فعالیتی که برای مشغول کردن ذهن تان انتخاب می کنید، لزوما نباید در ارتباط با شغلتان باشد. انواع بازی ها، ورزشها، حرکتها، سرگرمی ها و هر مشغولیت دیگری در منحرف کردن ذهن شما به س مت چیزی جز گرسنگی، مؤثر خواهد بود. هرچه در این راه موفق تر باشید، گرسنگی را کمتر احساس می کنید و پرهیز از غنا برایتان آسان تر میشود.

برای نمونه، بسیاری از کسانی که به ما مراجعه می کنند، بازیکنان گلفی هستند که براساس گفته ی ایشان، بهترین بازی خود را در روزهای غذا ارائه میدهند. بازی گلف، فعالیتی مشغول کننده و لذت بخش برای اولی . که با متمرکز شدن بر بازی، دیگر وقتی برای اندیشیدن به یک داشت. علاوه بر این، گلف ورزشی سبک و مکملی عالی برای
روش پرهیز از غذاست.

✓سم زدایی بدن :با مصرف غذاهایی با تراکم بالای مواد مغذی (یعنی بیشتربودن مادهی مغذی نسبت به کالری غذا)، نظیر مواد غذایی ضدالتهاب سموم بدن از طریق کبد، ششها، روده و کلیه ها خارج می شوند.

✓ کاهش وزن و از میان رفتن میل شدید به مواد قندی: با خوردن پروتئین کربوهیدرات و چربی های سالم تر، عادت به مصرف قند از میان می رود و سوخت موردنیاز بدن، به جای قند و مواد قندی، از چربی بدن تامین میشود.

✓کنترل سلامت سیستم گوارش: سلول های روده هر ۲۱ روز یک بار بازسازی میشوند. مصرف مواد غذایی ضدالتهاب با تراکم بالای مواد مغذی در دورهی غیر پرهیز، بهترین گزینه برای شکل گیری سالم ترین سلول هاست. این بازسازی، بدن را سالم، بدون چربی و قدرتمند می کند.

✓کاهش التهاب: خوردن چربی های سالم و مواد غذایی مفید باعث فروکش کردن التهاب در سراسر بدن تان می شود. یکی از اساسی ترین مفاهیم مرتبط با پرهیز از غذای سالم خوری در محدوده ی زمانی صرف غذا و نیز تمام طول زندگی است.

✓بازسازی و التیام: با روش پرهیز از غذا و مصرف مواد غذایی سالم و مفید در محدوده ی زمانی صرف غذا، كل ساختار بدن و عملکرد آن به تدریج تقویت
میشود.

✓ متعادل شدن اسیدهای چرب: با مصرف چربی های سالم، نسبت امگا۶ به امگا۳ نیز بیشتر میشود که نقش پراهمیتی در کاهش التهاب و ترمیم بدن دارد. این اسیدهای چرب مفید، در شفافیت پوست نیز مؤثرند.

✓بهینه سازی سوخت و ساز بدن، تعادل درشت مغذیها (که پروتئین،کربوهیدرات و چربی های تأمین کنندهی انرژی بدن هستند) در بهبود
سوخت و ساز بدن مؤثر است.

✓تعادل قند خون: مواد غذایی مصرفی در محدودهی زمانی صرف غذا،در اثبات طولانی مدت سطح قند خون مؤثرند.

✓ تمام جوانب را در نظر بگیرید: اجازه ندهید که خطایی بی اهمیت، به معضلی جدی تبدیل شود. اگر دچار لغزشی شدید و پرهیزتان را با خوردن میان وعده یا و حتی یک وعده غذا متوقف نمودید، آن را بپذیرید و فراموشش کنید. فقط تحت هیچ شرایطی، زیاده روی ۲۴ ساعت قبل خود را از سر نگیرید.

Woman cooking

✓اگر قرار است لغزشی صورت بگیرد، بهتر است با خوردن مواد سالم باشد: اگر چاره ای به غیر از غذاخوردن نمی بینید، قبل از رفتن به سراغ پاکت چیپس یا ظرف بستنی، از پروتئین های بدون چربی (مثل سالمون، ماهی تن یا گوشت مرغ و سبزیجات (مثل اسفناج، مارچوبه یا گل کلم) استفاده کنید.

هرچه بر اهمیت این موضوع تأكید کنیم باز هم کم است. در صورتی که متوقف کردن فرایند پرهیز از غذا با مواد غذایی ناسالم، تبدیل به عادت شود، با هر حمله ی شدید گرسنگی، بدون اختیار به سمت هله هوله ها خواهید رفت. اگر چاره ای جز خوردن ندارید، این کار را با غذاهای سالم انجام دهید. به این ترتیب، الغزشها بیشتر از آنکه جنبه ی منفی داشته باشند، مثبت خواهند بود.

هر ماده ای که در دهان تان می گذارید مهم است و هر لقمه ای که فرو میدهید، در دستیابی به اهداف یا دور شدن از آنها می تواند موثر باشد. انتخاب مواد غذایی سالم در صورت بروز لغزش در دوره ی پرهیز از غذا، بسیار مهم است.

✓ اگر ناچار به خوردن غذا هستید، فقط به اندازهی رفع نیاز بدن و نه ذره ای بیشتر بخورید:اجازه ندهید لغزشی کوچک به معنای پایان دورهی پرهیز از غذایتان باشد. بهترین راه، صرف حداقل میزان غذا برای رفع مشکل و سه ادامه ی راه به گونه ای است که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است. فرض کنه در حال پرهیز از غذای ۲۴ ساعتهی خود هستید.

اما پس از گذشت ۱۶سلعت دیگر تحمل گرسنگی را ندارید و مشتی آجیل در دهانتان میگزارید. فقط این دلیل که یک مشت آجیل خورده اید نباید پرهيزتان را متوقف کنید بلکه باید آن را ادامه دهید.هدف، اطمینان از گذراندن دوره ی پرهیز به نحوه ی سالم است نه تبدیل شدن به عذابی بی دليل.

✓ در صورت امکان، پرهیز از غذا را در حالت گرسنگی، ولی نه گرسنگی بسیار شدید متوقف کنید. یعنی بیشتر از تحمل خود گرسنه نمانید، زیرا احتمال برخوری پس از توقف پرهیز وجود دارد. مدت پرهیز از غذا را به تدریج طولانی تر کنید. اگر هنگام توقف پرهیز تان بی اندازه گرسنه هستید، مراقب پرخوری باشید.

✓ مواد غذایی کم کالری و پرفیبر بخورید:وقتی قرار بر پایان یافتن پرهیز از غذاست ابتدا مواد حجیم و کم کالری، مثل سبزیجات چلیپایی، شامل کلم بروکلی یا گل کلم را بخورید. این عمل به رفع گرسنگی، بدون دریافت کالری زیاد کمک می کند. از خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری مثل پیتزا و انواع
برگرها پرهیز کنید

✓ به غذا را برای احساس رضایت و سیری بخورید، نه پرشدن و ورم کردن شکم: به خاطر داشته باشید که همیشه مجبور به پاک کردن بشقابتان نیست به اندازهای غذا بخورید که سیر و راضی شوید قاشق را قبل از زياده روی کنار بگذارید.

مدیریت گرسنگی:

توانایی کنترل گرسنگی، بیشتر از آنکه علم باشد یک هنر است هنری نیازمند خلاقیت و تجربه. با گذشت زمان، راه هایی سرگرم کننده و منحصر به فرد برای مقابله با احساس گرسنگی خود پیدا میکنید . در مقالات بعدی بعضی راهکار ها و فعالیت های ویژه را به منظور کاهش گرسنگی و افزایش میزان انرژی در اختیارتان قرار میدهد.

برای پاسخ به سوالات خود در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =