آرد گندم ۶۰ گرم عسل شیر عسل را با شیر ترکیب کرده و حرارت دهید تا خوب مخلوط شود. سپس آرد گندم تصفیه شده را به تدریج به آن بیفزایید و مرتبا به هم بزنید تا خمیر یکنواختی به دست آید. حاصل را مانند ماسک معمولی ۱۰ دقیقه روی صورت و گردن قرار دهید، سپس پوست را با آب ولرم بشویید و با کرم مناسب چرب نمایید. ماسک گل گندم مقداری گلبرگ گل گندم را در آب جوش دم کرده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را صاف نموده و به صورت خود بمالید. این عمل به طور موثری از پیدایش چین و چروک جلوگیری می کند.

ماسک رازیانه، گل رز، شبدر و بابونه

مواد لازم: سرکه ۲ فنجان رازیانه خشک نصف فنجان بابونه خشک نصف فنجان گل رز خشک نصف فنجان شبدر قرمز خشک نصف فنجان گیاهان خشک شده را در سرکه گذاشته و به آرامی تکان دهید. در ظرف را بسته و آن را به مدت ۲ تا ۳ هفته در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد نگه دارید. لازم است هر روز ظرف را به مدت ۱۵ دقیقه تکان دهید. پس از طی ۳ هفته، محلول را با صافی صاف کرده و در ظرفی تمیز بریزید. برای هر بار مصرف صورت را با آب ولرم شسته و سپس خشک کنید. آنگاه محلول (سرکه و گیاهان خشک) را به نسبت ۶ به ۱ با آب مقطر رقیق نموده و روی صورتتان با حرکات چرخشی ماساژ دهید. ماساژ حداقل باید ۱۵ دقیقه ادامه پیدا کند. حرکات ماساژ باید نرم و در جهت صحیح انجام شده تا موجب آسیب به پوست شما نشود. ماسک روغنی روغن زیتون را گرم نموده، سپس پارچه ای را به آن آغشته کرده و بر روی پوست صورت و گردن قرار دهید. در صورتی که ماسک را با کاغذ مخصوص یا حوله بپوشانید، تأثیر آن بیشتر خواهد بود.

ماسک عسل و بابونه

مواد لازم: روغن نباتی نصف فنجان عسل ا قاشق چای خوری دمکرده بابونه ۱ قاشق چای خوری در داخل روغن نباتی، عسل و دمکرده بابونه را اضافه نموده (محلول باید گرم باشد) و بر روی صورت بگذارید، بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماسک را برداشته و پوست را با لوسیون تمیز و بعد با حوله خشک نمایید. ماسک سیب و عسل مواد لازم: سیب ۱ عدد عسل ۱ قاشق غذاخوری سیب را پوست کنده و آن را نصف کنید. یک نیمه آن را خرد کرده و با عسل مخلوط نموده و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. ماساژ را از پایین گردن شروع کرده و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ داده و بعد با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود. حال کمی صبر کرده تا ماسک خشک شود و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید. این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت می شود.

ماسک زرده تخم مرغ، زیتون و عسل

مواد لازم: تخم مرغ ۱ عدد زرده عسل رقیق شده ۱ قاشق چای خوری روغن زیتون گرم شده ۱ قاشق چای خوری مواد را با هم مخلوط کرده و به پوست خود مالیده و پس از استفاده، ماسک را با پنبه روغنی تمیز نموده و پوست را با آب سرد بشویید. این ماسک برای پوست های چروک و خشک و نرمال مفید است ماسک عسل، تخم مرغ، سرکه و لیمو عسل و تخم مرغ مخلوطی است که باعث تغذیه پوست شده و از افتادگی آن جلوگیری می کند. در پوست های چرب از سفیده تخم مرغ و در پوست های خشک باید از زرده تخم مرغ و در پوست های معمولی می توان از سفیده و زرده تخم مرغ استفاده کرد. با استفاده از این ماسک میتوان از ایجاد چروک در پوست جلوگیری نمود.

عسل ۱ قاشق غذاخوری تخم مرغ ١ عدد سرکه سیب ۱ / ۴ قاشق غذاخوری روغن لیمو ۱ قاشق چایخوری روغن اسطوخودوس ا قطره روش اول زرده و سفیده تخم مرغ را به خوبی در کاسه کوچکی هم بزنید تا کاملا یکدست شود. عسل را با سرکه و تخم مرغ هم زده شده، مخلوط کنید و آن را  برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست قرار داده و سپس با آب گرم بشویید. روش دوم یک قطره از روغن اسطوخودوس را برای پوست خشک و یا ۱ قطره روغن نارنج را برای پوست معمولی با مخلوط زرده تخم مرغ و عسل مخلوط نمایید. این مخلوط را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس آن را با آب گرم بشویید. برای این که عسل بهتر در مواد حل شود، آن را برای دو تا پنج دقیقه روی بخار آب قرار دهید.

ماسک موز ۱ / ۴ موز را در مقداری آب بخیسانید تا حالت خامه ای پیدا کند. سپس آن را روی صورت مالیده و بگذارید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی صورت بماند. بعد از این مدت می توانید صورت خود را با آب گرم بشویید، بلافاصله بعد از شستشو کمی آب سرد به صورت خود زده و خشک کنید. ماسکی آووکادو روغن آووکادو جهت زیبایی، لطافت و جلوگیری از پیدایش چروک پوست صورت، به کار می رود. میوه کاملا رسیده و پوست کنده را له نموده، حاصل را روی صورت و گردن بگسترانید، مدت ۲۰ دقیقه در محل آرامی استراحت کنید، سپس با آب ولرم بشویید و بعدا از کرم مناسب استفاده نمایید.

ماسک سفیده تخم مرغ، عسل و جوانه گندم

مواد لازم: سفیده تخم مرغ ۱ عدد عسل جوانه گندم له شده ۴ قاشق غذاخوری ۲ قاشق غذاخوری ماست ۲ قاشق غذاخوری این ماسک برای جلوگیری از چین و چروک و به تأخیر انداختن فرآیند پیری پوست استفاده می شود. ابتدا مواد فوق را با هم در مخلوط کن، مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را بر روی پوست صورت بمالید. پس از ۲۰ – ۳۰ دقیقه آن را از روی صورت برداشته و با آب ولرم شستشو دهید. خواهید دید که با مصرف مرتب این ماسک تا چه اندازه پوستتان جوان تر و شاداب تر می شود. ماسک شیر، جوانه گندم و آووکادو این ماسک به دلیل منابع پروتئینی بالایی که دارد تا حدودی موجب سفتی و لیفت پوست شده و موجب رفع افتادگی چروک می شود. علاوه بر این ترکیبات مرطوب کننده در شیر و جوانه گندم، موجب نرمی پوست خشک شده و از بروز پیری و چروک های ریز زودرس جلوگیری می نماید.

شیر نصف لیوان جوانه گندم تازه ۴ قاشق غذاخوری سفیده تخم مرغ میوه آووکادو نصف آرد جوانه گندم ۳ قاشق غذاخوری ابتدا جوانه گندم تازه را کاملا له کنید، آووکادو را نیز رنده نموده و با ۱ عدد جوانه گندم مخلوط نمایید. سپس آرد و سفیده تخم مرغ را نیز افزوده و با شیر مخلوط کنید. مایع به دست آمده را روی پوست کاملا تمیز قرار دهید و بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

ماسک نارگیل، گلاب و روغن بادام

مواد لازم: نارگیل گلاب ۱ قاشق مرباخوری روغن بادام ۱ قاشق غذاخوری نارگیل تازه را خرد کرده و به همراه گلاب و روغن بادام در مخلوط کن با هم مخلوط نموده و بر روی پوست ماساژ داده و پس از ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید. این ماسک از چروک شدن پوست جلوگیری می کند. از آن ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده کنید. ماسک هلو پوست و هسته هلوی کاملا رسیده را جدا کنید، گوشت میوه را خوب له کرده و حاصل را روی صورت و گردن بگسترانید. ۳۰ دقیقه در محل آرامی استراحت نموده، سپس پوست را با آب بشویید و با کرم مناسب چرب کنید. اسانس هلو به تنهایی یا مخلوط با روغن بادام جهت تقویت پوست و جلوگیری از بروز چروکهای زودرس به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =