هر کسی ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود، اما گروههای خونی بخصوص به دلیل حساسیت و آسیب پذیری بیشتر سیستم ایمنی، سریعتر دچار چنین حالاتی می شوند. به نظر می رسد گروههای خونی A و AB بیشتر مستعد ابتلا به مسمومیت غذایی سالمونلا هستند که ناشی از بیرون ماندن و سرپوش نداشتن مواد غذایی خارج از یخچال برای مدتی طولانی است. باکتری این عفونت در گروههای خونی یاد شده نیز مقاومتر و پایدارتر است. گروه خونی B که بیشتر در برابر امراض التهابی، آسیب پذیر هستند ظاهرا در هنگام مصرف غذاهایی که آلوده به میکروب شیگلا هستند، دچار دیسانتری (اسهال) می شوند. این باکتری در گیاهان یافت می شود.

مسمومیت غذایی  گاستریت (التهاب معده)

مسمومیت غذایی

 بسیاری از مردم تفاوت بین گاستریت و زخم معده را نمی دانند؛ این دو بیماری کاملا متفاوت هستند. زخم معده در اثر ازدیاد اسید معده ایجاد می شود که در میان گروههای خونی O و B رایج است، اما گاستریت (التهاب معده) ناشی از کمبود میزان اسید معده و در گروههای خونی A و AB معمول است. وقتی میزان اسید معده بشدت کاهش می یابد امکان دفع میکروبها را ندارد، بنابراین میکروبها در معده باقی می مانند و باعث التهاب حاد آن می شوند. مناسبترین راه حل برای مداوای گاستریت بخصوص در گروههای خونی A و AB افزایش مصرف مواد غذایی اسیدی است.

مسمومیت غذایی

 زخمهای معده و اثنی عشر براساس شواهد به دست آمده از اوایل سال ۱۹۵۰، زخم معده بیشتر در دارندگان گروه خونی O معمول بوده است. ترشح زیاد اسید معده و تولید آنزیمهای زخم معده، همچنین خونریزی بیش از حد در این گروه خونی، منجر به ایجاد این بیماری می شود. تحقیقات اخیر، علت دیگری را نیز نشان می دهد. در دسامبر سال ۱۹۹۳ محققان دانشکده پزشکی سنت لوئیز دانشگاه واشنگتن در مجله پزشکی گزارش دادند، گروه خونی O مستعد ابتلا به باکتری ای است که باعث بروز زخم معده می شود. به نظر می رسد این باکتری قادر به جذب پادگنهای جداره معده است و به مرور به آن راه می یابد. همان طور که قبلا توضیح دادیم، پادگنهای گروه خون O از قند تشکیل شده اند. محققان عامل بازدارنده را در شیر مادر یافته اند. به بیان دیگر، شیر انسان باعث می شود تا باکتری مزبور نتواند به سطح جداره معده بچسبد. بدون تردید این قند یکی از انواع قندهای شناخته شده در شیر انسان است. عامل دیگر که موجب جلوگیری از بروز زخم معده می شود علف دریایی است. این نوع علف خاصیت فراوانی در نابودی باکتریهای عامل ایجاد زخم معده دارد.

 مورد بیماری: زخم معده مزمن                     بیمار: پیتر ۳۴ ساله گروه خونی O

پیتر را در آوریل ۱۹۹۲ ملاقات کردم. او از کودکی به بیماری زخم معده مبتلا بود و از انواع داروها استفاده می کرد که بی نتیجه بود. او را تحت رژیم غذایی با پروتئین غنی قرار دادم؛ ضمنا مصرف گندم را که غذای اصلی او بود، ممنوع کردم. علاوه بر آن علف دریایی و مخلوط دارویی شیرین بیان و بیسموت را تجویز نمودم. پس از گذشت شش هفته علایم بهبودی ظاهر شد. پزشک معالج او نتیجه آزمایشها را باور نکردنی خواند، زیرا شصت درصد جداره معده به حال طبیعی بازگشته بود. در آزمایشهای بعدی در ژوئن ۱۹۹۳، کلیه علایم زخم معده پیتر ناپدید شد.

عفونتها بسیاری از باکتریها در گروههای خونی خاصی رشد و نمو می کنند. درواقع و براساس یک تحقیق، بیش از پنجاه درصد از ۲۸۲ باکتری حامل پادگنها درون یک یا دو گروه خون بوده اند. مشاهده های به عمل آمده، حاکی از آن است که ویروس عفونتها، بیشتر در گروه خونی O یافت می شود زیرا این گروه خونی فاقد پادگن است، حال آنکه در گروههای خونی دیگر عفونتها کمتر و یا خفيفتر هستند. ایدز تاکنون بسیاری از افراد که دارای HIV مثبت بوده یا ایدز داشته اند را مداوا کرده ام و هنوز هم تلاش می کنم تا رابطه ای بین گروه خون و ویروس ناتوان کننده سیستم ایمنی بدن بیابم. به نظر می رسد تمام گروههای خونی، مستعد ابتلا به چنین بیماری هستند اما این آمادگی درباره بسیاری از سایر عفونتها مانند ذات الریه و سل تفاوت دارد که ناشی از ضعف سیستم ایمنی بدن است. بنابراین برای مقابله با چنین عفونتهایی باید سیستم ایمنی بدن را مقاوم کرد، مثلا بهتر است گروه خونی O ، مصرف پروتئین حیوانی را افزایش داده و حرکات ورزشی بیشتری انجام دهند. در مورد استفاده از گوشت بدون چربی دقت زیادی لازم است، زیرا در افراد مبتلا به ایدز، چربی گوشت، اسهال می آورد.

به طورکلی پیروی از برنامه غذایی گروه خون باعث می شود تا در هنگام عفونتها، بدن مواد لازم را کسب کند. هنگامی که شخصی به انواع عفونتها دچار می شود، سیستم ایمنی بدن او به طور طبیعی ضعیف و آسیب پذیر می گردد. بنابراین امکان ابتلا به هر نوع بیماری دیگری به وجود می آید. دارندگان گروه خونی A در چنین شرایطی نیاز به کالری بیشتری دارند، اما مصرف موادغذایی پر کالری همچون گوشت و لبنیات، مشکلات گوارشی تولید می کند. بهتر است برای مقابله با ضعف از غذاهای پروتئینی مانند غذاهای دریایی استفاده کنند. لازم به ذکر است که حتی در چنین مواقعی، به منظور دوری از عوارض جانبی، مصرف فرآورده های گندم برای گروه خون O و گوشت مرغ و ذرت و گندم سیاه برای گروه خون B، توصیه نمی شود. به بیان دیگر همان طور که لکتین موجود در برخی مواد غذایی به سیستم ایمنی بدن در شرایط عادی آسیب می رسانند، هنگام وجود عفونتها سلولهای آسیب دیده به مراتب ديرتر و گاه حتی ترمیم نمی شوند. علاوه براین در اشخاص مبتلا به ایدز به دلیل ضعف و ناتوانی سیستم ایمنی، بهبود کامل – همچنان که در افراد سالم به وجود می آید . ممکن نیست.

 مورد بیماری: ایدز                   بیمار: آرنولد ۴۶ ساله گروه خون AB

مسمومیت غذایی

آرنولد بازرگان میانسالی بود که اعتقاد داشت دوازده سال پیش به میکروب ایدز آلوده شده و در حال حاضر به آن مبتلا بود. هنگامی که او را برای اولین بار معاینه کردم شرایط بسیار وخیمی داشت. او علاوه بر اینکه بی نهایت لاغر و ضعیف شده و دچار اسهال مزمن بود از بیماری ویروسی پوستی که به طرز دردناکی سراسر بدن و صورتش را در بر گرفته بود نیز رنج می برد. در واقع او مراحل آخر بیماری را می گذرانید و برای نجات از مرگ به روش درمان طبیعی متوسل شده بود. در آن موقعیت هیچ تضمینی درباره بهبود او وجود نداشت. در چهره اش می خواندم که کوچکترین امیدی ندارد، بنابراین سعی کردم واقع بین باشم و نهایت تلاشم را به کار برم.

در اولین قدم از ورود تمامی مواد غذایی سمی که برای گروه خون AB مضر بود، جلوگیری کردم. به منظور افزایش نیروی از دست رفته و با توجه به اینکه عوامل دفاعی بدن از بین رفته بود رژیم غذایی گروه خون AB به اضافه معالجات معمول بیماری را در برنامه او گنجاندم. مصرف گوشت طیور به جز بوقلمون را ممنوع کردم. مواد گوشتی کم چربی همچون غذاهای دریایی چند نوبت در هفته به او داده می شد و به همراه آن از برنج، مقدار زیادی سبزیجات و میوه جات نیز مصرف می کرد. استفاده اكثر حبوبات و کره، خامه، پنیر، ذرت و گندم سیاه نیز محدود شد. از گیاهان دارویی مقوی به صورت قرص و یا عصاره همچون بابا آدم و ریشه آن و یا زنجفیل نیز مدد گرفتم. در عرض سه ماه علایم بیماری پوستی از بین رفت و او شروع به ورزش کرد. امروزه با وجود اینکه ویروس بیماری در او از بین نرفته است، اما آرنولد همچون یک انسان معمولی زندگی و فعالیت می کند. مورد او باعث تعجب بسیاری از پزشکانی می شود که می دانند او مردی است فاقد سیستم ایمنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *