فوائد کنجد | کنجد و تناسب اندام | کنجد و سلامت بدنReviewed by Mehdi kh on Jul 25Rating: 5.0

در این مقاله می خواهیم با دانه ی کنجد و خواص ان برای سلامت و تناسب اندام بیشتر صحبت کنیم خوب است بدانید که کنجد گیاهی است یک ساله با ارتفاع حدود یک متر که قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از کرک است. برگهای آن بیضی، باریک و نوک تیز است. گلهای آن به رنگ سفید یا قرمز، به طور تک تک در کناره برگهای قسمت انتهایی ساقه ظاهر می شوند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

از سال ها قبل مصرف این دانه ها باعث سلامت و طول عمر بوده است . پهلوانان قدیم آن را برای زیاد کردن زور می خوردند و امروز هم در بین قهرمانان قابل توجه است و دارای ارزش زیادی  است در هندوستان بیش از سایر اقوام برای این گیاه خاصیت و اثرات معجزه آسا قائل هستند و آن را زیادکننده قدرت و عامل طول عمر می شناسند و روی این اصل آن را در تشریفات مذهبی زیاد می خورند و همانطور که ما ایرانیان خرما و انجیر خیرات می کنیم آنها کنجد و شیرینهایی که با کنجد درست کرده اند خیر می کنند و بدون تردید علت طول عمر در بین مرتاضین و بعضی از دهاتیهای هندی خوردن کنجد است . می دانید که خوردن این گیاه از قدیم در ایران بسیار رایج بوده است، نانوایان مغز آن را روی نان می پاشیدند و آن کاری است که الان هم باید معمول شود . حلواسازان آن را به کار می بردند که متاسفانه امروز استفاده نمی شود.

روغن کنجد دیر فاسد می شود و سابقا خوردن آن بسیار معمول بوده و هنوز هم معمول است و خواص بی نظیری دارد . شیر کوبیده آن و گیاههای دیگر را جهت رفع سوزش معده مفید می دانستند و معتقد بودند ترشی معده را کم می کند و سودا را از بین می برد. آب برگ کنجد برای تقویت مو و بلند شدن آن تاثیر بسیار خوبی دارد و برای این کار بایستی آب آن را با کوبیدن یا فشار گرفت و به سر مالید . باید بدانید که میوه این گیاه به صورت کپسول و محتوی دانه های کوچک و مسطح و بیضوی است که دانه کنجد نامیده می شود و قسمت مورد استفاده این گیاه است . در حال حاضر چین بزرگترین تولیدکننده کنجد در دنیا است. هندوستان از نظر تولید، بعد از چین قرار دارد . در ایران نیز مقداری کنجد تولید می شود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا ارده می رسد.سعی کنید خام ان را بخریدو هر روز کمی مصرف کنیدو از خواص و طعم بی نظیر این گیاه مفید استفاده کنید که در ادامه به خواص بی نظیر این گیاه بیشتر اشاره خواهیم کرد و خود را از این خواص بی نظیر محروم نکنید .این گیاه ترکیبات شیمیایی دارد روغن ان در حدود پنجاه درصد لسیتین و ویتامین های ب و ای می باشد .  مقدار روغن آن در حدود 50 درصد است.

روغن کنجد مرکب از حدود ۷۰ درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید، اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید است روغن کنجد یکی از روغنهای اشباع نشده و مفید برای بدن است که در آمریکای شمالی و کانادا به مقدار زیاد مصرف می شود، زیرا این روغن نه تنها کلسترول خون  را افزایش نمی دهد، بلکه آن را کاهش نیز می دهد . برای تهیه روغن کنجد معمولا دانه ها را می شویند تا رنگ روی آن از بین برود. سپس دانه ها را آسیاب کرده و در آب می ریزند تا پوست آنها روی آب بیاید. بعد از گرفتن پوست، دانه ها را خشک کرده و در آب جوش می ریزند و خمیر می کنند. این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود. این روغن را روغن سرد می نامند و از تفاله باقیمانده تحت اثر فشار و گرما روغنی بدست می آید که به نام روغن گرم معروف است که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد . تفاله باقیمانده از این مرحله را معمولا برای علوفه دامها به کار می برند. بخصوص این تفاله ازنظر داشتن مواد پروتئینی، غذای خوبی برای گاوهای شیرده است .حتما از روغن کنجد سرد استفاده کنید و روغن کنجد باید سرد باشد . روغن کنجد در حرارت خواص خود را از دست می دهد .

خواص کنجد – سلامتی و تناسب اندام :

کنجد برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است . از کنجد برای رفع قولنج استفاده می کنند باید کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد، مغز بادام  پوست کنده را به آن اضافه کنید. سپس آنها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپ خوری از آن بخورید. کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد و معده و روده را نرم می کند . کره کنجد که در کانادا بنام تاهیتی معروف است و شبیه ارده است، غذای خوبی برای رشد بچه هاست جالب است بدانید که برگ کنجد را اگر به سر بمالید، باعث رشد و سیاهی موی سر می شود . کنجد فشار خون بالا را کاهش می دهد و رماتیسم را درمان می کند .

برای مشکلات کیسه ی صفرا بسیار مفید است. اگر برگ ها کنجد را دم کنید اسهال خونی را از بین می برد . روغن کنجد هم خواص بی نظیری دارد خواصی مانند رفع تنگی نفس و سرفه ی خشک و زخم ریه همچنین روغن کنجد سوزش ناشی از ادرار را از بین می برد می توانید از روغن کنجد روی انواع سالاد استفاده کنید .  خوب است توجه کنید که کنجد با تمام فوایدی که دارد برای معده ضعیف مناسب نیست، زیرا هضم آن سنگین است. این گونه اشخاص باید آن را با عسل و سرکه بخورند .کنجد حاوی ویتامین اف است شاید بپرسید این چه ویتامینی است یک اسید چرب ضروری است که باعث تشکیل لایه هایی در پوست می شود که از سلولهای پوستی محافظت و از خشکی و خرابی پوست جلوگیری می کند. همچنین باعث انتقال سایر ویتامینها در پوست می شود .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نوزده =