✓کاهش هزینه ی هفتگی تهی هی غذا: پرهیز کامل از غذا برای یک روز کامل در هفته، به معنای کاهش هزینه ی هفتگی خوراک است.

✓یک رژیم غذایی بدون فرمول، معادلات پیچیده یا مواد غذایی گران قیمت:پرهیز دورهای بسیار ساده است. کافی است یک روز غذا نخورید، فقط همین! بدون شمارش کالری ها، کربوهیدرات ها یا هر چیز دیگر. فقط غذا نخورید.
همین و بس!

از مزایای پرهیز دورهای هرچه بگوییم، کم است، به ویژه نتایج پژوهش های علمی نیز حاکی از تاثیر این روش در کاهش وزن، ساخت عضله و افزایش حساسیت بدن به انسولین است. در مقاله های قبل به آثار علمی پرهیز از غذا، نقش آن در بهبود عملکرد مغز، تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماریهای شایع، افزایش انرژی، رشد عضلانی و کاهش چربی بدن می پردازد.

توجه به آثار منفی

در پرهیز دوره ای، برخلاف بعضی روش های پرهیزی دیگر (مانند روش های موردبحث در فصل های ۵ ۶ و ۷)، دست کم ۲۴ ساعت کامل پرهیز از غذا الزامی است. این کار به ویژه برای افرادی که هرگز گرسنگی نکشیده اند، می تواند مشکل باشد. البته نه به این معنا که هرگز به آن عادت نخواهند کرد. فقط بهتر است بدانید که با مواردی چون ضرورت مقاومت در برابر گرسنگی و احساس کمبود انرژی، به ویژه در نخستین مرتبه ی پرهیز از غذا، روبه رو خواهید شد. (در مقالات قبل توضیح داده ایم)

از فکر ۲۴ ساعت کامل پرهیز از غذا وحشت نکنید. شما از بیشتر فواید پرهیز تا قبل از پایان ۲۴ ساعت بهره مند خواهید شد. با وجود لزوم تکمیل مدت پرهیز، چنانچه نیاز به توقف زودتر را احساس می کنید، مثلا پس از ۲۲ ساعت، این کار را انجام دهید.

زیروبم پرهيز دورهای

شما با انتخاب پرهیز دوره ای، به نخوردن و نیاشامیدن مواد کالری دار در طول مدت معین، برای یک تا دو روز در هفته متعهد می شوید. پرهیز از خوردن غذا، ۲۴ ساعت کامل ادامه خواهد یافت. با وجود اینکه تحمل ۲۴ ساعت گرسنگی، در ابتدا ناممکن به نظر می رسد، با زمان بندی صحیح می توانید پرهیز ۲۴ ساعتهی خود را قابل تحمل تر کنید.در مباحث بعدی ، راهنمایی های لازم به منظور موفقیت در پرهیز از غذا و تعیین مناسب ترین وقت پرهیز ارائه شده است.

موفقیت در روش پرهيز دورهای:

برای کسب موفقیت در پرهیز دوره ای، قبل از هر چیز باید توانایی تحمل گرسنگی را داشته باشید. فراموش نکنید که احساس گرسنگی یا نیاز به خوردن غذا، حس گرسنگی یا محرومیت واقعی از غذا نیست. مغز بنابر عادت، فرمان پر کردن معده را صادر می کند. مقاومت در برابر غذاخوردن برای مدت زمانی کوتاه، بی اندازه مهم است، زیرا فقط زمانی از تمام فواید پرهیز از غذا بهره مند می شوید که خوردن را متوقف کنید و بدن از وضعیت سیری به وضعیت گرسنگی برسد.

اگر تاکنون پرهیز از غذا را تجربه نکرده اید، تحمل گرسنگی می تواند بسیار آزاردهنده باشد. چنانچه در نخستین دفعات پرهیز بیش از اندازه گرسنه بمانید، با خطر زیاده روی در خوردن مواد غذایی ناسالم به جای مواد مفید و مغذی روبه رو خواهید شد. (در مبحث بعدی همین فصل، «بایدها و نبایدهای خوردن» بهش ما می گوییم که در صورت متوقف کردن پرهیزتان، از چه غذاهایی می توانید استفاده کنید.)

شاید در آغاز، مایل به پرهیزهای کوتاه تر، مثلا ۱۲ ساعت و افزایش تدریجی آن پس ، از تکمیل هر دوره تا موفقیت در ۲۴ س اعت کامل باشید. این کار که هفته ها به طول می انجامد کاملا قابل قبول است. اگر دوره های پرهیز از غذا را کوتاه تر کنید در مقایسه با پرهیز ۲۴ ساعته و مواجهه با شکست، موفق می شوید و اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورید.

شروع یک رژیم غذایی با برنامه ی ورزشی جدید، ممکن است در ابتدا جالب و هیجان انگیز باشد، اما در اغلب اوقات به تدریج تازگی خود را از دست میدهد و ادامه ی راه مشکل می شود و آنگاه است که جست و جو برای هیجانی نو از سر گرفته می شود. پس با خود عهد ببندید که در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی و قبل از انتخاب راهی دیگر، حتما برای یک ماه کامل به پرهیز دورهای پایبند بمانید.

تعیین مناسب ترین زمان پرهیز از غذا:

پرهیز دورهای روشی کاملا راحت و قابل اجراست، زیرا فقط یک یا دو روز در هفته غذا نمی خورید؛ مناسب ترین زمان پرهیز را انتخاب کرده و تمام تلاش خود را صرف ۲۴ جماعت کامل پرهیز از غذا می کنید در نتیجه می توانید یک یا دو بار پرهیز هفتگی تان را در هر روز و هر زمانی که مایل باشید انجام دهید.پرهيز دورهای، نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارد و می توانید به آسانی مناسب ترین روزتان را به پرهیز اختصاص دهید. فرض کنیم زمان پرهیزتان را از عصر چهارشنبه تا عصر پنجشنبه تعیین کرده اید، اما موقعیتی مثل صرف شام با دوستان پیش می آید؛ خیلی راحت به مهمانی شامتان بروید و پرهیز را روز بعد آغاز کنید.

وقتی مردم در خواب هستند، طبیعتأ غذا هم نمی خورند؛ پس نتیجه می گیریم پرهیز شام تا شام، برای بیشتر افراد راحت تر است، یعنی اگر شامتان را ساعت ۷ شب تمام کنید، می توانید تا ساعت ۷ شب بعد را بدون خوردن و آشامیدن هر نوع مادهی کالری دار سپری کنید. اگر عذاب خوابیدن با ش کم گرسنه را تجربه کرده باشید، با سختی این کار به خوبی آشنا هستید. پس با پرهیز شام تا شام، به راحتی و بدون درگیر شدن با شکم گرسنه ی خود، می توانید بخوابید.

یکی دیگر از اوقات مناسب برای پرهیز از غذا، فاصله ی ناهار تا ناهار است. اگر این وقت را انتخاب کنید، ناهار را حدود ساعت ۱ بعدازظهر تمام می کنید و تا ساعت ۱ بعدازظهر روز بعد چیزی نمیخورید.در مورد پرهیز صبحانه تا صبحانه دقت کنید. با این برنامهی پرهیز، شب باید با شکم خالی بخوابید. شاید برای بعضیها قابل اجرا باشد، اما احتمال بروز گرسنگی شدید در پایان روز نخست و متوقف شدن پرهیز با خوردن مواد غذایی ناسالم مثل، انواع شیرینی یا یورش به نزدیک ترین رستوران فست فود را هم نباید فراموش کنید.

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =