جلوگیری از چروک پوست | رژیم غذایی و چروک پوستReviewed by Mehdi kh on Aug 23Rating: 5.0

جلوگیری از چروک پوست واقعیت هایی وجود دارند که می توانند مانند یک معجزه مانع پیر شدن و پیر به نظر رسیدنتان شوند. با استفاده از این روشهای عملی می توان از آسیب به پوست جلوگیری کرد. اصلاح رژیم غذایی، یکی از این روشهاست. تحقیقات ثابت کرده است که پیر شدن و پیر به نظر رسیدن امری اختیاری بوده و شما می توانید با تغییر رژیم غذایی خود به بازسازی و حیات بدن و پوست از درون و بیرون کمک کنید.

عوامل ایجاد چروک التهاب

چروک پوست نیز نوعی بیماری است و به عبارت بهتر هر کجا به پوست صدمه ای وارد شود، باعث ایجاد چروک می شود. التهاب یکی از این عوامل است. هرگاه یک بیماری از آرتروز گرفته تا بیماری قلبی را بررسی کنیم، التهاب، جزئی از آن بیماری است. پوست همیشه در معرض حملات عوامل درونی و بیرونی مانند نور آفتاب، هوای آلوده، صابون های قوی، بیماریهای داخلی، استرس، کمبود خواب، مصرف شکر، کمی آب و… بوده که باعث التهاب می شوند؛ اما مهم تر از همه این موارد شکر، شیرینی و مواد غذایی نامناسب هستند که به سرعت به قند تبدیل گشته و در سطح سلول های سراسر بدن ایجاد تورم می کنند. وقتی مقدار زیادی شکر خالص یا بشقابی پر از ماکارونی بخورید، در خون به قند تبدیل گشته و وقتی قند خون بالا می رود، رادیکال های آزادی تولید می شوند که چربیها را اکسید می کنند و چربی اکسید شده ماده مضری برای بدن است.

به یاد داشته باشید که اندازه و مقدار غذا، عامل مهمی است که می تواند قند خون را ثابت نگه دارد. برای جوان ماندن، به جریان آرامی از ترشح انسولین در خون نیاز دارید. وقتی غذا در جریان خون به سرعت به قند تبدیل می شود، حتی بدن سالم نیز آسیب می بیند چه برسد به این که مبتلا به دیابت یا اختلال تحمل گلوکز باشید، در این مواقع، مولکول های قند، خود را به فیبرهای کلاژن چسبانده و باعث واکنش های شیمیایی پی در پی می شوند. این واکنشها موجب پیوند گسترده و متقاطع کلاژن شده و در نتیجه حالت ارتجاعی پوست از بین می رود. ارتباط میان قند و کلاژن، باعث به وجود آمدن تعداد کثیری از رادیکال های آزاد شده و التهاب بیشتری را ایجاد خواهد کرد. بخشی از پوست که در آن مولکولهای قند به کلاژن چسبیده اند، سخت و غیر قابل انعطاف می شود و پس از خنده یا اخم آن قسمت به حالت نرم و صاف اولیه برنمیگردد.

پس نباید با غذایی که می خورید

لوزالمعده را وادار به ترشح زیاد انسولین برای کنترل قند خون کنید رادیکال های آزاد و پیری ریشه بسیاری از بیماریهای حاد و مزمن، رادیکال های آزاد هستند. تشکیل رادیکال های آزاد و صدمه هایی که به بدن وارد می سازد، سالها پیش به وسيله دکتر هارمن مطرح شد. با این که جامعه پزشکی تئوری هارمن را ۲۰ سال انکار کرد اما دانشمندان دریافتند، شواهد مهمی از واکنش های شیمیایی رادیکال های آزاد را در فرآیند پیری پیدا کرده اند. رادیکال های آزاد بیشتر از اکسیژن به وجود می آیند. مولکولهای اکسیژن که الکترون خود را از دست می دهند، به حالتی ناپایدار در آمده و خطرناک می شوند. ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز داریم. حالا تصور کنید اکسیژنی که ناپایدار و خطرناک شده در بدن چه می کند؟ خوشبختانه در بدن ما مکانیسم دفاعی در برابر رادیکال های آزاد وجود دارد. این سیستم دفاعی همان آنتی اکسیدانها هستند که از صدمه های اکسیژن جلوگیری می کنند ولی وقتی در یک روز آفتابی قدم می زنید، نور خورشید باعث شکل گیری سریع رادیکال های آزاد در پوست شده و به بافت آن آسیب می رساند.

محافظت در برابر آفتاب و استفاده از آنتی اکسیدانهایی که با آن آشنا هستید، مانند ویتامین C ویتامین E و بتاکاروتن تنها راه حل موجود است. به هر حال رادیکال های آزاد با تسلط بر مکانیسم دفاعی و طی واکنشهای شیمیایی پیچیده، موادی تولید می نمایند که کلاژن را در خود هضم می کند. زیبایی و جوانی پوست به کلاژن بستگی دارد. وقتی کلاژن از بین برود، خراش های میکروسکوپی ایجاد شده که باعث بروز چروک میشوند اگر می خواهید روند پیری را به تأخیر بیندازید باید علاوه بر تغییر رژیم غذایی، در روش زندگی خود نیز تجدید نظر کنید. بعد از این که پروتئین را در رتبه اول مواد اساسی غذایی خود قرار دادید، باید همه کربوهیدرات های بد را از رژیم حذف و فقط از کربوهیدرات های خوب که التهابآور نیستند، استفاده نمایید. قند و شکر، عسل، شکلات، کیک، شیرینی، ماکارونی، سیب زمینی و کشمش را تا می توانید، محدود کنید. بعضی میوهها شاخص گلوکز بالایی داشته و باید آنها را نیز هوشیارانه انتخاب نمایید.

از مصرف میوه های خشک ترجیحا بپرهیزید چون با این که شکر آنها فروکتوز است اما به مولکول های کلاژن چسبیده و باعث پیوند متقاطع سلولی و ایجاد چروک میشوند. استرس، حرکت به سوی پیری روش زندگی شما مطمئنا کلید اصلی در تمام برنامه های ضد پیری است. عادت های شما در زندگی ارتباط نزدیکی با چگونگی پیر شدنتان دارد. هیچ کدام از عوامل ویرانگری که باعث پیری زودرس می شوند با آثار استرس قابل مقایسه نیستند. استرس موجب تغییرات هورمونی در بدن می شود. سطح بالای هورمون استرس در تعیین میزان توده ماهیچهها تراکم استخوان و سیستم ایمنی بدن، سلامت پوست و توانایی های ذهنی تأثیر به سزایی دارد. استرس گاهی عملکرد غده تیروئید و هورمون های آن را مختل کرده و روی متابولیسم بدن اثر می گذارد.

با بالا رفتن سن، هورمون کورتیزول (هنگام استرس، ترس، فشار شدید جسمانی و…) افزایش می یابد. هر چند وجود کورتیزول ضروری بوده و بدن در برابر شرایط سخت مقاوم می کند اما وقتی برای مدت زیادی در خون باقی بماند، مشکل هایی را ایجاد می کند. میزان کورتیزول را در افراد جوانی که تحت استرس قرار می گیرند، اندازه گیری کرده و دیده اند که به سرعت بالا رفته و در عرض چند ساعت به حد طبیعی برمی گردد اما در افراد مسن چند روز طول می کشد تا این اتفاق بیفتد، بنابراین این مقدار زیادی کورتیزول که به مدت طولانی (چند روز) در بدن جریان داشته مانند یک ماده سمی عمل نموده و به سلول های حساس مغزی آسیب می رساند. به همین دلیل است که علم ضد پیری، کورتیزول را به عنوان هورمون پیری می شناسد.

ارتباط نزدیک بین پیری و بیماریها می تواند به دلیل افزایش کورتیزول باشد که قند خون را بالا برده و سبب ترشح اضافی انسولین میشود. انسولین اضافی هم باعث بروز التهاب شدید، تجمع چربیها و فراهم شدن زمینه فشارخون بالا و پیری زودرس خواهد بود. خواب کافی ضد پیری داشتن خواب کافی در برنامه ضد پیری بسیار ضروری است. وقتی شما می خوابید، سلول ها در فرآیند بازسازی قرار می گیرند. هورمون رشد که هورمون جوانی است هنگام خواب آزاد می شود. خواب بد باعث بالا رفتن کورتیزول، تمایل شدید به خوردن کربوهیدرات و درنتیجه افزایش وزن خواهد شد. از آنجا که خواب، یکی از عوامل مهم در برنامه های ضد پیری است، بهبود بخشیدن به وضعیت خواب بسیار اهمیت دارد. سعی کنید با آرامش بخوابید و از این فرصت برای خالی کردن ذهن خود از اتفاقات روز خوب یا بد) استفاده نمایید و به دعا و راز و نیاز با خدا بپردازید. ورزش، ترفند ضد پیری هورمون رشد در واقع هورمون جوانی است. هورمونی حیات بخش که ماهیچهها را ساخته و حيات تمام دستگاهها و اعضای بدن را افزایش داده و هورمون استرس یعنی کورتیزول را کاهش می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =