برای حفظ شادابی و تازگی پوست صورت خود، از آب معدنی استفاده کنید. از کیسه حمام یا لیف خشک و زبر استفاده ننماید. پوست خشک نیاز به مراقبت کامل دارد. تمیز کردن ملایم و ماساژ منظم و استفاده از کرم چرب کننده لازم است برای شستشو از صابون های ملایم با PH طبیعی استفاده نمایید. صابونهایی را که صرفا تبلیغاتی است و برای پوست مناسب نیست، هیچ وقت به کار نبرید. هر شب قبل از خواب، پوست صورت خود را با کرم مخصوص ماساژ دهید. در اطراف چشم که خطوط ریز زیادی داشته و خیلی زود چروک میشود، مقدار بیشتری از کرم تقویت کننده بمالید رفع خشکی پوست با گیاهان .

مواد طبیعی آووکادو و لیمو

مواد لازم: آووکادو متوسط آب لیمو ۳ قطره آووکادو را رنده کرده و با چند قطره آب لیموی تازه مخلوط کنید. مخلوط را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. بعد از طی این زمان، ابتدا با آب سرد و سپس با آب ولرم بشویید. ختمی چینی دم کرده برگ ختمی چینی نرم کننده پوست (مالیدنی) است. موز ا عدد موز رسیده را له نموده و روی صورت و گردن قرار دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر نموده و سپس با آب ولرم بشویید. کنگر فرنگی (آرتیشو) آرتیشو در تهیه انواع لوسیون، کرم و ماسک برای تقویت پوست، جلوگیری از بروز چروک و حفظ زیبایی، نرمی و لطافت پوست به کار می رود. کوکب کوهی عصاره بذر کوکب کوهی نرم کننده مو، ناخن و پوست است فلوکس یک ساله دانه فلوکس یکساله در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده شده و نرم کننده پوست است. کدو حلوایی کدو حلوایی را له و سپس گرم کرده و به پوست مالیده و پس از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشویید. گوجه فرنگی برای تهیه ماسک، مقداری گوجه فرنگی را به قطعات نازک بریده، حاصل را کمی له نموده، چند قطره آب لیمو روی آن بریزید.

صورت و گردن را ابتدا با آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب چرب کنید. سپس پوست را با قشر نازکی از پنبه یا پارچهای ظریف بپوشانید و روی آن را با تامپون های آغشته شده به محصول فوق بگسترانید. ۱۵ دقیقه در محل آرامی استراحت نمایید و پس از آن ماسک را از روی صورت و گردن با تکهای پنبه که به آب گوجه فرنگی آغشته شده باشد، تمیز کنید. روغن شترمرغ روغن شترمرغ از چربی آن که به صورت لایه ای در بین پوست و گوشت است، به دست می آید. این روغن به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا ۳، ۶ و ۹ (بدن انسان قادر به ساختن این اسیدهای چرب ضروری و حیاتی نیست)، مصرف گسترده ای در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی دارد. روغن شترمرغ یکی از موثرترین روغن های درمانی جهان است که به علت ریز بودن مولکول آن با سرعت فوق العاده ای پخش و از طریق منافذ پوست کاملا جذب بدن شده و خشکی پوست را برطرف می کند. پیچ اناری عصاره گل پیچ اناری در محصولات بعد از اصلاح، برای حفاظت و نرمی پوست استفاده می شود.

گل گندم دم کرده ای که از ۲۵ گرم گلبرگ گل گندم در ۰ / ۵ لیتر آب جوش به دست آمده باشد، به صورت کمپرس ولرم روی پوست صورت، تأثیر آرام بخش و نرم کننده ای داشته و جهت تقویت سلول های پوست صورت برای تأمین نظافت و شادابی آن به کار میرود.

هوفاریقون (گل راعی یا علف چای)

مواد لازم: گل تازهی گیاه هوفاریقون ۱۰۰ گرم روغن گیاهی (زیتون) ۴۰۰ گرم گل تازه گیاه را در روغن گیاهی به مدت ۱۰ روز بخیسانید و هر روز مخلوط را به هم بزنید. محصول به دست آمده را صاف نمایید. این فرآورده، ویژه پوست های کدر و ترک خورده ای است که گرایش به خشکی دارند. استعمال ۱ مرتبه در روز آن بر روی صورت، گردن و دست موجب لطافت، طراوت و شفاف شدن رنگ پوست شده و التهاب و ناهمواری های آن را به سرعت برطرف می کند. استفاده مرتب این محصول از بروز چروک به طور مؤثری جلوگیری می کند شقایق جوشانده گلبرگهای شقایق (۱۵ گرم گلبرگ در ۰ / ۵ لیتر آب) پس از صاف و خنک شدن، لوسیون مؤثری برای محافظت، نرمی و لطافت پوست های چرب است.

مصرف همین لوسیون مخلوط با کمی روغن زیتون از خشک شدن پوست و پیدایش و توسعه چروک جلوگیری به عمل می آورد. ختمی جوشانده ریشه ختمی، پوست را نرم و لطیف و تحریکات پوستی را درمان می کند. پودر گل یا ریشه خشک گیاه ختمی را به کرم خود اضافه نموده و بمالید و یا این که ۳۰ گرم از برگ و گل ختمی خشک شده را در دو لیوان آب بجوشانید و آن را صاف کنید.| این جوشانده را پس از سرد شدن، هر شب بعد از پاک کردن کرم تا و مواد آرایشی از صورت، روی پوست بمالید. این لوسیون علاوه بر آبرسانی به سطح پوست، مانع از بروز چین و چروک در صورت می شود. شما می توانید این لوسیون را تا صبح روی پوست صورت و گردن خود حفظ نمایید. ختمی درختی عصاره گل ختمی درختی نرم کننده پوست است.

ثعلب و زیتون ضماد ثعلب توأم با روغن زیتون پوست را تقویت و نرم می کند.

روغن زیتون روغن زیتون در درمان پوست های خشک، بسیار شگفت انگیز عمل می کند این روغن لایه های خشک شده پوست را به صورت خارق العاده ای نرم مینماید. روغن زیتون آنتی اکسیدان های لازم و اسیدهای چرب را برای پوست فراهم می آورد. روغن زردآلو مالیدن روغن هسته زردآلو، پوست را نرم و لطیف می سازد. روغن انگور آب انگور و روغن زیتون را به مقدار مساوی با هم مخلوط نموده، سپس آن قدر حرارت ملایم دهید تا آب آن تبخیر شده و روغن بماند. آن را صاف کرده و بر روی پوست خود گذاشته و پس از ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید. روغن جوجوبا مالیدن روغن جوجوبا نرم کننده و مرطوب کننده است. روغن جوانه گندم جوانه گندم خاصیت نرم و مرطوب کنندگی داشته و برای پوستهای خشک مفید است. روغن آووکادو روغن آووکادو سرشار از ویتامین ها و مواد چربی بوده و در بسیاری از کرم های زیبایی مخصوصا کرم خاص پوست های خشک استفاده می شود. آن را به تنهایی یا همراه با روغن های دیگر از جمله روغن کنجد می توان به کار بست پس از پاک کردن آرایش صورت، می توانید پوست خود را با گوشت له شده آووکادوی کاملا رسیده بپوشانید.

۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آرامش کامل استراحت کرده و بگذارید روی صورتتان بماند روغن بادام شیرین روغن بادام شیرین، نرم کننده پوست های خشک و التیام بخش التهابات آن است. روغن نارگیل روغن نارگیل حاوی اسید میریستیک بوده و برای پوست های خشک نافع است. روغن هسته انگور مالیدن روغن انگور بر پوست دست و صورت، موجب شادابی پوست و حفظ آن از سرما و گرما می شود. روغن کتان روغن کتان (تهیه شده به روش سرد) حاوی ترکیبات مؤثری مانند اسید الینولئیک است که برای محافظت و تقویت پوست، جلوگیری از بروز چروک و برطرف کردن بسیاری از بثورات جلدی مؤثر است. روغن کتان در تهیه بسیاری از محصولات ویژه پوستهای خشک و تیره به کار می رود. پنیرک پودر پنیرک را به کرم خود اضافه کرده و بمالید. پنیرک، گلیسرین و گلابی پودر پنیرک را به مخلوط گلیسیرین و گلابی افزوده تا اهمیت آن را در درمان پوست های خشن و تبدیل آن به پوست لطیف و نرم ببینید. کندر افرادی که پوست خشک و زبر دارند، می توانند از این نسخه برای بهبود خشکی پوست خود بهره ببرند.

این افراد کافی است تا ۰/۳۸ گرم کندر را درون روغن بادام حرارت دهند تا زمانی که کندر درون روغن حل شود. پس از آن صبر کرده تا روغن سرد شده و از آن برای ماساژ پوست دست یا بدن استفاده کنند. این روغن تأثیر بسیار زیادی در بهبود خشکی پوست خواهد داشت. لوسیون الکلی رقیق پوست به تازه را برای تهیه کرم ها و لوسیون های نرم کننده و آرام کننده پوست به کار می برند. ماسک به پوست را لطیف و شفاف می کند. برای این منظور ۱ عدد به را به تکه های کوچک تقسیم کرده، ۱ هفته در ۱۵۰ گرم الکل ۵۰ درجه بخیسانید. سپس تکه های کوچک تنظیف را به محلول به دست آمده آغشته نموده و روی پوست صورت بگسترانید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید و با کرم مناسب چرب نمایید. بنفشه ۳۰ گرم گیاه را به مدت تقریبی ۱۵ دقیقه در ۱ لیتر آب جوش بریزید، سپس صاف کرده و بگذارید تا کمی بماند و بعد به صورت کمپرس ولرم روی پوست صورت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 14 =