ماسک تخم مرغ، عسل، زیتون و گلاب برای پوستهای خشک تخم مرغ اعدد 1 قاشق مرباخوری روغن زیتون نصف قاشق مرباخوری گلاب ۵ قطره مواد را با هم مخلوط کنید و به عنوان ماسک روی پوست خود قرار دهید ماسک برنج، زردچوبه، ختمی و یاس از این دستور شاهزاده خانم های اندونزیایی در طی قرن تا برای نرم کردن پوست خود قبل از روز عروسی استفاده می کردند و با این لایه بردار ساده و مؤثر، پوست خود را صاف و ابریشمی می نمودند.

مواد لازم: پودر برنج ۲ قاشق چای خوری زردچوبه ۲ قاشق چای خوری عصاره ختمی عصاره یاس ۳ قطره ماست ۲ فنجان روغن بادام پودر برنج، زردچوبه و عصاره ها را با هم ترکیب کرده و با مقداری آب و روغن بادام به صورت خمير در آورده و به پوست خود ماساژ دهید. پس از ۱۰ دقیقه بشویید. ۳ قطره ۱ قاشق ماسک آووکادو و زیتون برای پوست های خشک و حساس گوشت نصف یک آووکادو را با چند قطره روغن زیتون در مخلوط کن بریزید، یا آووکادو را با چنگال له کنید تا پوره آن به دست آید. این خمیر را روی صورت و گردن بمالید و بگذارید حدودا ۲۰ دقیقه بماند. سپس با آب ولرم یا جوشانده ولرم آویشن آب کشی نمایید. ماسک ماست و روغن بادم برای پوستهای خشک ۲ قطره روغن عصاره بادام شیرین را به ماست (طبیعی و بدون شکر) اضافه کنید. برای به دست آوردن خمیر روغنی، با هم مخلوطشان نمایید. روی صورت و گردن بمالید و بگذارید حدودا ۱۰ دقیقه بماند. سپس با آب ولرم، ترجیحا آب چشمه یا آب تصفیه شده، نواحی مورد درمان را آب کشی کنید. ماسک موز و زیتون مواد لازم: موز روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری موز را رنده کرده و آن را در روغن زیتون قرار داده و کاملا آن را به هم زده تا خوب مخلوط گردد و سپس آن را روی پوست صورت مالیده و بعد با آب گرم شسته و قدری ماساژ دهید.

ماسک نعنا، خیار و تخم مرغ

مواد لازم: برگ نعنا ۱ عدد ۵ عدد گلاب خیار اعدد سفیده تخم مرغ ۱ عدد برگ نعنا را خرد نمایید. خیار را پوست کنده و تخم های آن را خارج کنید. برگهای نعنا را به خیار افزوده و سفیده تخم مرغ را جداگانه هم بزنید و بعد به مخلوط خیار و نعنا اضافه نمایید. این ترکیب را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود بگذارید، سپس با آب بشویید و با دستمال خشک کنید. ماسک آلوئه ورا، گلاب، شمعدانی و بابونه مواد لازم: ژل آلوئه ورا ۱ / ۴ فنجان ۱ / ۴ فنجان عصاره شمعدانی ۶ قطره عصاره بابونه عصاره یاسمین ۱ قطره همه را با هم مخلوط کرده و به پوست خود بمالید.

ماسک صندل، شیر و پودر شیر

مواد لازم: پودر شیر ۱ قاشق غذاخوری پودر صندل ۱ قاشق غذاخوری شیر ۱ قاشق غذاخوری مخلوط پودر شیر، پودر صندل و شیر را بر روی صورت تمیز مالیده و پس از ۱ قطره ۲۰ دقیقه آن را شسته و کرم مرطوب کننده بمالید. ماسک بادام، صندل و شیر چند عدد بادام را در آب خیس کرده، سپس آن را له نموده و با شیر و پودر صندل مخلوط کرده و به پوست بمالید و بعد از ۳۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. ماسک خامه، روغن بادام و گلاب دو قاشق خامه تازه، روغن بادام و گلاب را مخلوط کرده و بر روی صورت خود مالیده و پس از ۳۰ دقیقه بشویید. ماسک برگ لیمو، زردچوبه و آب لیمو برگ لیمو را پودر کرده و با کمی زردچوبه و آبلیمو مخلوط نموده و به پوست خود بمالید. ماسک خیار، جو و بادام خیار را با جو و بادام مخلوط کرده و بمالید. ماسک کتیرا و زرده تخم مرغ کتیرا را در آب حل نموده و با زرده تخم مرغ ترکیب نموده و بمالید. ماسک هلو و خامه هلوی له شده و خامه را با هم مخلوط کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بگذارید.

ماسک خرمالو

مواد لازم: خرمالوی رسیده ۱ عدد روغن زیتون قاشق غذاخوری خرمالوی رسیده را کاملا کوبیده و از الک رد کرده و روغن زیتون را به آن افزوده، خوب مخلوط کنید. ماده خمیر حاصله را به صورت و گردن بمالیده و مراقب اطراف چشم تا باشید. ۲۰ دقیقه در حال استراحت و آرامش کامل (ترجیحا در حال دراز کش) قرار گرفته و سعی نمایید تا صحبت نکنید. سپس صورت را با آب ولرم شسته و پس از خشک کردن از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید. خرمالو مملو از ویتامین های C , A , B1 , B۲ بوده و حاوی مواد اسیدی است که برای طراوت و زیبایی پوستهای خشک مؤثر است.

ساخت کرم و لوسیون کرم انگور فرنگی

مواد لازم: آب انگور فرنگی ۳۰ گرم روغن بادام تلخ ۲۰ گرم آب نارنج ۲۰ گرم عسل ۲۰ گرم ۱۰۰ گرم اوسرین ابتدا اوسرین را در ظرفی چینی ریخته و با قاشق هم زنید، سپس روغن بادام را افزوده، آنگاه کم کم بقیه مواد را در حالی که هم می زنید، اضافه کنید. کمی پودر ویتامین ث هم به آن اضافه نمایید. این کرم باید در یخچال نگهداری شود. کرم اگیر ترکی، پیاز و لانولین مواد لازم پودر اگیر ترکی ا قاشق غذاخوری الانولین ۱ قاشق مرباخوری آب پیاز 1 قاشق غذاخوری عسل ا قاشق مرباخوری آب مقطر ۱۰ قاشق غذاخوری الانولین را در ظرفی با حرارت ملایم ذوب کنید. در ظرف دیگری پودر اگیر ترکی را در آب مقطر ریخته و سه دقیقه بجوشانید و بعد صاف کرده و سایر مواد را افزوده و آرام آرام به لانولین اضافه نموده و هم بزنید.

برای محافظت و شادابی پوست

کرم نرم کننده غازیاغی

مواد لازم: پارافین جامد ۳ قاشق غذاخوری گیاه غازیاغی تازه ۱۰۰ گرم تخم شنبليله تازه تخم ختمی ۲۵ گرم آرد جو ۲۵ گرم پارافین جامد و یا موم زنبور عسل را در کاسه بلوری ریخته، روی تابه پر از آب جوش (یا در تابه دو جداره) ذوب نمایید و در ظرفی دیگر گیاه غازیاغی تازه را با تخم شنبلیله تازه، تخم ختمی و آرد جو مخلوط کرده و به آن مقداری آب اضافه کنید. دو ساعت بعد مخلوط را از روی حرارت برداشته و با ۲۵گرم ۵۰ گرم ۱۰۰ گرم فشار صاف نموده و آرام آرام به موم ذوب شده افزوده و کاملا هم بزنید، فورا داخل ظروف دردار ویژه پماد ریخته و دو تا سه بار در روز، هر بار کمی از آن را بر روی پوست بمالید.

محافظت از پوست

کرم انگور و بادام

مواد لازم: آب انگور روغن بادام موم زنبور عسل ۵۰ گرم روغن و موم را حرارت داده تا موم ذوب شود، سپس آب انگور را افزوده و هم بزنید و کرم حاصل را به پوست خود بمالید. در هنگام مصرف، آن را کمی گرم کنید.

کرم جوانه گندم

مواد لازم: روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری لانولین ۱ قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم و ۱ قاشق غذاخوری روغن بادام تلخ ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین ۱ قاشق غذاخوری ۸ قاشق غذاخوری گلاب روغن نارگیل ۱ قاشق غذاخوری موم زنبور عسل ۴ قاشق غذاخوری بوراکس ۲ قاشق چای خوری بوراکس را در گلاب حل کرده و آب لیمو را به آن اضافه نموده و گرم کنید. در ظرف دیگری روغن ها و موم را حرارت داده تا موم ذوب شود، سپس روغن تا را به تدریج به گلاب افزوده و مرتب هم زده تا سرد شود. این کرم علاوه بر نرم کنندگی، پوست را تقویت نموده و چروک ها را نیز برطرف می کند. کرم هندوانه مواد لازم: کره ۱ قاشق چای خوری روغن نارگیل ۵ قاشق چای خوری بوراکس نصف قاشق چای خوری موم زنبور عسل ۲ قاشق چای خوری آب هندوانه ۸ قاشق غذاخوری الانولین ۲ قاشق چای خوری بوراکس را در آب هندوانه حل کرده و گرم کنید. در ظرف دیگری روغنها و موم را حرارت داده تا موم ذوب شود، سپس روغن تا را به تدریج به هندوانه اضافه نموده و مرتب هم زده تا سرد شود. این کرم علاوه بر نرم کنندگی، پوست را مرطوب می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 10 =