وقتی رژیم دارید , فراموش کردن تمام دلایل بسیار مهمی که برای خوردن دارید آسان است ب جای محاسبه کالری دریافتی و مصرف آن با دقت آدمی ناخن خشک , بهتراست پرسش وپاسخ صریح را به کار گیرد ودرباره ی تمام چیزهای خوبی که غذاها به شما می دهند دقت کنید- مانند فیبر, ویتامین ها, مواد معدنی و البته لذت  . فقط به مقدار کالری یا مقدار چربی خوراکی ها فکر نکنید –در این صورت فقط موارد منفی را درنظر می گیرید.

بسیاری از رژیم های غذایی پیشنهاد سازمان های دولتی و انجمن های سلامت است.برخی از این توصیه ها جزئیات و ویژگی های مواد مغذی لازم برای مصرفروزانه مانند ((ارزش های روزانه)) را, که روی برچسب های مواد غذایی و مکمل های رژیمی میبینید توضیح می دهد. ولی هرم راهنمایی غذایی و دستور العمل های رژیمی برای آمریکایی ها در اصل عمومیت بیشتری دارد . ولی چندان دقیق نیست.

در هرم راهنمای غذایی و دستور العمل های رژیمی برای آمریکایی ها در واقع تغذیه ی سالم و سلامتی  پایه ریزی شده  است.

نگاهی اجمالی به اصول دستور العمل های رژیمی

فهرست زیر شامل ده دستور العمل رژیمی برای آمریکایی هاست که وزارت کشاورزی واداره ی سلامت وخدمات انسانی امریکا در سال 2000 منتشر کرد.نسخه 2000دستور العمل های رژیمی نوآوری بزرگی نسبت به نسخه های پیشین است آن ها حال وهوای متفاوت ومحتوای کامل تری دارند و دیدگاهی بین المللی را منعکس می کنند . اگر چه ممکن است توصیه های رژیمی ملل دیگر به زبان متفاوتی باشد, انجمن سلامتی بین المللی معتقد است که پیشنهاد های زیر اساس سلامتی است.

 • هدفتان تندرستی باد
 • رسیدن به وزن طبیعی
 • داشتن فعالیت جسمانی روزانه
 • ایجاد مبنای سالم
 • بگذارید هرم غذایی , شما را در انتخاب خوراکی ها راهنمایی کنند
 • هر روز غلات متنوع , مخصوصا غلات کامل را در برنامه غذایی تان بگنجاند
 • هر روز میوه هاو سبزیجات متنوعی انتخاب کنید
 • انتخاب معقول
 • رژیمی را انتخاب کنید که از نظر چربی اشباع شده وکلسترول پایین و مجموع چربی ها متعادل باشد
 • نوشیدنی ها وخوراکی هایی را انتخاب کنید که دریافت مواد قندی رامتعادل کند
 • غذاهایی را تهیه کنید که کم نمک باشد.

توجه داشته باشید که دستور العمل ها به سه گروه  طبقه بندی شده اند .همان طور که آن ها را می خوانید, متوجه می شوید که اطلاعات گروه سوم , ((انتخاب معقول)) بسیار دقیق تر از ایده های کلی ای است که در اولی ((هدفتان تندرستی باشد)) آمده ترکیب این دستورالعمل ها به معنای سلسله مراتب اهمیت آن ها نیست. قضیه عمیق تر است یعنی گروه دوم مبسوط تر از اولی و سومی فوق العاده خاص است.

حتما یادتان باشد که دستور العمل ها فقط مراحل توصیه شده ای است که می توان برای تضمین سلامتی از آن ها استفاده  کرد.همچنین یادتان باشد که این توصیه ها برای داشتن یک زندگی سالم است, نه فقط برای وعده های غذایی و خوراکی ها .

برای مثال اگر می خواهید یک تکه از کیک تولد دخترتان را بخورید مشکلی نیست شما برخلاف رژیم یا عادت های غذایی تان عمل نکردید.آنچه ارزش دارد این است که شما برای داشتن یک زندگی سالم تلاش می کنید.

 • فعالیت جسمانی داشته باشید .
 • به طور کلی غذاهایی مصرف کنید که کم چربی و پر فیبر باشند.
 • مقدار زیادی میوه , سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • میزان کالری مناسبی برای خود تعیین کنید.

دستورالعمل های رژیمی برای تمام امریکایی های سالم از 2سال به بالا کاربرد دارد .

این توصیه ها ی غذایی کاملامستدل است و هر پنج سال یک بار جدیدترین اطلاعات علم تغذیه درآن وارد و به روز می شود.برای بررسی جزئیات هر یک از دستورالعمل ها به خواندن ادامه دهید.

هدفتان تندرستی باشد

سلامتی عبارت است از: خوردن در حد معقول به اضافه ی ورزش منظم, تناسب اندام به این معنا نیست که هیکلی مانند وین دیزل , جنیفر لوپز یا حتی جک لالان داشته باشید . بسیاری از مردم چنین عضلاتی ندارند ولی متناسبتلقی می شوند . آن ها اکثرا روزهای هفته به نوعی ورزش می پردازند و وزنشان در حد طبیعی است.

دیدتان را درباره ی وزن طبیعی اصلاح کنید

توجه داشته باشید که دستورالعمل برای رسیدن به وزن طبیعی است  نه لاغری مانکنی که حفظ آن غیر ممکن باشد. برای اطلاع بیشتر در مورد پیدا کردن وزن طبیعی به فصل3 مراجعه کنید . در صورتی که وزنتان بسیار بیشتر از حد طبیعی باشد راه حل در دستان شماست –به خواندن ادامه دهید تا ببینید چه چیزی در این کتاب پیدا می کنید.

هر روز ورزش کنید

آسان ترین دستورالعملی که می توان اجرا کرد. این است که درباره ی تصور خود از فعالیت جسمانی تجدید نظر کنید. به آن به صورت کاری که نیاز به شلوارک های چسبان با عضویت در سالن های ورزشی دارد نگاه نکنید بلکه هر نوع فعالیتی که به اندازه 30 دقیقه پیاده روی سریع انرژی لازم داشته باشد خوب است. اگر فکر می کنید این زمان خیلی زیاد است صبر کنید تا این نکته را بشنوید: مجبور نیستید یک دفعه این کار را انجام دهید ده دقیقه خوب است ؟ حتما می توانید جایی در برنامه روزانه ی خود باز کنید . اگر کمتر از ده دقیقه وقت پیدا کردید, سه بار در روز انجام دهید, تا دستورالعمل را اجرا کرده باشید.

طبیعتا فقط اجرای دستورالعمل برای کاهش وزن کافی نیست . برای سوزاندنکالری باید بلند شوید و حرکت کنید.

ایجاد مبنای سالم  

بخش میانی دستورالعمل با تعریف ((خوردن معقول )) کمی دقیق تر می شود ولی توصیه همچنان کاملا کلی است.

پیام کلی چیزی است که احتمالا برایتان آشناست غذاهای متنوع بخورید.

برای دریافت رژیم با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 15 =