کاهش وزن | نکات طلایی که در هنگام کاهش وزن باید رعایت کنیدReviewed by Mehdi kh on Mar 18Rating: 5.0

می دانیم که راه های متفاوتی برای کاهش وزن وجود دارد اما بسیار سخت است که بفهمیم کدام را باید باور کنیم و کدام یک واقعا کار می کند. بهتر است قبل از انتخاب روشی برای لاغری مقاله ی ما و نکات مهم نام برده را حتما مطالعه کنید .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما مشورت کنید .

وعده های غذایی را تقسیم کنید :

وقتی وعده های غذایی را کوچک تر می کنید ، یعنی کار سیستم گوارشی برای پردازش غذا راحت تر می شود بنابراین فرایند هضم غذا و سوخت و ساز بدن سریع تر می شود. 

مصرف نوشابه های گازدار را کنار بگذارید :

اما این نوشابه ها فقط کالری هستند که بیش از حد نیاز وارد بدن میکنید . و فقط سبب تقویت کافیئن می شوند. این نوشیدنی ها علاوه بر بی خاصیت بودن، خاصیت غذایی که در کنارش می خورید را نیز از بین می برد و در طولانی مدت به ساختار استخوانی نیز آسیب می رسانند.  

صبح یک لیوان آب با آبلیمو بنوشید :

 هر روز  صبح، یک لیوان آب با لیمو بنوشید لیموها سرشار از فیبر پکتین هستند که با هوس گرسنگی مبارزه می کند.   وعده های بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری بخورید وعده های کوچک اما مکرر، بهتر از سه وعده ی پرکالری به کاهش وزنتان کمک می کند. وعده ی کوچک تر سبب می شود بدن مواد مغذی بیشتری جذب کند.

  اگر اضافه وزن دارید در خانه غذا بخورید و به رستوران نروید

همانطور که می دانید خوردن غذا در خانه مطمئنتان می کند که واقعا در حال خوردن چه چیزی هستید و خودتان روی مواد مغذی و مقدار کالری غذا کنترل دارید. همچنین غذای خانگی از غذای رستوران ها بسیار ارزان تر است پس این کار برای شما دو سر برد است.  

وقتی خیلی گرسنه نیستید به سراغ غذا نروید :

اگر هنوز مقداری غذا در ظرفتان هست نباید خود را موظف بدانید که حتما غذا را تمام کنید!  دیگر آن کودک کم سن و سال نیستید. اگر حس کردید نیازتان را از غذا گرفتید، باقی آن را برای وعده بعدی کنار بگذارید.

به عنوان پیش غذا سالاد بخورید :

می دانیدکه  سالاد سرشار از مواد تازه و مغذی است که به بدن کمک می کند و از سیب زمینی سرخ کرده به عنوان پیش غذا استفاده نکنید .

  در مقابل آیینه غذا بخورید :

باید بدانید که نگاه کردن به آیینه یادآوری می کند که باید وزنتان را کم کنید و کمتر غذا می خورید. همچنین سبب می شود یک سوم غذای خود را کاهش دهید. 

وقتی غذا می خورید به موسیقی گوش ندهید :

خوب است که بدانید  هرچقدر ریتم موسیقی سر میز غذا سریع تر باشد به همان اندازه میزان و سرعت غذاخوردن تان بیشتر می شود. سعی کنید از موسیقی های ملایم استفاده کنید. 

وقتی غذا می خورید تلویزیون تماشا نکنید :

مسلما هنگام تماشای تلویزیون تمرکزی روی غذاخوردن خود ندارید و موادغذایی زیادی را وارد بدن خود می کنید و چاق می شوید.

دیس بزرگ ممنوع :

بهتر است که غذا را در دیس های بزرگ نریزید با انجام این کار ممکن است هر کسی چند بار غذا بخورد ولی اگر مقدار غذای مورد نیاز هر کس را در آشپزخانه داخل بشقاب بریزید کالری کمتری ذخیره می شود. 

هنگام غذا خوردن استرس نداشته باشید و لبخند بزنید :

خوب است بدانید که وقتی لبخند می زنید بین لقمه های غذایی فاصله می افتد و مکث کوتاهی دارید که زودتر احساس سیری می کنید.  

در آرامش و محیط های آرام غذا بخورید :

خوب است که هنگام غذاخوردن تلویزیون، گوشی تلفن، قبض های پرداخت نشده و …  کنار بگذارید چون سبب استرس در اتاق غذاخوری می شوند. وقتی در محیط آرام غذا می خورید هم لذت بیشتری می برید و هم کنترلی بر مقدار غذای خود دارید.  

 با چنگال غذا بخورید : 

وقتی این کار را انجام می دهید  غذاخوردن سخت تر می شود در نتیجه غذای کمتری می خورید و غذا هم خوب هضم می شود. 

 استفاده از  گوشی تلفن ممنوع :

وقتی غذا می خورید گوشی تلفن را کنار بگذارید . خوردن غذا در حالی که حواستان پرت است به این معنا است که کالری دریافتی تان از زمانی که روی غذا تمرکز دارید بیشتر است.  

تمام غذایی را که در رستوران سفارش داده اید را الزاما نخورید :

  بهتر است  قسمتی از غذای رستوران را به خانه ببرید یادتان باشد تمام غذایی را که در رستوران سفارش می دهید یک جا نخورید و قسمتی از آن را با خود به خانه ببرید تا کالری کمتری دریافت کنید.  

حواستان به کالری های وارد شده به بدنتان باشد  :

حتما مقدار کالری هایتان را چک کنید. از کالری دریافتی روزانه خود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کم کنید و در بیشتر روزهای هفته ۶۰ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی با شدت متوسط داشته باشید.  

به غذاهای خود ادویه اضافه کنید :

باید بدانیدکه اضافه کردن ادویه و تندی به غذا مقداری روی سرعت سوخت و ساز بدن تاثیر دارد. به علاوه با اضافه کردن ادویه جا نقش نمک را کمرنگ تر کنید.  

بهتر است قبل خوردن هر وعده یک لیوان آب بنوشید :

 بررسی های مختلفی نشان دادند نوشیدن آب قبل از یک وعده کمک می کند در آن وعده میزان کالری کمتری دریافت کنید که در نهایت به کاهش وزن می انجامد. این اتفاق به این دلیل است که آب احساس پر شدن به وجود می آورد پس دیگر نیاز به مقدار بیشتری غذا نیست تا احساس سیری کنید. انتخاب آب به عنوان نوشیدنی هیچ ضرری ندارد و از نوشیدنی های قندی که جز کالری هیچ چیز دیگری ندارند بسیار بهتر است. 

 وقتی غذا می خورید خوب آن را بجوید :

بسیار مهم است که غذا را خوب بجوید چون به سیستم گوارش بدن کمک می کند راحت تر غذا را پردازش کند. کار کمتر برای سیستم گوارشی یعنی مقدار بیشتری از مواد مغذی جذب بدن می شود.  

بهتر است وعده ی شام را زودتر میل کنید :

باید بدانیدکه دو تا سه ساعت قبل از خواب باید غذای خود را خورده باشید. وقتی می خوابید کل بدنتان آرام می شود که این شامل سیستم گوارش نیز می شود. برای اینکه نهایت بهره را از غذای خود ببرید به نهایت قدرت سیستم گوارش نیاز دارید!  

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =