می دانید که در رژیم غذایی کتوژنیک ، میزان کربوهیدرات مصرفی بسیار اندک است و مقدار چربی زیادی وجود دارد. گفته می‌شود که آشپزی کتوژنیک و رعایت رژیم غذایی مربوط به آن مزایای زیادی برای بدن به همراه می‌آورد. رژیم‌های غذایی خاص و ویژه معمولا با محدودیت‌هایی رو به رو هستند و دست‌تان را در پخت و پز باز نمی‌گذارند و محدودیت های زیادی خواهید داشت اما با پیشرفت علم تغذیه و روش‌های خلاقانه آشپزی، این محدودیت‌ها رو به پایان است.می دانید که انواع سالاد سبز، گزینه‌هایی ایده‌آل برای آشپزی کتوژنیک هستند اما برای انتخاب سُس سالاد در این رژیم، تنوع چندانی جز ترکیبات روغن زیتون و سرکه وجود ندارد. ما دراین مقاله سس های مخصوص این رژیم را برای تان اموزش می دهیم تا بدون محدودیت بتوانید به رژیم خود ادامه داده و به نتیجه ی دلخواه تان برسید .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز کل بدن بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

رژیم کتوژنیک – سس خردل و عسل :

توجه کنید که یکی دیگر از سس‌های محبوبی که در آشپزی کتوژنیک استفاده می‌شود، سس خردل و عسل است. این سس هم برای سالاد و هم به عنوان دیپ برای خوردن فینگرفودهای کتوژنیک مطلوب خواهد بود حتما باید یک بار این سس را با سالاد ها ویا دیپ ها امتحان کنید .مواد لازم برای تهیه ی این سالاد  : نصف پیمانه خامه ترش پرچرب؛ یک چهارم پیمانه(شصت میلی‌لیتر)‌آب؛ یک چهارم پیمانه(شصت میلی‌لیتر) خردل دیژون؛ یک قاشق غذاخوری(پانزده میلی‌لیتر) سرکه سیب؛ یک قاشف غذاخوری(ده گرم) شیرین‌کننده گرانول اریتریتول یا شیرین‌کننده‌های دیگر مجاز در رژیم و آشپزی کتوژنیک برای درست کردن این سس کتوژنیک باید ابتدا همه مواد را ترکیب کنید و هم بزنید؛ این سس را هم می توانید در یخچال تا یک هفته نگه دارید .راجع به ارزش غذایی این سس محبوب در آشپزی کتوژنیک در هر دو قاشق غذاخوری یا سی میلی‌لیتر برابر است با تقریبا 38 کالری و مقداری چربی حدود دو و نیم گرم و کربوهیدرات: مقدار بسیار ناچیزو پروتئین: کمتر از یک گرم این سس بسیار لذید است و می توانید به راحتی در خانه تهیه کرده و مصرف کنید .

رژیم کتوژنیک- سُس رنچ :

باید بدانید که این سس به ترکیب آب کره یا آب دوغ با نمک، سیر، پیاز، انواع گیاهان گفته می‌شود. البته این ترکیبات برای درست کردن سس رنچ سنتی به کار گرفته می‌شود. در آشپزی کتوژنیک، آن را با استفاده از سُس مایونز، خامه ترش و سرشیر، سُسی با سطح چربی بالا و کربوهیدرات اندک درست می‌کنند.مواد مورنیاز برای تهیه ی سس رنچ رژیمی : نصف پیمانه خامه ترش نصف پیمانه سُس مایونز یک چهارم پیمانه سرشیر یک قاشق چای‌خوری پیازچه خرد شده؛ یک قاشق چای‌خوری شوید خشک؛ یک قاشق چای‌خوری پودر پیاز؛ یک قاشق چای‌خوری پودر سیر؛ یک تا دو قاشق چای‌خوری آب لیمو؛نمک و فلفل به مقدار کافیبرای درست کردن این سس باید ابتدا تمام مواد را در یک ظرف دردار با هم مخلوط کنید؛ مواد را با هم ترکیب کرده به طوری‌که مخلوطی یک‌دست ایجاد شود؛ سالاد را برای چند ساعت در یخچال بگذارید یا به محض آماده شدن استفاده کنید ولذت ببرید .

رژیم کتوژنیک – سس خامه‌ای گشنیز و ژالاپینو:

این سس هم برای انواع سالاد در آشپزی کتوژنیک استفاده می‌شود. این سُس بسیار تند است و در آن از فلفل هالاپینو (ژالاپینو) و گشنیزاستفاده می‌شود. می‌توانید این سس را هم در انواع سالاد و هم در خوارک‌های گوشت‌ و سبزیجات کبابی به کار ببرید حتما یک بار هم شده این سس را امتحان کنید .مواد لازم برای تهیه ی این سس : نصف پیمانه گشنیز خردشده نصف پیمانه خامه ترش یا ماست یونانی  نصف یا یک عدد فلفل هالاپینوی خردشده؛ شِش حبه سیر پوست‌کنده؛ یک قاشق چای‌خوری نمک؛ یک‌چهارم پیمانه آب برای درست کردن این سس باید تمام مواد را در یک غذاساز یا مخلوط‌کن بریزید؛ برای طعم‌دار شدن سُس، ترکیب را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به حال خود رها کنید. این سس داری 41 کالری و سه گرم چربی و کربوهیدرات خیلی کم و مقدار اندکی پروتئین است .

رژیم کتوژنی و سس سرکه ایتالیایی :

این سس سنتی، تقریبا با تمام سالادها هم‌خوانی دارد. اگر به آشپزی کتوژنیک علاقه‌مند هستید حتما از این سُس استفاده کنید. نکته مثبت، این است که مواد لازم برای تهیه سس سرکه ایتالیایی معمولا در منزل همه یافت می‌شود.مواد لازم برای تهیه ی این سس ایتالیایی : یک قاشق غذاخوری ازترکیب سبزیجات معطر، سرکه، روغن زیتون یک پیمانه روغن زیتون؛ نصف قاشق چای‌خوری نمک یک چهارم قاشق چای‌خوری فلفل سیاه آسیاشده؛یک قاشق غذاخوری خردل دیژون همه مواد را در یک ظرف دردار با هم ترکیب کنید مواد را خوب هم بزنید و بگذارید تا برای ایجاد طعم خوب، سی دقیقه در ظرف بمانند؛این سس را تا یک هفته می توانید در یخچال نگه دارید .این سس حاوی کالری و چربی تقریبا 22 گرم و پروتئین است و کربوهیدرات ان مقدار بسیار ناچیزی است.

رژیم کتوژنیک – سس هزارجزیره رژیمی :

می دانید که سس هزارجزیره هم سُسی کلاسیک است که با تلفیق طعم ترشی(سرکه سیب و کچاپ) و شیرینی( قند استویا) همه را راضی نگه می‌دارد. میزان کربوهیدرات این سس خوش‌طعم در رژیم غذایی کتوژنیک اصلا زیاد نیست.مواد مورنیاز برای تهیه ی این سس رژیمی :یک پیمانه(۲۳۰ گرم) مایونز؛ دو قاشق غذاخوری (۳۵ گرم) کچاپ با شکر اندک؛ یک قاشق غذاخوری(۱۵ میلی‌لیتر)‌سرکه سیب؛ دو قاشق غذاخوری(۲۰ گرم) پیاز خردشده؛ یک هشتم قاشق چای‌خوری استویا؛ دو قاشق غذاخوری(۲۰ گرم) خیارشور خردشده؛ نمک و فلفل به مقدار کافی

برای تهیه ی این سس باید ابتدا به اندازه یک قاشق از پیازها و یک قاشق از خیارشور را کنار بگذارید؛ تمام مواد را با هم ترکیب کنید و فقط یک قاشق از پیاز خرده شده و یک قاشق از خیارشور را کنار بگذارید؛ پیاز و خیارشورهایی را که کنار گذاشته بوید به ترکیب اضافه کنید؛ اجازه بدهید که سس حداقل سی دقیقه در یخچال بماند و طعم‌دار شود. سس هزارجزیره هم از سس‌های محبوب آشپزی کتوژنیک است و دارای کالری و چربی و کربوهیدرات به مقدار بسیار کم و پروتئین است . می توانید این سس را با انواع سالاد و ساندوچ سرد مصرف کنید

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز کل بدن بدون جراحی و عوارض کلیک کنید. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =