چربی اشباع چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

 

چربی های اشباع
چربی های اشباع-کلینیک رسپینا

متخصصان معتقدند که چربی های اشباع برای بدن مفید هستند وباید مصرف شوند ولی برخی هم همچین نظری ندارند اما بالاخره کدام درست است اینکه چربی های اشباع را در رژیم روزانه ی خود استفاده کنیم یا استفاده نکنیم در این مقاله به چربی های اشباع در رژیم روزانه می پردازیم از مزایا ومعایب مصرف ان ها سخن می گوییم با ما همراه شوید .

عمکرد چربی های اشباع در بدن

می دانید که چربی‌ها ترکیباتی‌اند که در بسیاری از جنبه‌های سلامت انسان نقش ضروری بازی می‌کنند. چربی‌ها به‌طور عمده به ۳ دسته‌ چربی‌های اشباع‌، چربی‌های غیراشباع (اشباع‌نشده) و چربی‌های ترانس تقسیم‌بندی می‌شوند همه چربی‌ها از مولکول‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده‌اند. چربی‌های اشباع با مولکول‌های هیدروژن اشباع می‌شوند و فقط یک زنجیره بین مولکول‌های کربن آنها وجود دارد.

اوه!بهتر است این مقاله را مطالعه کنید>> طب سنتی برای لاغری

منتها در چربی‌های غیراشباع‌، حداقل دو زنجیره بین مولکول‌های کربن وجود دارد. اشباع‌شدن مولکول‌های هیدروژن موجب می‌شود چربی های اشباع‌ شده در دمای اتاق جامد باشند. برعکس این چربی‌ها، چربی‌های غیراشباع‌ مانند روغن‌زیتون در دمای اتاق به‌صورت مایع‌اند بر اساس طول زنجیره کربن انواع مختلفی چربی اشباع‌ وجود دارد. انواع اسید چرب با طول زنجیره کوتاه، متوسط، دراز و بسیار دراز وجود دارد که هرکدام از آنها تأثیرات متفاوتی بر سلامتی دارد. چربی‌های اشباع‌ در محصولات حیوانی مانند شیر، پنیر و گوشت و برخی روغن‌های استوایی مانند روغن نارگیل و روغن پالم یافت می‌شود.

رژیم غذایی روزانه ی ما+چربی 

جالب است بدانید که برخی چربی های اشباع سالم و فراوری‌نشده می‌توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند فراورده‌های نارگیل مانند روغن نارگیل، ماست تهیه‌شده از شیر کامل باکیفیت و گوشت گاوی که تغذیه طبیعی داشته، بعضی از نمونه‌هایی از غذاهای سرشار از مواد غذایی مغذی‌اند که سرشار از چربی‌های اشباع‌اند و ممکن است تأثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشند .

برای مثال، بررسی‌ای نشان داده‌ مصرف لبنیات پرچرب روی سلامت قلب یا بی‌تأثیر است یا نقش محافظتی در برابر بیماری‌ها دارد. همچنین، روغن نارگیل به افزایش کلسترول خوب و کاهش وزن کمک می‌کند. در طرف مقابل، مصرف غذاهای فراوری‌شده سرشار از چربی اشباع از جمله فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی احتمال ابتلا به چاقی، بیماری‌های قلبی و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر را افزایش می‌دهد همچنین، تحقیق ها نشان داده‌اند الگوهای تغذیه‌ای سرشار از غذاهای طبیعی و غیرفراوری‌شده، صرف‌نظر از ترکیب درشت‌مغذی‌های مصرفی، از بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند چاقی و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند و موجب کاهش عوامل خطرزای بیماری‌ها می‌شود.

چیزی که در طول دهه‌ها تحقیق به اثبات رسیده این است که رژیم غذایی سالم و محافظت‌کننده از بیماری‌ها باید سرشار از درشت‌مغذی‌ها، غذاهای کامل به‌خصوص غذاهای سرشار از فیبر گیاهی باشد. اگرچه مشخص است غذاهای مغذی سرشار از چربی اشباع شده نیز می‌تواند بخشی از این رژیم غذایی سالم باشد، به یاد داشته باشید فارغ از الگوی تغذیه‌ای‌تان، مهم‌ترین چیز توازن و انتخاب غذاهای طبیعی است دنبال‌کردن رژیم غذایی سرشار از غذاهای کامل و فراوری‌نشده فارغ از الگوی تغذیه‌ای‌ مهم‌ترین اقدام برای حفظ سلامت است پس ان را جدی بگیرید .

معایب استفاده از چربی های اشباع :

✅ حمله ی قلبی و مشکلات قلبی وعروقی

برخی معتقدند که مصرف زیاد چربی اشباع می‌تواند برخی شاخص‌های خطرزای بیماری قلبی را افزایش بدهد یکی از علل عمده توصیه به مصرف چربی‌های اشباع‌ در میزان حداقل این حقیقت است که مصرف چربی‌های اشباع احتمال افزایش برخی از عوامل مؤثر بر بیماری‌های قلبی مانند کلسترول بد یا لیپوپروتئین کم چگالی را افزایش می‌دهد. اگرچه مشخص است که چربي اشباع موجب افزایش برخی عوامل مؤثر بر بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

هیچ شواهدی وجود ندارد که چربی اشباع به‌طور قطعی احتمال بروز بیماری‌های قلبی را افزایش بدهد تحقیقات متعددی نشان داده‌اند مصرف چربی‌های اشباع ممکن است عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی مانند کلسترول بد و آپولیپوپروتئین بی را افزایش بدهد در بدن کلسترول را حمل می‌کند‌. هرچه میزان ذرات بیشتر باشد، فرد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرد آپولیپوپروتئین بی یک پروتئین بوده و جزء اصلی است.

به‌ نظر می‌رسد این پروتئین یکی از عوامل قوی در بروز بیماری‌های قلبی باشد. مصرف زیاد چربی اشباع ممکن است این دو عامل خطرزای بیماری‌های قلبی را افزایش بدهد. همچنین، مصرف این چربی‌ها ممکن است نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب را افزایش بدهد که خود یکی دیگر از عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی است. کلسترول خوب یا لیپوپروتئین پرچگالی از قلب محافظت می‌کند و مقادیر کم آن ممکن است احتمال بروز بیماری‌های قلبی و مشکلات قلبی عروقی را افزایش بدهد.

علاوه بر این، یافته‌ها از پژوهش‌های کنترل‌شده تصادفی نشان داد توصیه عمومی به جایگزینی چربی‌های اشباع‌شده با چربی‌های چند غیراشباع‌ امگا-۶ نمی‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش دهد و حتی ممکن است موجب پیشرفت این بیماری‌ها شود.

✅ چربی های اشباع و سکته ی مغزی :

برخی فکر می کنند مصرف این چربی ها موجب سکته ی مغزی است اما باید بدانید که تحقیقات صورت گرفته  ارتباط چشمگیری بین مصرف چربی‌های اشباع و افزایش بیماری‌های قلبی را نشان نداده است

در یک بررسی مشاهده شد مصرف چربی‌های اشباع نمی‌تواند ارتباطی با بروز حملات قلبی بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی یا بیماری‌های قلبی منجر به مرگ داشته باشد اگرچه تأثیر چربی اشباع‌ شده بر بیماری‌های قلبی بسیار مورد بررسی و منازعه قرار گرفته، ولی چربی‌های اشباع ممکن است تأثیرات منفی دیگری نیز بر سلامتی داشته باشند. از جمله این تأثیرات می‌توان به افزایش التهابات و اختلالات ذهنی اشاره کرد.

نکته خیلی مهم در ارتباط با مصرف این چربی ها

حتما توجه کنید که اگرچه تحقیقات نشان می‌دهند مصرف برخی از انواع غذاهای سرشار از چربی اشباع‌ ممکن است بر سلامت اثر منفی داشته باشد، این اطلاعات نمی‌توانند به تمامی غذاهای محتوی چربی‌های اشباع تعمیم داده شوند؛ برای مثال، تأثیر یک رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع به‌شکل فست‌فود، غذاهای سرخ‌کردنی، غذاهای پختنی محتوی شکر و گوشت‌های فراوری‌شده نسبت‌ به یک رژیم سرشار از چربی‌های اشباع‌ موجود در لبنیات پرچرب، گوشت دام و نارگیل متفاوت است.

مسئله ی  دیگر این امر در بررسی درشت‌مغذی‌ها به‌تنهایی و بررسی‌نکردن کل رژیم غذایی به‌طور کلی نهفته‌ است. اینکه چربی اشباع‌ احتمال بروز بیماری‌ها را افزایش بدهند یا خیر تا حد زیادی به این بستگی دارد که این چربی‌ها جایگزین چه غذاهایی شده‌اند یا چه غذاهایی به‌جای آن مصرف می‌شوند و کیفیت کل رژیم غذایی چگونه است

مصرف یک درشت‌مغذی به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پیشرفت بیماری‌ها بشود. معمولا افراد به‌تنهایی چربی یا کربوهیدرات مصرف نمی‌کنند. به‌جای آن این درشت‌مغذی‌ها در رژیم غذایی با غذاهای دیگری همراه می‌شوند تا ترکیبی از درشت‌مغذی‌ها را تشکیل بدهند. تمرکزکردن به‌طور خاص روی برخی درشت‌مغذی‌ها به‌جای کل رژیم غذایی باعث می‌شود از تأثیر برخی از اجزای سازنده مواد غذایی مانند شکر افزوده که تأثیرات منفی بر سلامت دارد چشم‌پوشی شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *