در این مقاله به برسی عوامل زیر می پردازیم با متخصصان کلینیک رسپینا همراه باشید.

  1. درک اصول روش پرهیز دوره ای و راه های موفقیت در برنامه ی رژیم پرهیزی
  2. توجه به آثار مثبت و منفی رژیم پرهیز دوره ای
  3. کشف مناسب ترین زمان برای پرهیز از غذا و موارد ممنوعیت از آن
  4.  آشنایی با مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در طول پرهیز دوره ای

 شناخت روش صحیح توقف در رژیم پرهیزی

با روش پرهيز دورهای، نه تنها گاه گاهی به خود استراحت می دهید، بلکه غذا هم نمی خورید و به تعادل عادات غذایی تان کمک می کنید. به این ترتیب، هم از قید رژیم های غذایی و هم از غذاخوردن های اجباری نجات می یابید. منظور از پرهیز دوره ای، اجتناب گاه و بی گاه از غذاخوردن و در عین حال برخورداری از آزادی برای غذاخوردن است.

مقاله های قبل رو اصول کلی روش پرهیز دورمای را بررسی می کند، از جمله آثار مثبت و منفی این نوع پرهیز، زمان مناسب برای پرهیز (و موارد ممنوعیت آن)، مدت لازم مواد غذایی مجاز یا غیرمجاز در طول پرهیز و آنچه در پایان پرهیز باید بخورید. در ادامه، راههای استفاده از فواید پرهیز دوره ای و نحوهی اجرای موفقیت آمیز آن را کشف می کنید.

شناخت واقعی پرهیز دورهای:

پرهیز دورهای با رژیم گاه و بیگاه، به معنای معافیت از خوردن غذا برای یک یا دو بار در هفته (یعنی ۲۴ تا ۳۲ ساعت پرهیز کامل) و رعایت برخی رهنمودهای کلی در ارتباط با غذاخوردن است که احتمالا خودتان نیز اطلاع دارید، اما به ندرت انها را اجرا می کنید. این رهنمودها شامل صرف وقت و لذت از خوردن غذای مصرف مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه استفاده از ادویه جات و سبزی های معطر به جای نمک یا طعم دهنده ها به طور کلی کم غذا خوردن است.

شما فقط با دو بار پرهیز در هفته و غذاخوردن عادی در بقیهی اوقات، تقریبا ۲۹ درصد کالری کمتری دریافت می کنید. به عبارت دیگر، کاهش کالری دریافتی حدود ۶۰۰ کالری در هر روز هفته است. در اوقات باقی مانده نیز، با تمرکز بر گزینه های غذایی سالم مثل رژیم غذایی پالئو از وعده های عادی غذا استفاده خواهید کرد. در روش پرهیز دوره ای، مشکل زیادی در رابطه با انتخاب غذاهای مصرفی تان نیز نخواهید داشت.

فراوانی توصیه های متضاد با یکدیگر در مورد نحوهی حفظ سلامتی و رژیمهای غذایی، خوردن غذا را که به طور سنتی، نوعی ضیافت و معاشرت به شمار می آید، به امری پرتنش تبدیل می کند. فقط نگاهی به جلد مجلات روزنامه فروشیها بیندازید تاعناوین نویددهنده دربارهی مؤثرترین رژیم های غذایی در تسریع کاهش وزن را ببینید. یکی مصرف مواد غذایی کم چرب را توصیه می کند، دیگری بر دریافت دورهای کربوهیدرات تأکید دارد و رژیم بعدی، محدودیت شدید کالری را پیشنهاد می کند.

اغلب اوقات نیز، تضاد موجود در اصول رژیمهاست که تصمیم گیری برای انتخاب مؤثرترین را ناممکن می کند. زیانبارتر آنکه تمام این روشها، رژیمهایی زودبازده و سخت، یعنی بی دوام در طولانی مدت هستند که فقط برای زمان کوتاهی قابل استفاده اند و به بهای شکست خوردن در پیگیری شیوه ی زندگی سالم، وزن تان را کاهش می دهند.

با انتخاب روش پرهيز دورهای، ضمن اینکه به خود استراحت می دهید و غذا نمی خورید، وقتتان را هم برای جست و جو در مجلات سلامت و تناسب اندام و وبگاه ها، به منظور یافتن رژیم های غذایی جدید با کاهش وزن تضمینی در کوتاه ترین زمان، تلف نخواهید کرد. مهم تر آنکه، نقطه ی پایانی نیز برای زیاده روی های احتمالی در زندگی خواهید یافت.

درنظرگرفتن آثار مثبت و منفی پرهیز دورهای:

روش پرهيز دورهای، مجموعه ای از آثار مثبت و منفی ویژه ی خود را به همراه دارد که در مباحث بعدی به آن ها می پردازیم تا به این ترتیب، با آگاهی کامل در مورد انتخاب آن به عنوان سازگارترین روش با ش يوهی زندگی خود بتوانید تصمیم بگیرید. به طور خلاصه، خواهیم دید که چرا پرهیز دورهای مناسب ترین روش برای کسانی است که در پی یافتن انعطاف پذیرترین نوع پرهیز از غذا هستند و به چه دلیل برای شما که در پرهیز از غذا، تازه کار هستید یا هنوز آمادگی تحمل ۲۴ ساعت کامل پرهیز از غذا را ندارید، مناسب نخواهد بود.

پرهیز دورهای، علاوه بر داشتن فواید بی شمار، در دستیابی به هدف کاهش وزن نیز مؤثر است. فقط فراموش نکنید که معجزه ای در کار نیست و یک یا دو بار پرهیز از غذا در هفته، به معنای آزادی برای زیاده روی در خوردن هله هوله و درنتیجه جبران کالری های از دست رفته در طول پرهیز از غذا نخواهد بود.

تأکید بر آثار مثبت:

پرهیز دورهای، روشی کاملا مفید، آسان برای اجرا و با انعطاف لازم به منظور رویارویی با اتفاقات غیرمنتظره ی زندگی است. با انتخاب درست روزهای پرهیز از غذا، جابه جایی آنها و دقت در تعیین زمان آغاز دوره های پرهیز، شرایط لازم برای تأثیر واقعی روش پرهیز دورهای فراهم می شود و هرگز گرسنه به رختخواب نخواهید رفت. هیچ فرمول پیچیده، برنامه ی دشوار غذایی، مکمل های گران قیمت یا مواد غذایی خاصی هم در کار نخواهد بود.

روش پرهیز دوره ای، آسان و مؤثر است. برخی دیگر از آثار مثبت این روش عبارت اند از :

✓امکان تنظیم و تغییر برنامه ی پرهیز در طول زمان و وجود انعطاف لازم برای انجام این کار:شما مجبور به اختصاص دادن یک روز مشخص در هفته و به پرهیز از غذا نیستید. آنچه اهمیت دارد، روز پرهیز نیست بلکه پایبندی به آن است. می توانید مناسب ترین روز و زمان را انتخاب کنید. بعضی افراد، روزهای أخر هفته و بعضی دیگر روزهای طول هفته را ترجیح میدهند. فقط یک روز در هفته را، ۲۴ ساعت، غذا نخورید. روز آن مهم نیست.یک روز کامل پرهیز از غذا کافی است. شما با ۲۴ ساعت غذانخوردن از تمام فواید پرهیز بهره مند خواهید شد

. فقط دیدگاه «هرچه بیشتر، بهتر» را پیش نگیرید و بیشتر از ۲۴ ساعت گرسنه نمانید.
✓رهایی از فکر مدام دربارهی وعده های غذایی بعدی: وقتی برای نخستین بار از خوردن غذا معاف می شوید، از وقت ازادی که در طول روز به دست می آورید،حیرت زده خواهید شد. دست کم یک روز در هفته، مجبور به برنامه ریزی برای غذا و تهیه ی آن نیستید. از نظر بسیاری برخورداری از چنین فرصتی یعنی كمال آزادی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =