فراموش نکنید که در صورت ناممکن بودن تهیه ی مواد غذایی باکیفیت در شرایط کنونی، با حذف انواع غذاهای فراوری شده و مصرف بیشتر مواد غذایی ضدالتهابی نیز تا اندازه ی زیادی در حفظ سلامت بدن خود موفق خواهید بود.

نکته ی بسیار مهم در مورد پروتئین، ویژگی چربی سوزی آن است! بدن با جذب پروتئین کافی، قادر به سوزاندن چربی بیشتر می شود؛ زیرا پروتئین، برخلاف کربوهیدرات که آمادهی تولید انرژی پس از جذب شدن در بدن است، ابتدا باید به اجزای کوچکتری تجزیه شود و همین فعالیت اضافی به منظور تولید انرژی، سبب افزایش چربی سوزی میشود.

در مباحث بعدی، پروتئینهای مناسب جهت مصرف در دورهی پرهیز یا غیر پرهیز را معرفی می کنیم و در کشف مفهوم برچسب های مواد غذایی، با هدف اطمینان از انتخاب با کیفیت ترین مواد، به یاریتان می اییم.

کیفیت تخم مرغ:

از آنجا که تخم مرغ یکی از در دسترس ترین منابع پروتئینی است، ارزیابی کیفی آن نیز اهمیت ویژه ای دارد. فهرست زیر در رمز گشایی برچسبهای تخم مرغ به هنگام خرید به کمکتان می آید:

✓پرورش در فضای آزاد: مرغ تخم گذار در فضای آزاد می چرد و با علفهای مغذی، گیاهان دیگر و حشرات تغذیه می کند.

✓پرورش در مرغداری: مرغ های تخم گذار در خارج از قفس و در حقیقت در سالن های بسیار بزرگی نگهداری میشوند. آنها راهی به خارج ندارند و داخل سالن می مانند. این مرغها می توانند شرایط زندگی کاملا متفاوت تری داشته
باشند.

✓ارگانیک: مرغ های تخم گذار با خوراک ارگانیک و طبیعی تغذیه می شوند و هیچ نوع آنتی بیوتیکی به آنها نمیدهند، مگر در صورت بیماری. مرغ ها باید به محل چرای ارگانیک دسترسی داشته باشند و نباید در قفس نگهداری شوند. وضعیت مرغها تحت نظارت دائم است.

✓طبیعی: این برچسب، نامفهوم و مطلقا بی معناست. شاید منظور از آن تغذیه شدن مرغ تخمگذار با حداقل مواد غیرطبیعی باشد.

✓پرورش در چراگاه: این برچسب یعنی مرغ تخمگذار برای دست کم ۵۱ درصد اوقات روز در چراگاه است. محدودیتی در مورد خوراک مرغ ها وجود ندارد و به دلیل قیدنشدن در برچسب، زمان واقعی چریدن مرغها در چراگاه را نمی دانید.غنی شده با امگا۳: مرغ تخمگذار با روغن ماهی و روغن تخم کتان تغذیه
میشود؛ اما چون کنترلی وجود ندارد، از میزان این مواد اطلاعی نخواهید داشت.

✓تعاونی تولید کنندگان تخم مرغ: این برچسب کاملا گمراه کننده است، زیرا رفتارهای ظالمانه وغیرانسانی پرورش مرغ در قفس را توجیه می کند. این
برچسب هیچ گونه ارزشی ندارد.

✓ پرورش فقط با گیاه خواری: این برچسب به معنای تغذیه شدن مرغ تخمگذار
با خوراک های فاقد فراورده های جانبی حیوانی است که تا اندازهای غیرمنطقی به نظر می رسد؛ زیرا مرغ، گیاه خوار محض نیست و با این نوع تغذیه، از خوراک طبیعی خود محروم می ماند.

✓فاقد آنتی بیوتیک / فاقد هورمون: بیشتر نوعی شگرد بازاریابی است؛ چون به طور کلی تمام تخم مرغ هایی که برچسب ارگانیک، گواهی سلامت حیوان یا گواهی پرورش در فضای آزاد را دارند، فاقد آنتی بیوتیک یا هورمون هستند. از آنجاکه کنترل دقیق و منظمی وجود ندارد، اعتبار برچسب نیز قابل اطمینان نخواهد بود.

✓ گواهی سلامت حیوان: این برچسب دارای استاندارد سلامت بالایی است که بیشتر برای مرغداری های محدود خانگی استفاده میشود. مرغ های تخم گذاری به فضای آزاد و سرپناه خود دسترسی دائم دارند و از آنتی بیوتیک در خوراکشان استفاده نمی شود. آنها تحت نظارت دقیق هستند.

✓ به گواهی اتحادیهی مواد غذایی: مرغ های تخم گذار خارج از قفس نگهداری میشوند و به فضای آزاد دسترسی دارند. این برچسب نیز تحت کنترل دقیق است.

✓گواهی برنامه ی پرورش آزاد: این برچسب، هر دو روش پرورش در قفس و : خارج از قفس را مجاز میداند. مشکل اینجاست که نمیدانید از کدام تخم مرغ : استفاده می کنید، پرورش یافته در قفس یا خارج از قفس، فضای اختصاص یافته به هر مرغ در قفس، به اندازه ی ابعاد یک کاغذ A4 است.

باوجود این گزینه های مختلف، توصیه ی ما به ش ما، انتخاب بهترین تخم مرغ با برچسب ارگانیک و پرورش در فضای آزاد است. برچسبهای گواهی اتحادیهی غذا با برنامهی پرورش آزاد، فقط به منظور مطمئن کردن مصرف کننده از سلامت مرغ تخم گذار و رفتار انسانی با آنهاست.

بسیاری از مردم، تخم مرغ با زردهی تخم مرغ را به دلیل احتمال افزایش سطح کلسترول خون، از برنامه ی غذایی خود حذف کرده اند که ناشی از اطلاعات گمراه کننده است. پژوهش ها نشان داده که کلسترول غذایی، تأثیر ناچیزی بر سطح کلسترول خون دارد. در واقع، زردهی تخم مرغ حاوی ماده ی مغذی کولین است که به طور طبیعی صرف
س وزاندن چربی بدن و دفع کلسترول از خون می شود. به عبارت ساده تر، کلسترول غذایی، نشانه ی قابل اعتمادی برای بیماریهای قلبی نیست. تخم مرغ همچنین حاوی ویتامین های دوب۱۲، ریبوفلاوین و اسید فولات (فولیک) است که در پیشگیری از بیماریهای قلبی مؤثرند.

کیفیت گوشت

همان طور که می دانید، گوشت یکی از مهم ترین منابع پروتئینی است. در اینجا، راهنمایی های مفیدی برای انتخاب انواع گوشتهای باکیفیت ارائه شده:

✓گوشت گاو: گوشت گاو پرورش یافته در فضای آزاد و تغذیه شده با علوفهی تازه، بهترین گزینه است. اگر گوشتی که می خرید غیرارگانیک بوده و گوشت گاو تغذیه ش ده با علوفه ی تازه نیست، در انتخاب تکه های لخم بدون چربی، جداکردن تمام چربیهای قابل مشاهده و گرفتن چربی گوشت پس از پخت، دقت کنید. انتخاب تکه های لخم و بدون چربی انتخاب کاملا صحیحی است.

ماکیان: بهترین گزینه، گوشت مرغ یا بوقلمون ارگانیک پرورش یافته در فضای آزاد است که هیچ اثری از آنتی بیوتیک یا هورمون در خوراکشان وجود ندارد. بخش های مختلف گوشت مرغ و جگر آن، گزینه های مناسبی هستند. اگر مرغ یا بوقلمون مصرفی، ارگانیک نیست یا در فضای آزاد پرورش نیافته است، قبل از خوردن حتما پوست آن را جدا کنید.

✓گوشت گوسفند (بره): گوشت گوسفند پرورش یافته در فضای آزاد و تغذیه شده
با علوفه ی تازه، سالم و سرشار از مواد مغذی است. امعا واحشای گوسفند، منبعی غنی از ویتامین ب ۱۲ و عنصر روی است و همچنین خوراکی مناسب برای مصرف در محدوده ی زمانی صرف غذا در دورهی پرهیز به شمار می آید.

✓گوشت شکار: گوشت تمام حیوانات ش کاری، از جمله گاومیش، بز کوهی، أهو، مرغابی، گراز، شترمرغ و خرگوش.

✓ماهی (تن، سالمون، ساردین، خالدار و غیره)، غذاهای دریایی و نرم تنان صدف دار: برای مصرف سالم ترین و باکیفیت ترین انواع غذاهای دریایی، نرم تنان صدف دار و ماهی ها، از گونه های دریایی، رودخانه ای یا پرورشی استفاده کنید.

بیشتر کارخانه های تولید کنسرو ماهی، از روغن هایی با کیفیت بسیار پایین استفاده می کنند. هنگام خرید این محصولات، همواره برچسبها را از نظر وجود روغن سویا کنترل کنید. فقط کنسروهایی را تهیه کنید که به جز آب هیچ افزودنی دیگری نداشته باشند و در صورت تمایل، خودتان مقداری روغن به آن اضافه کنید.

✓کالباس یا سوسیس مرغ و بوقلمون: این فراورده ها باید عاری از آنتی بیوتیک،گلوتن، نیترات یا نیتریت باشند.

اگر بودجهی محدودی دارید و لازم است صرفه جویی کنید، خریدن گوشت قرمز را توصیه می کنیم. تهیه ی گوشت قرمز سالم و مقرون به صرفه، به مراتب مشکل تر از یافتن سایر مواد غذایی سالم موجود است. در صورت خریدن گوشت قرمز، لخم ترین بخش را انتخاب کنید و قبل از پخت، تمام چربیهای قابل مشاهده را جدا کنید.

برای آشنایی با رژیم اصولی با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *