این رژیم طرفداران بسیاری پیدا کرده و طرفداران معتقدند که گروه خونی تعیین کننده ی نوع غذای مناسب برای سلامتی هر فرد است . برای اشنایی بیشتر با رژیم غذایی گروه های خونی مختلف با مقاله ی ما همراه شوید.

برای رسیدن به تناسب اندام با یک رژیم اصولی با ما تماس بگیرید .

رژیم گروه خونی چگونه است ؟

در سال 1996 دکتر پیتر دی ادامو این رژیم غذایی را سر زبان ها انداخت . او درکتاب خود ادعا میکند که رژیم غذایی ماسب برای هر فرد به گروه خونی ABO دران فرد بستگی دارد . او ادعا می کند که گروه خونی نشان دهند ه ی ویژگی ژنتیکی اجداد ماست که رژیم غذایی لازم برای رشد فرد را ه شامل می شود .

  • گروه خونی B :این گروه چادرنشین نامیده می شوند و می توانند از گیاه و گوشت البته به جز مرغ تغذیه کنند و می توانند کمی لبنیات استفاده کنند ولی نباید گندم و ذرت و عدس و گوجه فرنگی مصرف کنند .

  • گروه خونی AB : این گروه خونی معما نامیده می شوند و خصوصیاتی بین گروه خونی آ و ب دارند . می توانند از غذاهای دریایی توفو و لبنیات و غلات تغذیه کنند ولی نمی توانند لوبیای قرمز و ذرت گوشت گاو و مرغ مصرف کنند .

  • گروه خونی A : این گروه خونی را گروه کشاورزان نامیده اند . افرادی که این گروه خونی را دارند باید از رژیم های غنی گیاهان تغذیه کنند و گوشت قرمز را به طور کامل کنار بگذارند که بسیار شبیه رژیم گیاه خواری است .

  • گروه خونی O : که اسم آن ها شکارچیان می نامد . این گروه به رژیم های سرشار از پروتئین که بیشتر در گوشت و ماهی و مرغ و میوه ها و سبزیجات خاص موجود است نیاز دارند و باید میزان غلات و حبوبات و لبنیات را بسیار کم و محدود کنند . که رژیم پالئو بسیار به این رژیم نزدیک است . اینگونه که مشخص است این رژیم برای همه ی افراد مناسب است و هر 4 نوع رژیم شامل غذاهای مناسب و سالم و طبیعی است و از غذاهای فراوری شده استفاده نشده است. حدود 44 درصد از افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند دارای گروه خونی O هستند و 42 درصد گروه خونی A دارند و 10 درصد گروه خونی B و حدود 4 درصد دارای گروه خونی AB هستند . انواع گروه های خونی توسط انتی ژن هایی که بر روی سطح گلبول های قرمز قرار دارند متمایز می شوند .

چگونه با توجه به گروه خونی خود از رژیم خاص آن استفاده کنیم ؟

بسیاری از افرادی که طرفدار این رژیم غذایی هستند به پیروی از اجداد شان عمل کرده و نوع غذا را انتخاب می کنند . بافرض اینکه ژنتیک به شدت بر نیازهای تغذیه ای تاثیر می گذارد رژیم غذایی بر اساس گروه خونی در ویژگی های خاصی با رژیم غذایی پالئویی مشترک است .

فواید این رژیم غذایی چیست ؟

  • باعث سوزاندن موثر تر چربی های بدن می شود
  • سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد
  • سطح انرژی بدن را افزایش می دهد
  • کاهش وزن را سرعت می بخشد
  • خطر ابتلا به بیماری های مختلف و مهم مانند بیمای های قلبی وسرطان را کاهش می دهد

البته در حال حاظر کمبود شواهد علمی برای حمایت از ادعاهای این رژیم وجود دارد و هیچ مدرک معتبری برای تایید این رژیم غذایی بر اساس گروه خونی وجود ندارد . ممکن است که این رژیم به کاهش وزن کمک کند اما به احتمال زیاد این امر به گروه خونی شما وابسته نیست . در واقع علت اصلی این کاهش وزن به این دلیل است که این رژیم غذایی می تواند محدود کننده باشد و مصرف غذاهای مضر را کاهش دهد .

باید بدانید که در بیشتر موارد افزایش وزن به دلیل بیش از حد خوردن غذاهایی است که التهاب را بوجود می اورند و یا تعادل هورمونی را برهم می زنند . کاهش وزن می تواند به دلیل مصرف فیبر و یا پروتئین بیشتر که هردو گرسنگی را کنترل می کنند باشد .

محدودیت های رژیم غذایی گروه های خونی :

از انجا که رژیم هایی که برای گروه های خونی A  و O تجویز می شوند بسیار محدود کننده است برخی از نگرانی های افرادی که ازاین رژیم ها پیروی می کنند مربوط به محدودیت دستیابی به مصرف کافی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی است . اگر چه طرفداران این رژیم از مصرف مکمل های غذایی می گویند اما این مکمل ها به عنوان یک جایگزین معقول برای یک برنامه ی غذایی سالم و متعادل درنظر گرفته نمی شود .

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در این رژیم غذایی :

مصرف مواد غذایی مختلف بستگی به نوع گروه خونی شما دارد .

گروه خونی O :

این رژیم غذایی سرشار از پروتئین و گوشت مرغ و ماهی و سبزیجات و دانه ها و لبنیات است این گروه خونی همچنین می توانند ازمکمل های غذایی برای مشکلات گوارشی استفاده کنند .

گروه خونی B :

این گروه خونی باید از مصرف ذرت و گندم و گندم سیاه و عدس و گوجه فرنگی و بادام زمینی و دانه ی کنجد اجتناب کنند و مصرف مرغ را هم نمی توانند داشته باشند و مصرف مرغ ممکن است برای ان ها مشکل ساز شود . ولی سبزیجات و تخم مرغ و گوشت خالص و لبنیات کم چرب را باید مصرف کنند .

گروه خونی A :

یک رژیم بدون گوشت بر اساس میوه ها و سبزیجات و لوبیا و حبوبات ودانه های کامل و ارگانیک و تازه زیرا این گروه خونی سیستم ایمنی حساسی دارند .

گروه خونی AB :

این گروه خونی می توانند توفو و غذاهای دریایی و لبنیات و سبزیجات مصرف کرد این افراد داری اسید معده ی کمی هستند و باید از مصرف الکل و ژامبون گوشت اجتناب کنند .

باید بدانید که این رژیم غذایی از پشتوانه ی علمی برخوردار نیست و با محدودیت های زیادی همراه است برای انتخاب این رژیم حتما با پزشک مشورت کنید .

برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری بدون بازگشت با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =