایش میدهد. ورزش منظم و پیوسته، باعث تغذیه و تمیز شدن پوست از داخل بدن می شود. برای شستشوی پوستهای خشک، از آب تصفیه نشده استفاده نکنید. هرگز با آب داغ پوست خود را نشویید.

یک نظر برای «خشکی پوست و عوامل ایجاد آن | برطرف کردن خشکی پوست»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =