همیشه با آمدن ماه رمضان افراد با خود فکر می کنند فرصت خوبی است که هم فریضه ی الهی را انجام دهند و هم با کمک روزه رژیم گرفته و لاغر شوند ولی برعکس بعد از ماه رمضان با اضافه وزن روبه رو می شوند . اگر می خواهید در این ماه اضافه وزن پیدا نکنید باید یک سری مسائل را رعایت کنید و از زیاد خوردن زولبیا و بامیه و خرما و غذا در سحر خود داری کنید . از مهم ترین دلیل چاقی در ماه رمضان پرخوری و کاهش فعالیت است یعنی انرژی دریافتی در ماه رمضان بر انرژی مصرفی غالب می‌شود .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

در این ماه معمولا ساعات ادارات کمتر شده و تحرک افراد هم کمتر می شود چه سر کار بروند وشاغل باشند چه در خانه و خانه دار و این کم تحرکی که به دلیل روزه بودن است  باعث می شود که ا زطرفی کالری زیادی مصرف کرده و از طرفی تحرک کمتر می شود و این مساوی است با اضافه وزن .  البته خوب است که در ماه مبارک رمضان سطح ورزش را از نظر شدت و مدت کاهش دهیم. مثلا اگر قبل از ماه مبارک می‌دویدید آن را به پیاده‌روی تبدیل کنید. اگر به مدت یک ساعت ورزش می‌کردید زمان آن را نیم ساعت کاهش دهید. یک ساعت پس از افطار بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی است. ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و قبل از خوردن سحری ورزش کنید. ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی و شنا بهترین نوع ورزش در ماه مبارک هستند. ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری و عمل سوخت و ساز را آسان تر  می‌کند .

همانطور که می دانید با شروع ماه رمضان همه در تکاپوی خرید برای این ماه هستند و قاعدتا به بهانه ی این ماه بیشتر خرید کرده و مصرف می کنند و این یعنی اضافه وزن .   خوب است که در نوع و مقدار خرید دقت کنید و کمتر بخرید. وقتی روزه هستید کمتر به سراغ خرید خوراکی ها و شیرینی جات  بروید ؛ زیرا خرید شما چندین برابر خواهد شد. قبل از رفتن به خرید لیستی از مواد لازم را بنویسید  .بدن انسان بسیار هوشیار و هوشمند است و وقتی روزه می گیرید فکر می کند که بدن دچار قحطی و کمبود است و با کاهش  متابولیسم نمی گذارد وزن بدن کم شود  . اگر اضاف وزن دارید برای مقابله با کاهش سوخت بدن هیچ راهی جز افزایش فعالیت در ماه مبارک رمضان ندارند مگر اینکه جلو این کاهش سوخت را بگیرند. 

می دانید که وعده ی سحری به افطار نزدیک است و این در افراد خوش اشتها باعث اضافه وزن و پرخوری می شود . از ظروف کوچک و بشقاب های کوچک که غذای کمی در ان ها سرو می شود استفاده کنید . یک سری خوراکی یا غذاهایی که دوست دارید و در سفره هست را به مقداری بردارید که بشقاب کوچک ظرفیت دارد و بیشتر نخورید  اراده تان را قوی کنید و سعی کنید بیشتر نخورید به زودی تبدیل به عادت می شود  .

می دانیم که این ماه پر از خوراکی های خوشمزه است که  نمی توان در مقابل ان ها مقاومت کرد زولبیا و بامیه و حلیم و آش های خوشمزه و … ولی باید اراده ی قوی داشته باشید و بیش از حد نخورید حلیم، زولبیا و بامیه انرژی و کربوهیدرات بالایی دارند. با ورود کربوهیدرات در بدن قندخون افزایش می یابد. در نتیجه انسولین وارد خون می شود که قندها را جمع کند. این امر سبب کاهش ناگهانی قند و احساس گرسنگی، ضعف و بی حالی می شود. باید میزان استفاده از این غذا را کمتر کنید یا اصلا نخورید .

در ماه رمضان معمولا به دلیل اعتقاداتمان مهمانی زیاد می دهیم و به مهمانی زیاد دعوت می شویم این مهمانی ها باعث می شود پرخوری کنید تحرک لازم را هم که ندارید پس یکی از عوامل چاقی همین است اما می توانید در مهمانی ها همان ظرف کوچک را بردارید و همانقدر کم بخورید و این اراده ی کم خوری را در خود تقویت کنید این ماه می تواند فرصت خوبی باشد .

معمولا بسیار از ما برای سحر و خوردن سحری بیدار نمی شویم و این اصلا کار خوبی نیست مهم ترین وعده همین سحری است که بسیاری به دلیل خواب و تنبلی از ان می گذرند ولی این یعنی تحمل بیش از حد گرسنگی و تشنگی و پر خوری به وقت وعده ی افطار که اصلا برای اضافه وزن شما خوب نیست و یعنی دریافت یکباره ی مقدار زیاد کالری که فرصتی برای سوزاندن ان ها ندارید .  همانطو رکه می دانید وعده افطار باید سبک ترین وعده باشد. بهتر است آخر شب، غذاهای بین وعده ها را مصرف کنید. بنابراین در ماه مبارک بهترین راه حل این است که رژیم ۵ وعده را به سه وعده افطار، آخر شب و سحری تقسیم کنید. یادتان باشد بعد از افطار تا سحری آب زیاد بنوشید .

زولبیا و بامیه که عامل اصلی چاقی در این ماه مبارک هستند :

بهتر است هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید : زولبیا و بامیه رو باز را تهیه نکنید چون در معرض آلایندهای هوا هستند.  باید بدانید که زولبیا و بامیه سبب تشنگی می شوند و نیاز به آب را به صورت غیرطبیعی افزایش می دهند. سعی کنید به اندازه مصرف کنید. هرگز در وعده سحری زولبیا و بامیه نخورید چون قندخون را ناگهانی افزایش می دهد و سبب گرسنگی زودرس در ساعات ابتدایی روزه می شود. بهتر ان است که برای تامین قندخون در هنگام افطار از خرما وکشمش به جای این ها استفاده کنید. هرگز زولبیا و بامیه را در معرض نورخورشید و پشت شیشه قرار ندهید

در مورد آب بدن هم خوب است بدانیدکه میزان آب مورد نیاز بدن به صورت کلی چیزی حدود ۲٫۲ لیتر آب برای خانم ها و ۲٫۸ لیتر برای آقایان مناسب است.  حدود ۶۰ درصد وزن بدن مردان را آب تشکیل می دهد و از آنجا که بدن خانم ها درصد چربی بالاتری دارد ۵۰ تا ۵۵ درصد وزن بدن در خانم ها از آب تشکیل شده است. حدود ۲۰ درصد مایعات از غذاهایی که می خوریم دریافت می شود اما مقدار بیشتر آن بسته به مایعاتی از قبیل آب، چای، قهوه، شیر و مایعات دیگر دارد . در وقت سحر آب زیاد بنوشید یا از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید تا کمتر تشنگی را حس کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 12 =