رژیم های لاغری و نقش انواع مکمل های پروتئین در این رژیم هاReviewed by Mehdi kh on Sep 19Rating: 5.0

تا به حال فکر کرده اید که برای اینکه لاغر شوید و وزن کم کنید به مکمل پروتئین نیاز دارید یا باید از مکمل پروتئین استفاده کنید . معمولا اغلب ما فکر می کنیم که فقط ورزشکاران هستند که باید از مکمل پروتئین استفاده کنند . در این مقاله بیشتر راجع به این مکمل ها و نقش پروتئین در کاهش وزن و لاغر شدن بحث خواهیم کرد .اگر باشگاه رفته باشید، احتمالا از بقیه بدن‌سازها درمورد مکمل پروتئین شنیده‌اید که آن را بعد از تمرین مصرف می‌کنند. محبوبیت پودرهای پروتئینی به‌عنوان یک مکمل غذایی درحال افزایش است. می‌توانید مکمل پروتئینی را همه‌جا پیدا کنید. اما سوال اینجاست که فقط ورزشکارا ن برای عضلات خود باید پروتئین مصرف کنند یا کسانی که اضافه وزن دارند و می خواهند لاغر کنند هم  خوب است که از این مکمل ها استفاده کنند.

برای مشاوره در زمینه لاغری بدون جراحی کلیک کنید.

هر فرد با اضافه وزن چقدر به پروتئین و دریافت آن نیاز دارد :

خوب است بدانید که یک بزرگسال، متوسط روزانه به‌ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیازمند ۰٫۸ گرم پروتئین در روز است ورزشکارانی که به‌صورت تفریحی ورزش می‌کنند، نیازمند ۱٫۱ تا ۱٫۴ گرم پروتئین به‌ازای هر کیلوگرم وزن بدن هستند. ورزشکاران رشته‌های استقامتی تا ۲ گرم به‌ازای هر کیلوگرم وزن بدن، پروتئین مصرف می‌کنند. رزشکارانی که به‌دنبال عضله سازی هستند، به ۱٫۵ تا ۲ گرم پروتئین نیاز دارند. به‌عنوان برای مثال فرض کنیم، شما ورزشکار بزرگسالی با ۷۵ کیلوگرم وزن هستید که می‌خواهد عضله بسازد. بیشترین پروتئینی که به آن نیاز دارید، روزانه ۱۵۰ گرم خواهد بود. این عدد شاید بزرگ به‌نظر برسد، اما ۱۱۳ گرم همبرگر به‌تنهایی ۳۰ گرم پروتئین و ماهی تن ۴۰ گرم پروتئین دارد. مصرف پروتئین برای ورزشکاران نوجوان هم مهم است. نوجوانان به‌ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیازمند ۰٫۸ تا ۱ گرم پروتئین هستند

مکمل های پروتئین و کاهش وزن :

باید بدانید که پودرهای پروتئینی در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شوند. سه نمونه کلی وی، سویا و کازئین هستند. مکمل پروتئین وی یکی از محبوب‌ترین‌هاست چراکه جز پروتئین‌های شیر با قابلیت حل‌شدن در آب است. وی پروتئینی کامل است که همه نه  آمینواسید ضروری برای رژیم غذایی را در اختیار دارد. افرادی که برای لاغری رژیم گیاهخواری را دنبال می‌کنند نیز می‌توانند از پروتئین سویا استفاده کنند، هر چند که اغلب طعم خوبی ندارد و به‌خوبی در آب حل نمی‌شود. البته که قیمت این پروتئین‌ها نیز متفاوت است. یک ورزشکار عادی که نیاز به تمرین کردن در ساعات مشخصی ندارد، می‌تواند از پروتئین‌های ارزان‌قیمت هم استفاده کند. مکمل پروتئین را می‌توان در شرایط خاص هم استفاده کرد. آنها منبعی آسان و ارزان برای دسترسی به پروتئین باکیفیت هستند. البته اغلب مردم حتی ورزشکاران هم می‌توانند با مصرف پروتئین‌های کم‌چرب مثل گوشت، ماهی، مرغ و محصولات لبنی پروتئین موردنیاز بدن‌شان را جذب کنند.

چرا باید از مکمل های پروتئینی استفاده کنید :

پروتئین برای کسانی که قصد کاهش وزن و لاغی دارند می تواند گزینه ی موثری باشد . می دانید که وقتی در حال رشد هستید نیاز به پروتئین دارید ؛ یک نوجوان به پروتئین بیشتری برای تأمین انرژی تمرین کردن نیاز دارد، چراکه بدن او درحال رشد است و به‌طور کلی پروتئین بیشتری استفاده می‌کند . وقتی در حال شروع یک برنامه تمرینی هستید؛ اگر تازه شروع به ورزش کرده‌اید و می‌خواهید عضله بسازید، نسبت به شرایط معمولی نیازمند پروتئین بیشتری هستید . اگر می‌خواهید جلسات تمرینی خود را بیشتر کنید. اگر در حالت عادی، هفته‌ای دو روز و به‌مدت نیم‌ساعت تمرین می‌کنید، اما حالا تصمیم گرفته‌اید خود را برای ورزش های رقابتی آماده کنید، نیاز به پروتئین بیشتری خواهید داشت .

وقتی در دوره ترمیم و بهبودی یک آسیب‌دیدگی هستید. ورزشکاران معمولا بیشتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند و به‌همین‌دلیل نیاز به پروتئین بیشتری هم دارند. اگر تمایل به گیاهخوار شدن دارید مکمل پروتئین باید مصرف شود . افرادی که می‌خواهند گیاهخوار شوند و برخی منابع پروتئینی مثل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات را از رژیم خود حذف کنند . همه این‌ها دلایل منطقی برای مصرف پروتئین بیشتر است و پودرهای پروتئینی یک از راه‌های انجام این کار است. اما از قبل، باید به یک نکته دقت کرد. برای تحقق اهدافی که به آنها اشاره شد، نیازی به مصرف پروتئین زیادی نیست. اغلب افراد پانزده درصد کالری روزانه خود را از پروتئین‌ها دریافت می‌کنند. برای ساخت پانصد گرم عضله، بدن نیازمند چهارده گرم پروتئین بیشتر در طی روز است. ابته این مقدار زیادی نیست. بعضی از این مکمل‌ها در هر وعده ۸۰ گرم پروتئین دارند. شما به این مقدار نیاز ندارید. بدن شما این مقدار پروتئین را به انرژی تبدیل می‌کند و پروتئین زیادی می‌تواند به کلیه و کبد فشار وارد کند. مصرف مکمل پروتئین همانقدر که می تواند نیاز بدن تان را تامین کند و مفید باشد می تواند شما را دچار مشکلات غیر قابل جبرانی کند پس قبل از مصرف با پزشک تان مشورت کنید و سر خود هرگز از هیچ مکملی استفاده نکنید .

چگونه و به چه اندازه از مکمل پروتئین استفاده کنیم :

در ابتدای مقاله به شما گفته شد که بدن تان چقدر پروتئین باید دریافت کند اگر از رژیم لاغری استفاده می کنید و محدودیت های رژیم خود را هم خوب می شناسید باید بدانید که چقدرد کمبود پروتئین دارید و از این مکمل ها استفاده کنید البته باز هم تاکید می کنیم که مشورت با پزشک را فراموش نکنید . اول از همه اینکه لزومی ندارد، پروتئین را بعد از تمرین مصرف کنید. قبل، در حین و بعد از تمرین باید کربوهیدرات مصرف کنید، چراکه بدن به آن نیاز دارد. بدن از کربوهیدرات به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند و عضلات براساس آن فعالیت می‌کنند. البته پروتئین برای ریکاوری بعد تمرین ضروری است اما تحقیقات نشان می‌دهند که به نسبت ۴ به 1 بدن به کربوهیدرات نسبت به پروتئین نیاز دارد. ازآنجایی‌که اغلب پروتئین‌ها در هر وعده بیست گرم پروتئین دارند، در کنار آن به ۸۰ گرم کربوهیدرات هم نیاز دارید. برای درست کردن یک نوشیدنی مخصوص ریکاوری هم می‌توانید از یک اسموتی میوه همراه با شیر یا ماست یا شیر به‌همراه شکلات استفاده کنید. شما می‌توانید مکمل‌ پروتئینی را به‌عنوان میان‌وعده استفاده کنید. در ضمن، اگر به منابع پروتئین دسترسی دارید، نیازی نیست این مکمل‌ها را مصرف کنید. حتما مقدار و اندازه ی مصرف این مکمل ها را با توجه به نوع رژیم لاغری خود بسنجید و با پزشک تان در میان بگذارید .

برای مشاوره در زمینه لاغری بدون جراحی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =