دویدن یک ورزش هوازی است و اگر درست انجام شود می تواند به چربی سوزی شکم و لاغری شما کمک کند دویدن علاوه بر اینکه شما را به وزن متعادل می رساند و باعث چربی سوزی می شود اگر به طور صحیح انجام شود عضلات شما را هم قوی می کند و در نتیجه بدنی خوش فرم پیدا خواهید کرد .

برای لاغری و تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

برنامه ای مشخص برای دویدن داشته باشید

اگر به طور نامنظم بدوید و یک روز بدوید دو روز این کار را نکنید هیچ فایده ای برای بدن نخواهد داشت باید یک برنامه ی مشخص برای این کار داشته باشید اگر فرصت دارید هر روز 30 د قیقه و اگر فرصت ندارید یک روز در میان یک ساعت بدوید و حداقل برای سه ماه این برنامه را حفظ کنید و مطمئنا بعد از سه ماه تاثیر آن را در کاهش وزن و چربی سوزی شکم خواهید دید .

داشتن یک همراه برای دویدن

همیشه داشتن یک همراه انگیزه ی بیشتری برای انجام کار می دهد داشتن یک دوست و همراه که کنار شما باشد و با شما برنامه را دنبال کند از تنهایی دویدن بهتر است در هر حال شما برنامه ی مرتب خود را داشته باشید و اگر یک همراه هم داشته باشید که خیلی بیشتر به تداوم برنامه ورزش شما کمک می کند وجود یک همراه می تواند دویدن را مفرح تر و شادتر کند .

دویدن بهتر است یا پیاده روی

باید بدانید که هردو برای کاهش وزن بسیار مفید است اما برنامه و زمان آن ها باید با هم متفاوت بوده تا بیشترین تاثیر رادر کاهش وزن و چربی سوزی داشته باشد پیاده روی یک ورزش مفرح برای کاهش وزن می باشد .

داشتن یک کفش راحت برای این ورزش شاد کفایت می کند اما باید بدانید درپیاده روی شما کالری کمتری نسبت به دویدن می سوزانید اما این روش برای سلامتی قلب و فشار خون و عضلات بسیار مفید است اما دویدن ورزشی است که سوخت و ساز بدن شما را بالا می برد و در تناسب و لاغری پاها و عضلات ران و باسن بسیار موثر است .در هنگام دویدن شما کالری بیشتری می سوزانید و درنتیجه سریع تر وزن کم می کنید اگر بخواهید با پیاده روی همانقدر کالری بسوزانید باید وقت بیشتری بگذارید.

به صورت یکنواخت ندوید

دویدن یکنواخت باعث می شود بعد از یک مدت کوتاه بدن شما به نحوه دویدنتان عادت کرده و اگر در روزهای اول مثلا 200 کالری می سوراندید در روزهای بعد کالری سوزی در شما کاهش می یابد زیرا بدن خیلی زود خودش را با شرایط تطبیق می دهد باید این یکنواخت بودن را از بین ببرید به این صورت که یک راه این است که شما سرعت و شدت دویدن خود را در روزهای مختلف تغییر دهید مثلا یک فاصله یک کیلومتری را یک روز در سی دقیقه بدوید و روز دیگر در بیست و پنج دقیقه سرعت خود را تغییر دهید .

مدت کوتاه ولی شدید بدوید

اگر همیشه یک ساعت با سرعت آرام می دوید در ثابت نگه داشتن وزن شما بسیار مفیداست اما به کاهش وزن شما کمک چندانی نمی کند اگر به دنبال چربی سوزی و کاهش وزن هستید باید شدت دویدن خود را افزایش دهید و کوتاه بدوید یعنی سرعت و شدت دویدن خود را بالا ببرید سرعتی دویدن باعث می شود سوخت و ساز بدن شما بالا رفته و کالری خیلی بیشتری بسوزانید در نتیجه بیشتر وزن کم می کنید .

روی کالری سوزی و کاهش وزن تمرکز کنید

اگر مدام کالری های خود را بشمارید و برنامه دویدن را منحصر برای سوزاندن کالری تنظیم کنید کمکی به کاهش وزن شما نمی کند از دویدن لذت ببرید و اصولی بدوید مطمئن باشید کالری هم خواهید سوزاند .در واقع همه ی فعالیت های بدن مثل نشستن راه رفتن غذا خوردن درست ورزش کردن و …. همه ی اینها به حد کافی کالری خواند سوزاند و وزن شما را متعادل خواهند کرد .

با شکم خالی بدوید

وقتی با شکم خالی می دوید علاوه بر اینکه ممکن است مشکلات گوارشی پیدا کنید بدن در زمان دویدن اقدام به سوزاندن همان مواد می کند که به تازگی خورده اید اما با شکم خالی دویدن باعث می شود بدن انرژی مورد نیاز خود را از سوزاندن چربی های اضافه بدست می اورد تحقیقات نشان می دهد که دویدن با شکم خالی چربی های بیشتری می سوزاند تا با شکم پر بهتر آن است که قبل از دویدن غذا نخورده باشید و از مواد غذایی پر حجم استفاده نکرده باشید .

اعضای بدن در هنگام دویدن

در هنگامی که می دوید همه ی اعضای بدن درگیر می شوند و این رمز کالری سوزی است در هنگام دویدن پاشنه ها را روی زمین نکوبید این امر باعث آسیب به پا و خستگی می شود و راندمان دویدن را پایین می آورد روی پنجه یا کمی پایین تر از انگشتان فرود بیایید .دستان خود را مشت نکنید یا بطری آب یا چیز دیگری را در دست نگیرید دستها باید رها باشد که شانه ها هنگام دویدن حرکت کنند این امر به تسکین دردهای کتف کمک کرده و فعالیت بدنی شما را بیشتر می کند در هنگام دویدن شانه ها به سمت عقب بکشید غوز نکنید بلکه با شانه هایی به سمت عقب بدوید .

ارنج ها را به حالت نود درجه و به بدن نزدیک نگه دارید تا بازوها هم در شکل درست خود باشند و به کالری سوزی شما کمک کنند شکم خود را به داخل ببرید و منقبض کنید این شکل باعث چربی سوزی می شود طول قدم هایی که برمی دارید طوری باشد که پاهایتان درست در پشت لگن به زمین برسند گام ها ی خیلی بلند نه تنها به کالری سوزی شما کمک نمی کند بلکه به پاها و لگنتان هم آسیب می زند پس طول گام هایتان را خیلی بلند نگیرید .

بهترین زمان برای دویدن

زمان دویدن بیشتر به خودتان بستگی دارد بعضی صبحها بهتر ورزش می کنند و برخی بعداز ظهر ها اگر دویدن برای شما فقط یک تفریح نبوده و برای آن برنامه ی دقیق دارید دویدن عصرگاهی بهتر است در این ساعات علاوه بر اینکه وقت بیشتر برای کالری سوزی دارید معده شما هم خالی نبوده و کالری سوزی به شکل منظم تری بدون درگیر شدن عضلات صورت می گیرد .

برای رسیدن به تناسب اندام با پزشک ما در کلینک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 14 =