پوست چرب اگر غدد چربی پوست بیش از حد چربی ترشح کنند، باعث ایجاد پوست چرب میشوند. چربی زیاده روی پوست آمده و شکل براق روغنی به آن داده و به دلیل این که منافذ پوستی درشت هستند، پوست زمخت به نظر می رسد. پوست چرب یکی از معضلاتی است که با هر بار مراقبت باز هم پدیدار می شود.

آشنایی با ساختار پوست و مو

قبل از هر اقدامی ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید

برای این که بدانید که آیا پوست شما چرب است یا خیر، به منطقه T صورت خود یعنی بین دو ابرو مراجعه نمایید. با انگشت لمس کنید و ببینید که آیا چرب است؟ در صورتی که چرب باشد، شما پوستی چرب دارید. راه دیگر تشخیص آن، وجود چربی و روغن بر روی پوست صورت یعنی بر روی پیشانی و بینی در هنگام برخاستن از خواب است. پوسته پوسته شدن پوست صورت چربی صورت موجب مرگ زودهنگام سلول ها و گرفته شدن منافذ تنفسی پوست می شود. برای رهایی از پوسته شدن بهتر است روزانه دو بار به طور ملایم صورت خود را با آب سرد بشویید تا روزنه ها بازگردند.

روال شستشو در طول روز، ۵ زمان ثابت را برای شستشوی صورت خود با محلول ها و صابون های مناسب اختصاص دهید. پس از مدتی مشاهده خواهید کرد که نیاز شما در روز برای شستشو کاهش می یابد. استفاده از چند محصول هم زمان جهت شستشو نیز توصیه می شود.کنترل عادت غذایی غذای خود را کنترل نمایید. غذاهای چرب و گرم موجب ازدیاد چربی صورت و پوست شما می شوند. روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب روند بهبود چرب پوستی را تسریع می بخشد. مهم نیست که چقدر مشغله دارید اما مراقبت دو دقیقه ای در روز، می تواند تأثیر مفیدی بر کیفیت و لطافت پوست شما داشته باشد. پس با رعایت نکات ساده و کاربردی مذکور طراوت را به پوست خود هدیه کنید.

علل چربی پوست چیست؟

آشنایی با ساختار پوست و مو

وراثت مقدار هورمون های بدن بارداری قرص های ضد بارداری مواد آرایشی صورت آب وهوای گرم و مرطوب به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، پوست چرب در نوجوانان زیاد دیده می شود، اما در هر سن دیگری هم می تواند رخ دهد. به طور کلی با افزایش سن، پوست خشک تر می شود. ترشح چربی پوست در طی دوران نوجوانی زیاد شده و با افزایش سن کاهش می یابد.در طی بارداری و یائسگی نیز به دلیل عدم تعادل هورمونی، فعالیت غدد چربی پوست افزایش یافته و چربی بیشتری ترشح می کنند. بیشتر افراد دارای پوست مختلط هستند، یعنی در شرایط خاصی پوستشان چرب و در بعضی شرایط خشک یا نرمال است. و راه های بهبود چربی پوست دو تا سه بار در روز صورت خود را با آب و صابون ملایم بشویید. پوست خود را تمیز نگه دارید، ولی خیلی آن را نسابید.

همچنین اگر زیاد آن را بشویید یا از صابون های قوی استفاده کنید، پوست صورتتان حساس شده و حتی چربی بیشتری تولید می کند. از مواد آرایشی و کرمهای فاقد چربی (کرم مرطوب کننده نه چرب) استفاده نمایید. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، مراقب باشید. اگرچه به نظر می رسد نور آفتاب پوست را خشک می کند، ولی گرمای زیاد، تولید چربی پوست را افزایش میدهد. تحت نظر پزشک از مکمل ویتامین ب کمپلکس، ویتامین A ویتامین ، روی و ویتامین E استفاده نمایید. همچنین می توانید از مولتی ویتامین استفاده کنید دو بار در هفته پوست صورت خود را بخور دهید. این کار مقدار تولید چربی پوست را تنظیم می کند. برای بخور دادن، یک ظرف پر از آب جوش را روی میز یا زمین قرار دهید و یک حوله روی سرتان بیندازید. سر خود را مدت ۱۰ دقیقه، روی ظرف بگیرید، فقط مواظب باشید نسوزید و صورتتان خیلی نزدیک ظرف نباشد. بعد از بخار دادن، کمی آب سرد به صورت بپاشید.

ورزش کردن با ایجاد تعریق

رژیم مونو

باعث پاکسازی منافذ پوستی شما می شود. ورزش منظم روزانه، مقدار ترشح چربی صورت را کاهش می دهد. صورت و بازوهایتان را هر چند بار که می توانید در طول روز با آب سرد بشویید. هر شب قبل از رفتن به رختخواب هم حتما باید صورت را بشویید. این کار منافذ پوست را هم تنگ می کند. مصرف پروتئین را افزایش ولی مصرف مواد شیرین، نمک و مایعات را کاهش دهید. منابع غنی پروتئین عبارت اند از تخم مرغ، لبنیات، گوشتها و حبوبات. سبزی های سبز رنگ و میوه های تازه را زیاد مصرف کنید. حتی کمبود ناچیز ویتامین B۲ می تواند باعث ایجاد پوست چرب گردد. مخمر (مثل ماءالشعیر)، جوانه گندم و گوشت ها دارای ویتامین B۵ و B5 هستند. سایر منابع ویتامین B۲ عبارت اند از تان، غلات سبوس دار، حبوبات، آجیل، شیر، ماست و تخم مرغ. مقادیر زیادی آب بنوشید تا پوست را شاداب و پرآب نگه دارد و مواد سمی را از بدن دور کند. غذاهای چرب، سرخ شده و پر ادویه را مصرف نکنید. از مصرف چربی گوشت و روغن نباتی جامد خودداری نمایید. هنگام پخت غذاها از روغن خیلی کمی استفاده کنید. نوشابه های گازدار، شیرینی ها، شکلات و تنقلات را مصرف ننمایید. سیگار نکشید. سیگار باعث بزرگ شدن منافذ پوستی می شود (سوراخ های پوست درشت می شوند و در کل به سلامت پوست آسیب می رساند.

ماساژ مرتب پوست

جریان خون را بهبود می بخشد و پوست را جوان می کند. به مقدار کافی بخوابید و استراحت کنید، زیرا ترمیم سلولهای پوستی در حالت استراحت و خواب به نحو مطلوبی صورت می گیرد. درمان با گیاهان پنج انگشت ۱۰ گرم ریشه پنج انگشت را در ۰ / ۵ لیتر آب جوشانده و صبح و شب بر روی پوست صورت و گردن بمالید. گریپ فروت پارچه تمیزی را با آب گریپ فروت مخلوط نموده و روی پوست خود بگذارید. شقایق ۱۵ گرم شقایق را در نیم لیتر آب جوشانده، سپس آن را صاف کرده و پس از سرد شدن از آن به عنوان لوسیونی جهت حفظ و اصلاح پوست های چرب بهره بگیرید. برگی تمشک برای درمان پوست های چرب می توان ۲۰ تا ۲۵ گرم برگ تمشک وحشی را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. این جوشانده را صبح و شب به صورت لوسیون روی پوست صورت بمالید. ولیک خاصيت قبض میوه ولیک در صنعت لوازم آرایش مصارف گوناگونی دارد. از جمله در ترکیب کرم های خاص پوست های چرب به کار می رود. برای رفع مشکل پوست های چرب، مقدار بسیار کمی میوه ولیک را در ۰ / ۵ لیتر آب جوش ریخته و تا پس از پاک کردن کامل آرایش روی پوست بمالید.

تهیه نوعی ماسک گیاهی

گوجه فرنگی و کرفس مخلوطی از آب گوجه فرنگی و کرفس برای از بین بردن چربی بیش از حد پوست بسیار مؤثر است. گریپ فروت پارچه تمیزی را با آب گریپ فروت مخلوط نموده و روی پوست بگذارید. مریم گلی ۲۰ گرم مریم گلی را در ۰ / ۵ لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و صاف کرده و به صورت خود بمالید. می توانید از مخلوط مریم گلی و شقایق استفاده نمایید. علف چای خاصیت ضد عفونی و قابض کنندگی علف چای (هوفاریقون) برای نگهداری از پوست های چرب به کار می رود. این نوع پوست ها در واقع به پاک کردن خاصی نیاز دارند تا منافذ باز و ناپاکی هایی که در آن مانده است را به کلی از بین ببرند. برای این کار ۱۵ گرم از سرشاخه های گلدار را در ۱ لیتر آب جوشانده و از آن استفاده نمایید برنج اگر پوست شما چرب است، از مخلوط آب و پودر دانه های برنج استفاده نمایید. صورت خود را شسته و خشک نموده و آن را با حرکت دایره ای، ماساژ داده و سپس بشویید. گلاب و کائولن پودر کائولن را با گلاب مخلوط کرده و بمالید.

ماست و لیمو ماست پاک کننده طبیعی محسوب می شود. چند قطره لیمو را در ماست بچکانید و آن را به صورت خود بزنید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند، سپس بشویید و خشک کنید. این روش برای پوست چرب خوب است. | خاک رس دو تا سه بار در هفته از ماسک صورت خاک رس استفاده نمایید. برای تهیه ماسک خاک رس، پودر خاک رس سبز را با آب یا عسل مخلوط نموده و روی پوست صورت بمالید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس با آب بشویید. سرکه سیب کمی سرکه سیب را به قسمتهای چرب پوست بمالید. جوش شیرین کمی جوش شیرین را با آب مخلوط نموده و روزی ۱ بار روی پوست صورت بمالید و سپس با آب بشویید. این کار مقدار چربی پوست را کم می کند. آب لیمو بعد از شستن صورت، کمی آب لیموترش تازه به پوست بمالید. این کار باعث می شود تا پوست سفت شود. همچنین به دلیل وجود ویتامین C در آب لیموترش، رادیکال های آزاد در پوست از بین رفته و تولید چربی صورت را تنظیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =