تفکر موفق پرهیز از غذا (عادت موفقیت)، مثبت، خوش بینانه و در عین حال واقع گرایانه است. شما برای تغییر طرز تفکرتان ملزم به تغییر افکار و نظارت دقیق بر آنها هستید؛ زیرا احساسات، ناشی از افکار، رفتار، ناشی از احساسات و عادات، حاحل رفتارتان است; بنابراین برخورداری از تفکری موفق، تماما در ارتباط با نحوه ی اندیشیدن شماست. در این مباحث نگاهی کوتاه به بحث روان درمانی می اندازیم تا شاید در پرهیز از افکار منفی و ساختن تفکری مثبت جهت دستیابی به موفقیت کمکتان کند.

متوقف ساختن تفکر منفی:

پیش از آنکه تفکری جدید بسازید، باید تفکر منفی فعلی تان را کنار بگذارید، زیرا افکار منفی تبدیل به عادت میشوند. یکی از آسان ترین راه های از میان برداشتن تفکر منفی گذشته، متوقف نمودن تفکر «نمی توانم» و تمرکز بر« می توانم» است. رفتار شما بر مبنای افکارتان شکل می گیرد. وقتی فکر کنید که نمی توانید، نخواهید توانست و وقتی فکر کنید که میتوانید، خواهید توانست. پس مراقب افکارتان باشید.

برای کنار گذاشتن افکار منفی خود، از یادداشتهای روزانه کمک بگیرید. به این ترتیب که برای یک هفته، تمام افکار منفی تان را بنویسید، مثلا «من خیلی چاقم»، «ز قیافه ام بیزارم» یا «چرا خداوند ران های به این بزرگی به من داده است؟» اگر شما هم مانند بسیاری از امریکایی ها باشید، دفتر یادداشتتان به سرعت پر خواهد شد. شاید حتی خودتان هم از وجود این میزان افکار منفی در ذهنتان آگاه نباشید. کنترل افکار منفی و ثبت آنها، اولین گام در جهت خلاصی از آنهاست.

پس از یک هفته یادداشت برداری، افکار منفی واردشده به ذهنتان را شناسایی کرده و خیلی س ریع افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. این کار نیازمند دقتی دائمی است تا بلافاصله افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید (اینجاست که یادداشتها به کمکتان می آیند. در نهایت با تمرین کافی، این فرایند نیز به خودی خود صورت خواهد گرفت. پس، هنگامی که فکر از قیافهام بیزارم» به ذهنتان خطور می کند، به آنچه دربارهی خودتان می پسندید، فکر و برای رضایت از خود تلاش کنید

ایجاد عادت موفقیت:

ساختن تفکر و عادات نو، نیازمند جایگزین شدن افکار مثبت به جای افکار منفی و بهرمندی از نگرشی جدید است. یعنی از این پس، به جای نمی توانم» یا قادر نخواهم بوده باید بر نمی توانم» و قادر خواهم بوده تمرکز کنید. برای عادت به افکار تازه این کار را هر روز و هرچند بار که می توانید انجام دهید.

اگر واقعا قصد ایجاد عادت موفقیت را دارید، در کمال آگاهی و هر چه زودتر افكار مثبت و بهتر را جایگزین افکار منفی کنید. این جابه جایی آگاهانه را تا جایی ادامه دهید که به فرایندی ناخودآگاه تبدیل شود. پس از آن، با تغییر افکار، احساساتتان نیز تغییر خواهد کرد. تغییر احساسات، تغییر رفتار را در پی دارد و با تغییر مثبت رفتار، شرایط لازم برای ایجاد عادات سالم تر و مفیدتر فراهم می شود.

عمل شلوار پوشیدن را در نظر بگیرید. ممکن است اول پای راست یا شاید هم پای چپتان را داخل شلوار کنید، اما در هر حال این کار را ناخودآگاه و به عبارتی بدون فکر انجام می دهید. حالا برای تغییر این عادت، باید خودتان را وادار به انجام دادن عکس این عمل کنید و به شکلی منظم، تا جایی ادامه دهید که به رفتاری ناخودآگاه تبدیل شود. پس از این مرحله، عادت جدید شما هم با موفقیت انجام شده است. در اینجا شکست یعنی پوشیدن شلوار به شکل گذشته و پیروزی یعنی پوشیدن شلوار به روش جدید. نمونه ای از ایجاد تغییری ساده، اما نه چندان آسان در عادت.

پس به جای اینکه به خودتان بگویید، «ممکن نیست بتوانم برای مدتی بدون غذا بمانم» کمی مهربان تر باشید و بگویید، «گرسنه ماندن برای این مدت چندان هم سخت نیست. قبلا هم تا این اندازه گرسنه مانده ام، در ضمن هرچه بیشتر گرسنگی بکشم، بهتر از عهده ی آن برمی آیم.» نکته ی مهم در مورد جایگزین کردن افکار منفی با مثبت، پذیرش شما و واقع گرایانه بودن آنهاست. آنچه به خود می گویید باید منطقی و باورپذیر باشد، چون در صورتی که خودتان باور نکنید، مجددا به سراغ افکار منفی گذشته می روید.

میتوانید از این روش که به ویژه برای بهبود سلامت انسان مفید یا شاید بتوان گفت پراهمیت است،در تمام امور زندگی مثل کار و تجارت، روابط خصوصی، رقابتهای ورزشی و مانند آنها استفاده کنید. چنانچه هدفتان کسب سلامتی است، باید رفتاری سالم را نیز در پیش بگیرید، هرچند شاید در ابتدا کمی مشکل به نظر برسد.

گاهی اوقات، تغییر افکار اسان نیست. بنابر توصیهی اغلب روان شناسان برای ایجاد عادت موفقیت، باید خود را آن قدر مجبور به انجام دادن رفتار موردنظر کنید که درنهایت تبدیل به عادت شود.

اجرایی شدن برنامهی پرهیز از غذا:

پرهیز از غذا را آسان تر هم می توانید انجام دهید. ش ما به غیر از ایجاد طرز تفکری مثبت (که در مبحث قمل به آن پرداختیم)نیازی به دشوارتر کردن این کار ندارید. فقط از انتخاب روشی کاملا متناسب با برنامه ها و شیوه زندگی خود مطمئن شوید.

مشغول نگه داشتن ذهن:

بزرگترین مشکل در پرهیز از غذا، احساس گرسنگی است که با گذشت زمان، راه کنار آمدن با آن را نیز خواهید یافت. شاید باور نکنید، اما بسیاری از افرادی که غذا نمی خورند، راههای لذت از گرسنگی را هم می یابند. به خاطر داشته باشید که طرز تفکرتان تعیین کننده ی همه چیز است!

تنها راه حل برای رسیدن به این مرحله، فکرنکردن به گرسنگی و تمرکز بر موضوعات دیگر است؛ زیرا در نخستین فرصت به دست آمده، خود را در جست و جوی چیزی برای خوردن خواهید یافت. شاید این رهنمود، از نظر بعضی منطقی و از نظر بعضی دیگر قابل درک نباشد، اما بهترین توصیه ی ما، مشغول نگه داشتن ذهن و اختصاص دادن روزهایی به پرهیز است که به شدت درگیر فعالیت های مورد علاقه تان هستید.

برخی افراد گرسنگی کشیدن در روزهای پرمشغله را عامل سخت تر سپری شدن روز و بعضی دیگر، مزیت پنهان آن یعنی مشغول ماندن ذهن را مهم می دانند. با توجه به تجربیات ما، کسانی که پرکارترین روزهای خود را به پرهیز از غذا اختصاص می دهند، موفق ترین افراد هستند. وقتی بیکار بنشینید و هیچ مشغولیتی برای دور کردن فکر گرسنگی از ذهن تان نداشته باشید، پرهیز از غذا نیز مشکل تر از آنچه هست، ظاهر می شود.

برای داشتن تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =