مسمومیت غذایی |مصرف کدام مواد غذایی باعث ایجاد مسمومیت می شود ؟Reviewed by Mehdi kh on Jul 18Rating: 5.0

باید در نظر داشته باشید که برخی از مواد غذایی هستند که خوردن ان ها موجب مسمومیت غذایی می شود . برخی خوراکی‌ها بیشتر از همه احتمال بروز مسمومیت غذایی در مصرف‌کننده را بالا می‌برند، خوب است که برخی از این موادغذایی را بشناسید و از ان ها دوری کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

مسلما وقتی صحبت از مواد غذایی مسمویت زا می‌شود کمتر کسی به فکر سبزیجات و میوه‌های تازه می‌افتد. درست است که در صورت خوردن گوشتی که کامل پخته نشده و یا مصرف ماهی یا مرغی که تازه نیست، در معرض مشکلات گوارشی و سلامتی مختلف قرار می‌گیریم، اما تحقیقات نشان داده است که برخی در این زمینه مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کنند .

مسمومیت و آب سیب :

در خرید و مصرف اب سیب باید دقت کنید .هنگامی که سیب و دیگر میوه‌ها فشرده می‌شوند، هرگونه باکتری در سطح بیرونی می‌تواند وارد آن شود . در حالی که بزرگسالان راحت‌تر می‌توانند با بیماری کنار بیایند اما افراد مسن، کودکان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم خواهند کرد. برای حفظ ایمنی، مطمئن شوید که نوشیدنی سیب به روشی کاملاً سالم تهیه شده است. اگر مطمئن نیستید، به سوپرمارکت بروید و نوع پاستوریزه آن را خریداری کنید .

مسمومیت و مصرف اسفناج خام :

باید گفت که تقریبا نیمی از تمامی موارد مسمومیت غذایی ثبت‌شده به محصولات کشاورزی مربوط می‌شود و گفته شده که بیست و دو درصد این محصولات از نوع سبزیجات برگ‌داری مانند اسفناج هستند. از آنجایی که میوه و سبزی‌ها اکثرا به صورت خام مصرف می‌شوند، وارد شدن هر عامل بیماری‌زا به این محصولات ‌در هر کدام از مراحل تولید تا عرضه می‌تواند باعث مسمومیت های غذایی شود؛ به عنوان مثال اسفناج آلوده می‌تواند در خود نورو ویروس داشته باشد و باعث ایجاد اسهال و حالت تهوع در مصرف‌کننده شود . گفته می شود  که آبکشی و شستن یکی از قدم‌های ابتدایی برای از بین بردن این خطر به شمار می‌رود، اما نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که این روش پاکسازی همیشه موثر است . در خوردن ان بیشتر دقت کنید .

مسمومیت با گوشت چرخ کرده :

خوب است توجه داشته باشید که خوراکی‌هایی مانند گوشت چرخ‌کرده و یا غذاهایی مثل مرغ سوخاری که حاصل کنار هم گذاشتن محصولات چند حیوان هستند هم شانس بالایی برای آلوده شدن به عوامل بیماری‌زای مختلف دارند. از طرف دیگر اگر این محصولات به طور مناسب پخته نشوند، احتمال تجمع و تکثیر‌ باکتری‌هایی مانند ای کولی و کلوستریدیوم در آن‌ها بالا می‌رود و شانس بروز مسمومیت غذایی در مصرف‌کننده را افزایش می‌دهند . در خوردن ان ها دقت کنید .

مسمومیت و خوردن جگر مرغ :

خوردن جگر مرغ می‌تواند یک انتخاب مخاطره‌آمیز باشد. زیرا کبد مرغ می‌تواند حامل باکتری‌های کامپیلوباکتر باشد.

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟

در مورد رسپی‌ها و منوهای غذایی پیشنهاد شده که در دمای پایین تهیه شده‌اند محتاط باشید. برای پخت کامل جگر، دمای داخلی آن باید به حدود 74 درجه سانتی‌گراد برسد و بافت کرم رنگی پیدا کند .

مسمومیت و برگر ها :

باید بدانید که مصرف گوشت چرخ کرده گاو و مرغ می‌تواند مشکل ساز شود زیرا هر نوع پاتوژنی می‌تواند از طریق سطح وارد آن‌ها شود؛ حتی قبل از اتمام فرآیند چرخ کردن. به علاوه این پاتوژن ها ممکن است از مرگ فرار کنند حتی اگر سطحی که برگر روی آن طبخ داده می‌شود داغ به نظر برسد. در مورد هر نوع گوشتی، رنگ نشانه قابل اعتمادی نیست. گاهی اوقات با وجود اینکه گوشت گاو را در درجه حرارت مناسب طبخ داده‌ایم، رنگ آن صورتی به نظر می‌رسد و گاهی نیز قهوه‌ای رنگ است با وجود اینکه در دمای مناسب پخته نشده است . یک حرارت‌سنج غذایی بسیار ضروری است. گوشت گاو چرخ شده باید در دمای 71 درجه سانتی‌گراد پخته شود .

مسمومیت و مصرف ماهی :

توجه داشته باشید که از روی بوی ماهی نمی توانید تشخیص دهید که  ماهی مسمومیت ایجاد می کند یا نه اگر ماهی‌های خام، قبل از پخت، به طور مناسب نگهداری نشوند، می‌تواند موجب گسترش چیزی به نام مسمومیت اسکامبروئید شود، و شما قادر نخواهید بود که بوی آن را استشمام کنید. به ویژه ماهی تون مستعد ایجاد این نوع مسمومیت می‌باشد. ماهی‌های دارای این نوع آلودگی معمولاً طعم فلفل یا سوختگی می‌دهند. علاوه بر تأثیر سو بر معده، در صورت این نوع مسمومیت ممکن است راش‌های پوستی در صورت و قسمت بالایی بدن و تعریق دیده شود .تنها در رستوران‌های معتبر ماهی سفارش دهید و زمانی که ماهی خریداری می‌کنید در اسرع وقت آن را به یخچال یا فریزر انتقال دهید. اگر به خرید می‌روید خرید ماهی را آخرین کار خود قرار دهید تا در اسرع وقت به خانه برسید .

مسمومیت و سالادها :

سالادها بسیار مفید هستند و در رژیم غذایی ما سهم ویژه ی خود را دارند . اما شستشو و طبخ آن‌ها به بهترین نحو را باید در دستور کار خود قرار دهید. برای مثال اخیراً در برخی کشورها کاهوها آلوده به باکتری اشرشیاکلای بودند که این، موضوع را جدی‌تر می‌کند. سبزیجات دارای برگ به ویژه باید مورد توجه قرار بگیرند زیرا اغلب به عنوان سالاد مصرف شده و پخته نمی‌شوند، پس شست‌شوی مناسب، ضروری است. علاوه براین، مزارع کشاورزی از آلودگی مبرا نیستند. برخی باکتری‌ها می‌توانند به کاهو بچسبند و حتی وارد آن شوند، بنابراین شستشو تضمینی برای از بین رفتن باکتری‌ها نیست. اما می‌تواند خاک را از بین ببرد و خطر وجود میکروب را کاهش دهد. در هنگام خرید، به دنبال برگ‌هایی بگردید که ترد و سفت به نظر می‌رسند. اگر قصد تهیه کاهو یا سالاد بسته‌بندی شده را دارید مراقب کوچک‌ترین زدگی و علامت باشید. باکتری‌ها به سرعت می‌توانند رشد کنند. در مورد گیاهان تازه، مطمئن شوید که برگ‌ها محکم به ساقه متصل شده‌اند و هیچ نشانه‌ای از نقاط قهوه‌ای یا سیاه وجود ندارد. در نهایت، قبل از مصرف، کاهو را سه بار بشویید. یک کاسه بزرگ را با آب سرد پر کنید، برگ‌ها را از هم جدا کرده و داخل کاسه قرار دهید، آن‌ها را برای مدت یک یا دو دقیقه با دستان خود غوطه‌ور کرده و بچرخانید، سپس برگ‌ها را به آبکش منتقل کنید و سپس دو بار دیگر یا بیشتر این کار را تکرار کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =