در گذشته، برخی انسان شناسان دربارهی صحت داشتن یا نداشتن استفاده ی انسان غارنشین (انسان دورهی پارینه سنگی) از رژیم غذایی پالئو بحث کرده، اما امروز دیگر بحثی وجود ندارد و مسلم است که غذا باید مختصر باشد. همچون جملات گویا و عاری از توضیحات اضافی، وعده های غذا نیز باید بدون مواد غیرضروری تهیه شوند و رژیم های غذایی نیز، عاری از هرگونه وعده های غذایی اضافی باشند. دلیل مؤثر واقع شدن رژیم پالئو، وادار کردن شما به تمرکز بر مصرف مواد غذایی ضروری و حذف مواد غیرضروری است.

راز یک رژیم غذایی موفق در حذف مواد غیرضروری و حفظ مواد اصلی یعنی پروتئین های قدرتمند، چربی های سالم، سبزیجات فیبردار، میوه هایی با تراکم بالای مواد مغذی وپایبندی به آن است.رژیم غذایی مناسب، رژیمی سالم، منظم، برنامه ریزی شده و مرکب از مواد ضروری است و رژیم غذایی نامناسب، رژیمی شبیه اتاق به هم ریخته یک نوجوان است.

علاوه براین، رژیم غذایی پالئو به معنای محرومیت از غذا نبوده و روشی منطقی و قابل اجرا در طولانی مدت است. مهمتر آنکه، قابلیت ایجاد تعادل هورمونی، ویژگی ضدالتهابی و تراکم بالای مواد مغذی این رژیم، آن را در مبارزه با مشکلات سلامتی و بروز بیماری های زیر نیز مؤثر کرده است:

  • درد؛
  • مشکلات گوارشی
  • بیماری های خودایمنی؛
  •  خستگی مفرط؛
  •  بیماریهای قلبی عروقی؛ ✓مشکلات دوران قاعدگی؛ ، ✓افسردگی؛
  • ناراحتیهای پوستی
  •  دیابت؛
  •  افزایش وزن

پیگیری پیشرفت سلامتی:

اگرچه در مورد رژیم نامیدن روش پرهیز از غذا، مردد هستم (باید پرهیز از غذا را بیشتر به عنوان بخشی ثابت از شیوه ی زندگی تان در نظر بگیرید.)، هنگام آغاز هرگونه تمرینات ورزشی با رژیم غذایی جدید، بهترین راه برای تعیین نوع پیشرفت، کنترل متغیرهای مشخصی، مثل وزن کل بدن، میزان چربی بدن و انجام آزمایشات معمول خون است.

به این ترتیب، پس از سازگاری بدن با روش پرهیزی موردنظر، پیشرفت خود را نیز به اسانی می توانید پیگیری کنید. این کنترل پیشرفت، با نگریستن هر روز خود در آینه بسیار مشکل تر خواهد بود. در صورتی که معیار مشخصی را در نظر نگیرید . البته هر معیاری را که ترجیح می دهید، می توانید انتخاب کنید – با خطر انحراف از اهداف و از دست دادن انگیزه روبه رو خواهید شد. همچنین، اگر نقطه ی دقیق آغاز برنامه ی پرهیز خود را ندانید، پیگیری تمام پیشرفت های حاصل از آن، مشکل خواهد شد.

در ادامه راه های کنترل دقیق تر فرایند پرهیز از غذا را می بینید.

خودتان را وزن کنید:

یکی از راههای پرطرفدار برای کنترل پیشرفت رژیم پرهیزی، وزن کردن خود با ترازو است که از نظر ما راه مناسبی نیست و نمی توان به آن اعتماد کرد.شاید از نظر شما ایستادن روی ترازو آسان ترین راه ارزیابی نتایج تلاش هایتان باشد، اما ما مخالف آن هستیم، زیرا ذهن فرد تماما درگیر عدد صفحه ی روی ترازو میشود و این در حالی است که این ترازوها فقط بخشی از کل ماجرا را نشان میدهند.

عددی که ش ما می بینید، نشاندهندهی وزن کل بدن است، نه میزان نسبت چربی بدن به عضله. بسیاری از پیروان شیوهی زندگی سالم نیز گاهی افزایش وزن کل بدن را تجربه می کنند که دلیل آن، تراکم چربی بافت عضله و سنگینی آن نسبت به بافت چربی بدن است. شما هم باید از میزان تودهی عضلانی بدن آگاه شوید که ترازوی معمولی قادر به نمایش آن نیست. پس، فقط وزن کل بدن را معیار سنجش پیشرفت خود قرار ندهید.

آزمایش چربی بدن:

میتوانید با اندازه گیری ترکیب چربی بدن از راههای مختلف، هم از وزن بدن و هم از ترکیب چربی آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. اگرچه این روشها دقیق و صحیح نیستند.

✓ترازوی سنجش ترکیب چربی بدن:بعضی از انواع ترازوها قابلیت اندازه گیری وزن و ترکیب کلی چربی بدن را دارند. عناصری به ظاهر بی پایان، از وضعیت آب بدن تا ضخامت پوست یا کثیفی کف پا، در میزان دقت این اندازه گیری ها مؤثرند. براساس نتایج پژوهشی در سال ۲۰۰۸ میلادی، مشخص شد که ترازوهای سنجش ترکیبات بدن، درصد چربی بدن افراد دارای اضافه وزن یا مبتلایان به چاقی مفرط را کمتر از میزان واقعی و افراد لاغرتر را بیشتر از واقعیت نشان میدهند. این در حالی است که حتی در دفترچه راهنمای این دستگاهها نیز احتمال پایین بودن دقت اندازه گیری در مورد ورزشکاران، سالخوردگان، کودکان، افراد مبتلا به پوکی استخوان و غیره قید شده است. بنابر گزارشها، بعضی ترازوهای دستی سنجش ترکیبات بدن، نه کاملا دقیق ولی تا حدودی دقیق ترند.)

✓کالیپر چربی سنج: از یک مربی ورزش خصوصی یا پزشکی که تجربه ی کار با کالیپر چربی سنج را دارد، در سنجش چربی بدن خود کمک بگیرید. کالیپر سنجش چربی بدن با نیشگون گرفتن پوست و اندازه گیری چین پوستی در نقاط معینی از بدن، مثل ناحیه ی عضلهی سه سر بازویی، باسن و اطراف ناف، میزان چربی این نواحی را اندازه گیری می کند. سپس با قراردادن اندازههای به دست آمده در معادلهی معینی، درصد چربی بدن محاسبه می شود. البته احتمال بی دقتی در این روش نیز وجود دارد، زیرا مهارت فرد در استفاده از کالیپر بسیار مهم و احتمال خطا بسیار بالاست.

ترازوی سنجش ترکیبات بدن و کالیپرها از یک جهت مفید هستند: کنترل روند کار. یعنی حتی در صورتیکه اندازه ها کاملا هم دقیق نباشند، با توجه به میزان تلاش شما در پرهیز از غذا یا ورزش، روندی کاهشی یا افزایشی خواهند داشت. مشاهدهی اعداد و روند تغییر آنها در طول زمان، در حفظ انگیزه و ادامه ی راه مؤثر خواهد بود.

✓آزمایش جابه جایی آب یا هوا: در صورتی که تصویری کاملا دقیق از ترکیبات بدن خود بخواهید، میتوانید از آزمایش جابه جایی آب یا هوا، نظیر آزمایش باد پاد (Bod Pod) استفاده کنید. شاید این آزمایش ها را متناسب با بودجهی خود نیابید (هر آزمایش تقریبا ۵۰ دلار یا بیشتر هزینه دارد). علاوه بر آن، انجام دادن چنین آزمایش هایی شاید برای شما و اهدافتان ضروری هم نباشد گزینه های کم هزینه تری نیز برای سنجش پیشرفتان وجود دارد که در مبحث سرنظرگرفتن معیارهای دیگر» درباره ی آنها بحث خواهیم کرد

صرفنظر از روشی که از آن استفاده میکنید (اگر از روشی استفاده می کنید )حتما تمام اندازها را به منظور کنترل دقیق تغییرات یادداشت کنید تا در صورت ادامه ی شیوه ی پرهیز از غذا، دست کم چند ماه یک بار قادر به مشاهده ی روند نتایج تلاش خود باشید.

برای داشتن اندام مناسب با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =