نمک اپسوم و سلامت بدن | نمک اپسوم چیستReviewed by Mehdi kh on Apr 8Rating: 5.0

شاید این سوال برایتان پیش بیایدکه این نمک چیست و چگونه به سلامت بدن تان کمک می کند . نمک اپسوم یا نمک حمام که با نام «منیزیم سولفات» نیز شناخته می‌شود، ترکیبی شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است. نمک اپسوم نامش را از شهری در انگلستان به نام اپسوم می‌گیرد؛ این نمک ابتدا در آنجا کشف شد. نمک حمام برخلاف نامش ترکیبی کاملا متفاوت از نمک خوراکی (نمک طعام) است. در واقع، واژۀ «نمک» در نمک اپسوم به‌خاطر ساختار شیمیایی آن است . در این مقاله با این نمک بیشتر آشنا خواهید شد .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

ویژگی ها ی نمک اپسوم :

باید بدانیدکه این نمک  مانند نمک خوراکی است و اغلب در آب وان (حمام) حل می‌شود؛ به‌ همین‌ خاطر، به آن «نمک حمام» نیز گفته می‌شود. این نمک ظاهری شبیه به نمک خوراکی دارد، ولی طعم آن تفاوت بسیاری با نمک خوراکی دارد. نمک حمام کاملا تلخ و بدمزه است. هنوز برخی افراد نمک اپسوم را در آب حل می‌کنند و می‌نوشند؛ اما به‌خاطر طعم بد نمک اپسوم، احتمالا کسی آن را به غذایش اضافه نمی‌کند . صدها سال است که این نمک در درمان بیماری‌هایی مانند یبوست، بی‌خوابی و فیبرومیالژیا استفاده می‌شده است. متأسفانه پژوهش‌های خوبی دربارۀ تأثیر نمک حمام در درمان این بیماری‌ها انجام نشده است . بیشتر فواید نمک اپسوم به‌خاطر منیزیم موجود در آن است. منیزیم یکی از مواد معدنی است که بیشتر افراد دچار کمبود آن هستند . شاید بپرسید کجا می شود این نمک را تهیه کرد ؟این نمک را می‌توانید به‌صورت آنلاین و یا از برخی داروخانه‌ها یا خواربارفروشی‌ها تهیه کنید .

نمک اسپوم چگونه به سلامت بدن کمک می کند ؟

این نمک با حل‌ شدن در آب، یون‌های سولفات و منیزیم آزاد می‌کند. طرفداران این نمک مدعی‌اند که اجزای آن (منیزیم و سولفات) می‌توانند از طریق پوست جذب بشوند و منیزیم و سولفات موردنیاز بدن را تأمین کنند؛ این مواد در بسیاری از کارکردهای مهم بدن نقش دارند. این امر در حالی است که شواهد محکمی از جذب منیزیم و سولفات از طریق پوست وجود ندارد. بااین‌حال، هنوز رایج‌ترین نحوهی مصرف نمک اپسوم، حل‌ کردن آن در آب وان است؛ زیرا به‌راحتی در آب حل می‌شود . البته نمک اپسوم در برخی لوازم آرایشی ـ بهداشتی نیز وجود دارد و می‌توان آنها را بر روی پوست مالید؛ همچنین می‌توان آن را به‌صورت خوراکی یا از طریق مکمل‌های منیزیم یا ملین‌ها مصرف کرد .

خواص بی نظیر نمک اسپوم چیست ؟

خوب است بدانیدکه برخی متخصصان سلامت معتقدند نمک اپسوم خاصیت درمانی دارد و می‌تواند درمان جایگزین برای برخی بیماری‌ها باشد .منیزیم :  همانطور که میدانید منیزیم چهارمین مادهی معدنی فراوان در بدن است. نخستین مادهی معدنی در این فهرست، کلسیم است. منیزیم در بیش از ۳۲۵ واکنش بیوشیمیایی قلب و دستگاه عصبی دخالت دارد . بسیاری از افراد مقدار کافی منیزیم مصرف نمی‌کنند. حتی درصورت مصرف مقدار کافی آن، برخی عوامل ضدتغذیه‌ای مانند فیتات و اگزالات می‌توانند در جذب آن اختلال ایجاد کنند . درحالی‌که منیزیم سولفات دارای ارزشی مانند مکمل های غذایی خوراکی منیزیم است، برخی افراد مدعی‌اند منیزیم از طریق آب‌تنی با نمک اپسوم، بهتر از مصرف خوراکی آن جذب می‌شود.

بر طبق مطالعات سطح منیزیم خون همهی شرکت‌کنندگان به‌جز سه نفر پس از قرار گرفتن در آب دارای نمک اپسوم افزایش یافت. بااین‌حال، هیچ آزمون آماری‌ای برای اثبات این ادعا انجام نگرفت و در این آزمون گروه شاهد وجود نداشت

البته محققان اتفاق‌نظر دارند که منیزیم از طریق پوست جذب نمی‌شود، دست‌کم در مقادیری که از جنبهی علمی معنادار باشد .

کمک به بهبود آسیب های ورزشی :

باید بدانید که حمام نمک اپسوم می‌تواند از سوزش عضلات بکاهد و به بهبود گرفتگی عضلات کمک کند؛ هر دوی این موارد بر عملکرد ورزشی افراد و تقویت آن تأثیر می‌گذارند. این در حالی است که احساس آرامش پس از حمام گرم می‌تواند به بهبود درد عضلات کمک کند، ولی هیچ شواهدی وجود ندارد که افراد قادر به جذب منیزیم از طریق پوست‌شان باشند. از آن‌سو، مکمل‌های خوراکی منیزیم می‌توانند به‌طور مؤثر علائم کمبود منیزیم را جبران کنند .

همانطور که میدانیم ورزشکاران در معرض کمبود منیزیم قرار دارند؛ بنابراین متخصصان تغذیه اغلب توصیه می‌کنند که آنها برای حفظ سلامت‌شان مکمل‌های خوراکیِ منیزیم مصرف کنند . باوجود اینکه منیزیم قطعا برای ورزشکاران ضروری است، ولی تأثیر حمام نمک اپسوم برای آنها به‌خوبی موردمطالعه قرار نگرفته است .

کم کردن تورم و درد :

خوب است که بدانید که یکی دیگر از ادعاهای رایج دربارهی نمک اپسوم، تأثیر آن در کاهش درد و ورم است . خیلی از افراد مدعی‌اند که حمام نمک اپسوم می‌تواند علائم فیبرومیالژیا و التهاب مفاصل را بهبود بدهد. به‌ نظر می‌رسد منیزیم چنین تأثیراتی در بدن داشته باشد؛ زیرا بسیاری از مبتلایان به فیبرومیالژیا و التهاب مفصل دچار کمبود این مادهی معدنی هستند . در یک مطالعه بر روی چند زن  مبتلا به فیبرومیالژیا نتیجه‌گیری شد که استفاده از کلرید منزیم بر روی پوست می‌تواند در کاهش علائم مؤثر باشد. بااین‌حال، این مطالعه بر اساس پر کردن پرسش‌نامه‌ها انجام گرفت و فاقد گروه شاهد بود و به راحتی نمی شود به ان استناد کرد .

کاهش استرس و خواب راحت :

می دانیم که مقدار کافی منیزیم برای کمک به خواب و کنترل استرس ضروری است: احتمالا به‌ این‌ خاطر که منیزیم به مغز کمک می‌کند پیام‌رسان‌های عصبی مؤثر در خوابیدن و کاهش استرس تولید کند همچنین منیزیم می‌تواند به بدن در تولید «ملاتونین» کمک کند؛ هورمون ملاتونین به خوابیدن کمک می‌کند . پایین‌ بودن سطح منیزیم ممکن است اثرات منفی بر کیفیت خواب و استرس داشته باشد. برخی افراد مدعی‌اند که حمام نمک اپسوم می‌تواند با کمک به جذب منیزیم توسط پوست، این اثر را خنثی کند .

درمان یبوست :

معمولا منیزیم برای درمان یبوست استفاده می‌شود. به‌ نظر می‌رسد منیزیم در بهبود یبوست مؤثر باشد؛ زیرا باعث هدایت آب به رودهی بزرگ می‌شود؛ این امر به دفع راحت‌تر مدفوع و درمان یبوست کمک می‌کند . بیشتر منیزیمی که از طریق خوراکی برای بهبود یبوست استفاده می‌شود، به‌شکل منیزیم سیترات و منیزیم هیدروکسید است. بااینکه احتمالا مصرف نمک حمام در بهبود یبوست مؤثر است، ولی هنوز در این زمینه مطالعات کافی صورت نگرفته است. با این تفاصیل، سازمان غذا و داروی آمریکا نمک اپسوم را جزء ملین‌های تأییدشده قرار داده است

برای رهایی از چاقی با مامشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =