خانم ها بعد از زایمان معمولا با چالش کم کردن وزن مواجه می شوند مراقبت از نوزادد ازه متولد شده و ریکاوری بعد از زایمان بسیار استرس زا می باشد اما برگشتن به وزن طبیعی برا ی سلامت مادر واجب و مهم است به خصوص اگر باز هم قصد بارداری داشته باشید . البته مادران بالافاصله می خواهند وزن خود را کم کنند و از اضافه وزن خود بسیار ناراحت هستند ولی نباید عجله کرد سه تا شش ماه پس از زایمان زمان لازم است که مادران وزن خود را کاهش دهند .

برای دریافت بهترین و مناسب ترین برنامه ی غذایی با ما تماس بگیرید .

زنان باردار باید بدانند که در دوران بارداری نباید در خوردن افراط کنند و باید متعادل غذا بخورند تا پس از زایمان با مشکل روبه رو نباشند انتخاب رژیم غذایی سالم در طول بارداری و مراقبت از کودک و شیردهی پس از زایمان با مشکل روبه رو نباشند . متاسفانه بسیاری از مادران پس از زایمان نمی توانند به وزن متعادل برگردند و باید بدانید که بهترین راه انتخاب رژیم غذایی متعادل بعد از زایمان است . با مقاله ی ما همراه باشیدتا بیشتر با برنامه ی غذایی پس از زایمان آشنا شوید .

علت اضافه وزن در دوران بارداری :

خانم ها با وزن طبیعی باید بین 11 تا 16 کیلوگرم وزن اضافه کنند این افزایش وزن شامل وزن نوزاد هم می شود از چربی اضافه به عنوان ذخیره ی انرژی برای زایمان و شیردهی استفاده می شود . و طبیعتا اضافه وزن بیش از حد باعث ذخیره ی چربی اضافه ی غیرضروری می شود و این باور غلطی است که مردم آن را وزن بچه می دانند .

نتیجه ی اضافه کردن وزن بیش از حد در دوران بارداری :

  • خطر ابتلا به دیابت بارداری
  • خطر مشکلات در بارداری های بعدی
  • خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی

راهکارهای لاغری بعد از زایمان :

وعده ها را به صورت منظم مصرف کنید :

حتما فکر می کنید که کمتر  غذا خوردن کمکتان می کند تا وزن کم کنید اما اشتباه می کنید و نتیجه ی عکس خواهید گرفت درست غذا نخوردن می تواند با استرس ترکیب و به اضافه شدن بیشتر وزنتان منجر می شود مطمئن شوید که برنامهی غذایی سالمی را دنبال می کنید و هرگز غذایی را از برنامه روزانه خود حذف نکنید .

وعده ها را کوچک و به تکرار مصرف کنید :

به جای سه وعده ی بزرگ در طول روز غذای خود را به شش وعده در طول روز تقسیم کنید وعده ها را کوچک و مختصر اما مقوی انتخاب کنید . سعی کنید بعد از خوردن احساس سنگینی نکنید خوردن شش وعده غذایی به جای سه وعده بزرگ به این معناست که بین وعده ها نیز گرسنه نمی مانید .

آب زیاد بنوشید :

حتما روزی حداقل 8 لیوان تا ده لیوان اب می نوشید این کا ر کمک می کند تمام مواد سمی را از بدنتان بیرون کنید نوشیدن اب و مایعات علاوه بر تامین اب بدن سرعت سوخت و ساز بدن را نیز بالا می برد که روی کنترل وزن تاثیر می گذارد علاوه بر انواع مختلف مایعات در برنامه غذایی روزانه تان از جمله میلک شیک ها اسموتی ها سوپ و خورشت و اب میوه تازه و مواردی مانند اینها نیز باید وجود داشته باشد .

ماست زیاد بخوردید :

اگر بی حوصله هستید یا خسته اید بهتر است به جای غذاهای قندی پرکالری به سراغ ماست بروید می توانید به شکلی سالم کمی تغییرش بدهید در ماست مقداری میوه و یا وانیل اضافه کنید سپس در فریزر بگذارید سپس هر وقت تمایل به خوردن چیز شیرین کردید می تونید از این میکس ماست منجمد شده مقداری میل کنید .

شام زود بخورید :

وعده ی شام را به آخر شب انتقال بدهید اگر می توانید شام را بین ساعت 7 تا 7:30 بخورید طوری که قبل از 8 غذا خوردن را تمام کرده باشید این کار سرعت سوخت و ساز تان را بالا می برد و کمک می کند وزن کم کنید اگر تا دیر وقت می خواهید بیدار بمانید یک لیوان شیر و و یا چای سبز بنوشید .

به مقدار زیاد کافئین استفاده نکنید :

شاید عادت به خوردن قهوه دارید یا برای دور کردن خواب و خستگی قهوه می خورید اما نباید زیاده روی کنید میتواند روی کاهش وزنتان تاثیر منفی داشته باشد در زمان شیردهی و حتی پس از آن بهترین نوشیدنی برا ی شما شیر است و قهوه را با شیر مصرف نکیند مصرف دمنوش ها جایگزین مناسبی برای قهوه است .

بیرون غذا نخورید :

وقتی بیرون غذا می خورد ممکن است وسوسه شده و زیاد بخورید و ناسالم و بهتر است در منزل و غذاهای خانگی میل کنید و هراز گاهی بیرون بروید و البته سعی کنید زیاد از حد نخورید .
پروتئین های سالم را انتخاب کنید :

اضافه کردن پروتئین باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدنتان می شود و اشتها را هم کم می کند تاثیر حرارتی بیشتری دارد این یعنی بدن برای خضم پروتئین نسبت به دیگر موادانرژی بیشتری را صرف می کند که در نتیجه کالری بیشتری سوزانده می شود . همچنین با افزایش هورمون سیری باعث کم شدن اشتها و هورمون گرسنگی می شود بررسی ها ی بسیاری نشان دادند افرادی که برنامه غذایی شان سرشار از کالری است نسبت به دیگران کالری کمتری دریافت می کنند .

ورزش قدرتی انجام دهید :

ورزش هایی مانند بلند کردن وزنه می توانند وزن را کاهش دهند و بافت عضلانی بسازید ترکیب رژیم غذایی و ورزش های قدرتی موثر ترین روش برای کاهش وزن و بهبود سلامت قلب هستند وقتی خانم ها ورزش های قدرتی انجام می دهند نسبت به خانم هایی که ورزش قدرتی ندارند حجم استخوان و بافت عضلانی کمتری از دست می دهند . افرادی که ورزش و رژیم را ترکیب کردند 7. 1 کیلوگرم بیشتر از کیانی که فقط رژیم گرفتند وزن کم کردند بررسی ها ی دیگر نیز نشان دادند مقدار ورزش مهم تر است از شدت آن برای چربی سوزی و سلامت قلب برای شروع پیاده روی به بهبود وزن و سلامت کمک می کند .

برای لاغر ی و  رسیدن به نتیجه ی دلخواه به متخصصان کلینیک رسپینا اعتماد کنید و تماس بگیرید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =