آیا باید غذاهای فرآوری شده را برای همیشه کنار بگذاریم ؟Reviewed by Mehdi kh on Jan 17Rating: 5.0

مطالعات و تحقیقات زیادی روی غذاهای فراوری شده صورت گرفته است متخصصان تغذیه معتقدند غذاهای فراوری شده می توانند سیگنال  دهی میان مغز و گوارش را دچار اختلال کنند . این غذاها موجب فریب سیستم پاداش مغز می شوند و همچنان دلتان می خواهد که غذا بخورید و به غذا خوردن ادامه دهید .با مقاله ی ما درباره ی غذاهای فراوری شده همراه باشید .

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید . 

می دانیم که  غذاهای فراوری شده و فست فود ها برای سلامتی مضرند و مدام در مورد مضرات و خطرات غذاهای فراوری شده و بسته بندی شده می شنویم و می خوانیم . تحقیقات نشان می دهند برنامه های غذایی که غذاهای فراوری شده در ان زیاد است منجر به چاقی و انواع بیماری ها می شوند از جمله دیابت نوع دوم بیماری های قلبی و عروقی وسکته ی مغزی اما به دلیل لذیذ بودن این غذاها و طعم خوشایندشان نمی توان از آن ها گذشت .

غذاهای فرآوری شده چه آسیب هایی برای سلامتی و تناسب اندام در پی دارند ؟

برخی غذاهای فرآوری شده عبارتنداز  :غذاهای بسته بندی شده و سرخ شده ، نوشیدنی های کربناته،  سس و چاشنی هایی که به صورت صنعتی تهیه می شوند ، غذاهای کنسرو شده ، نان و غذاهای پخته شده  ، غلات بسته بندی شده و گوشت های فراوری شده سوسیس و کالباس سعی کنید تا جایی که می توانید با توجه به عوارض غذاهای فراوری شده به دنبال غذاهای ارگانیک باشید و از خوردن غذاهای فراوری شده خودداری کنید .

مواد شیمیایی یافت شده در غذاهای فراوری شده سمی هستند و به لطف اندام های دفع بدن بسیاری از این سموم می توانند از طریق عرق و ادرار دفع شوند . بااین حال این غذاها سم تولید می کنند در نتیجه این ذرات سلول های بدن را خراب می کنند و باعث افزایش سین و پیری زودرس می شوند .

این غذاها دستخوش فرایند صنعتی قرار می گیرند با استفاده از فراینده ها ی شیمیایی طعم و بافت های این غذا ها برای جذب مصرف کنندگان ساخته می شوند شرکت هایی که این محصولات را می سازند ان ها را به عنوان بهترین گزینه برای رژیم های غذایی سریع و رضایت بخش به فروش رسانده اند با این حال آن ها این واقعیت را پنهان می کنند که ترکیبات مصنوعی وفرایند های تصفیه شده می توانند پیامدهای منفی برای بدن داشته باشند .

این غذاها اعتیاد آور هستند :

منافع شرکت های تولید کننده این است که پول بیشتری به جیب بزنند و برای همین از طیف وسیعی از افزودنی های شیمیایی استفاده می کنند که اثر اعتیاد اوری دارند و باعث می شوند مصرف کنندگان به طور مرتب از ان ها استفاده کنند . 

این غذاها منجر به چاقی می شوند :

چاقی اگر ژنتیکی نباشد به مصرف غذاهای فراوری شده مرتبط است . این غذاها پر از قند و چربی های اشباع شده و کربوهیدرات ها هستند که باعث افزایش چربی برای مصرف کننده هستند . و همچنین آن ها حاوی محصولات شیمیایی مثل گلوتامات مونو سدیم و شربت ذرت هستند که باعث چاقی و اضافه وزن است .

ph بدن تحت تاثیر این مواد غذایی :

یکی از خطرات بزرگ این غذاها این است که آن ها اصول ترکیبات غذایی را دنبال نمی کنند . در نتیجه بدن نمی تواند مواد غذایی که دریافت می کند استفاده کند و منجر به اسیدی شدن خون می شوند . این غذاها با ایجاد عدم تعادل در بدن سموم را درخون افزایش می دهند و منجر به بیمار ی های مختلف با التهاب مرتبط می شوند . آن ها متابولیسم را نیز تحت تاثیر قرار می دهند و منجر به افزایش وزن و چاقی می شوند .

اگر گوشت فاسد باشد و مواد غذایی تصفیه شده مواد التهابی را در خون ازاد می کنند که می تواند منجر به بیماری ها ی مزمن شود آن ها تخریب سلولی را هم تسریع می کنند و غذاهای فراوری شده می تواند منجر به شرایطی نظیر روماتیسم مفصلی و پوکی استخوان شود . این غذاها برای قلب هم خطر دارند . این غذاها چربی های اشباع شده و سدیم بیش از حد دارند که باعث ایجاد فشار خون و کلسترول بالا می شود خوردن بیش از اندازه ی ان ها باعث تصلب شریان و یا حملات قلبی شود .

مصرف غذاهای فرآوری شده چگونه باعث اضافه وزن و چاقی می شود ؟

این غذاها به گونه ای هستند که هرچقدر از ان ها استفاده کنید بیشتر به ان ها وابسته می شوید این غذاها جوری طراحی و تهیه شده اند که ما را وادار به پرخوری کنند صنایع غذایی و تولید کننده ها ی غذا به سختی تلاش می کنند ترکیب کامل و جذابی از چربی و نمک و قند و طعم های مختلف به مصرف کنند ارائه بدهند تا اشتهای افراد را تحریک کرده و مصرف این مواد غذایی را افزایش بدهند.

شما می توانید خیلی راحت دست از خوردن کلم و هویج پخته بردارید اما از خوردن پیتزا و همبرگرو سیب زمینی سرخ شده نمی توانید به راحتی بگذرید .  باید بدانیدکه این غذاها سیگنال دهی بین گوارش و مغز را مختل می کنند . گوارش و مغز مدام با هم در ارتباط هستند .

روده ها و مغز ما به واسطه ی عصب واگوس با هم درارتباط هستند اما تعامل میان روده و مز تحت تاثیر هورمون هایی است که توسط روده تولید شده و بر احساس سیری هم اثرگذارند . غذاهایی که پر از کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی هستند ترکیب میکروبیوم روده را تغییر داده و باکتری های مرتبط با چاقی را تشویق می کنند در روده ها جا خوش می کنند .

این هورمون ها با جریان خون انتقال می یابند . روده ها سروتونین که فاکتور مهمی در تنظیم خلق و خو است را ترشح می کند . محققان بر این باورند که غذاهای بسیار فراوزی شده می توانند سیگنال دهی میان مغز و گوارش را فریب دهند و شما همچنان به پرخوری ادامه می دهید . در نهایت تصمیم با شما است که این غذاها با این همه مضراتی که برشمردیم را می خواهید مصرف کنیدیا نه!

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 10 =