همیشه باید مراقب سلامت مفاصل خود باشید تا صدمه نبینند زیرا مفاصل ما بسیار حساس هستند و آسیب ها باعث می شود که بعدها دچار آرتروز شویم و همواره در را تحمل کنیم . همانطور که می دانید آسیب به مفاصل و  آرتروز یکی از شایع‌ترین موارد بیماری آرتریت است و سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می‌شوند. مردم از تمام نژادها، جنسیت ها و سنین ممکن است دچار آرتروز شوند و همچنین در بسیاری از کشورهای دنیا آرتروز از دلایل اصلی ناتوانی جسمی است. در این مقاله شما را با مفاصل و آسیب های ان و رژیم غذایی که باید برای سلامت مفاصل رعایت کنید بیشتر آشنا می کنیم .

برای رهایی از  مشکلات چاقی با ما تماس بگیرید .

سلامت مفاصل و رژیم غذایی :

در سلامت مفاصل باید بسیار دقت کنید زیرا مفاصل ما بسیار مهم هستند واگر اسیبی ببینند دیگر جبران پذیر نیستند  گفته می شود که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است اما برخی دلایل مانند بالا رفتن سن، سابقه خانوادگی  و جنسیت خارج از کنترل ما هستند. هر کدام از انواع اسیب های مفصلی  به صورت متفاوتی رشد می کنند اما همگی دردناک هستند و می توانند منجر به از دست دادن عملکرد و بدشکلی بدن شوند. چند عادت سالم وجود دارد که می توانید با دنبال آنها خطر درد مفاصل را با بالا رفتن سن کاهش دهید. بسیاری از این عادات مانند ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم از بروز دیگر بیماری ها نیز پیشگیری می کنند باید توجه داشته باشید که همواره خوردن مکمل کلسیم یا شیر و ماست به اندازه ی کافی را فراموش نکنید همچنین خوردن پروتئین و همه ی گروه های غذایی به اندازه اگر هم رژیم دارید باید کلسیم به مقدار کافی دریافت کنید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید و هیچ مکملی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

آسیب دین مفاصل باعث از بین رفتن غضروف مفصلی می شود. این بیماری غضروف مفصلی را به مرور زمان دچار تخریب می‌ کند. در نتیجه راه رفتن بیمار مشکل می شود. با آسیب غضروف، استخوان‌ها به طور مستقیم با هم تماس پیدا می‌کنند که به ایجاد درد شدید در بیمار منجر می‌شود. این بیماری را نباید با پوکی استخوان اشتباه گرفت چرا که در پوکی استخوان، غضروف‌ها سالم هستند ولی خود استخوان ضعیف می‌شود . باید بدانیدکه مفاصل و از بین رفتن آن ها  منجر به آرتروز  می شود . با افزایش سن از بین رفتن مفاصل ناگزیر است . باید از سی سالگی اگر قبل از این سن ورزش نمی کردید باید ورزش را شروع کنید . معمولاً در ایجاد آن فاکتورهای ژنتیک نقش دارند.  از بین رفتن مفاصل ابتدا  در مچ دست، آرنج و شانه وجود ندارد.

همچنین در اندام تحتانی مثلاً در زانو، لگن و شست پا، آرتروز اولیه دیده می‌شود. توجه کنید که به دنبال یک بیماری خاص مانند روماتیسم مفصلی، عفونت و شکستگی در مفصل به وجود می آید. آسیب های مفصلی در انواع  مفاصل دیده می‌شود به عنوان مثال در اندام فوقانی فقط در بند انتهایی و میانی انگشتان شخص دیده می‌شود. در ناحیه ستون مهره، گردن و کمر و نه در ناحیه پشتی نیز دیده می شود. خوب است بدانید که در از بین رفتن مفاصل  می‌توان با کنترل بیماری زمینه‌ای به میزان قابل توجهی جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت. وقتی غضروف از بین می رود استخوان روی استخوان مالیده می شود و موجب درد، ورم و سفتی می شود. با گذشت زمان مفاصل ضعیف خواهند شد و درد نیز مزمن می شود. شاخص های خطر شامل اضافه وزن، سابقه خانوادگی، سن و آسیب های پیشین می شود.

وقتی علائم مفصلی خفیف یا متوسط باشند می توان با این راه ها آن را کنترل کرد:

توازن بخشیدن به فعالیت ها با استراحت استفاده از روش های درمانی گرم و سرد فعالیت فیزیکی منظم تثبیت وزن سالم تقویت قوای عضلات اطراف مفصل استفاده از دستگاه های کمکی استفاده از مسکن های بدون نیاز به نسخه یا داروهای ضد التهاب پرهیز از حرکات سنگین تکراری اگر علائم مفصل شدید شود موجب محدودیت انعطاف و پایین آمدن کیفیت زندگی خواهد شد. توجه داشته باشید که  سیگار کشیدن یک مثال از خطرات محیطی است که می تواند التهاب مفاصل را در افرادی با ژنتیک خاص فعال کند.با انواع خود ایمنی و التهابی آرتروز، تشخیص زودهنگام و درمان تهاجمی ضرورت پیدا می کند. کاهش سرعت فعالیت بیماری می تواند به خفیف کردن علائم و حتی پیشگیری از آسیب دائمی مفاصل شناخته می شوند . هدف درمان کاهش درد است . التهاب مفاصل را جدی بگیرید . این آسیب مفصلی  یک سیستم ایمنی سالم محافظت کننده است. بنابراین با فعال کردن التهاب درونی با عفونت و ابتلا به بیماری مقابله می کند اما سیستم ایمنی ممکن است منحرف شود و به اشتباه با التهابی کنترل نشدنی به مفاصل حمله کند و موجب فرسایش مفاصل و شاید اعضای داخلی بدن مانند چشم ها و دیگر قسمت ها شود . آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک نمونه های آرتروز التهابی هستند. محققان معتقدند که ترکیب ژنتیک و نیروهای محیطی می توانند خود ایمنی را تحریک کنند . 

گاهی اوقات امکان دارد که اسیب های مفاصل و غضروفی شما هیچ علائمی نداشه باشد  و فقط با عکسبرداری از مفاصل مشخص می شود. در شرایط هم ممکن است خود را با علائمی مانند ورم، درد، سفتی و کاهش دامنه حرکات نشان دهد و سپس محو شود. این علائم ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشند و به مدت یک سال یکسان بمانند اما با گذشت زمان بدتر خواهند شد. آسیب های شدید مفصلی ممکن است موجب دردهای مزمن، ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه و دشوار ساختن راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها شود. آرتروز سبب تغییر دائمی در مفاصل می شود. این تغییرات می توانند مشهود باشند مانند بهم ریختن اتصالات انگشتان دست اما معمولا آسیب وارد شده را تنها می توان با عکس های رادیولوژی دید. برخی از انواع آرتروز علاوه بر مفاصل، قلب، چشمها، ریه ها، کلیه ها و پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. در آن هنگام که  دو زانو یا چهار زانو می نشنید، بلند شدن و یا از پله بالا رفتن شما را دچار درد می کند .  در موارد پیشرفته هم به طور دائم درد زانو وجود دارد. ایجاد صدا در مفاصل است. البته صدا در مفاصل افراد نرمال نیز ممکن است دیده شود ولی در آرتروز صدای استخون ها ، همراه با درد در مفاصل وجود دارد. از علائم دیگر صدمه دیدن مفاصل ،تورم مفصل است که به طور ثانویه باعث بزرگ شدن استخوان می شود. عوامل ایجاد تورم در مفصل بالا رفتن سن افزایش وزن تغذیه نامناسب بیماری های مفصلی شکستگی های قبلی ناحیه زانو بی حرکت کردن طولانی مدت زانو به علائم توجه داشته باشید و این علائم را جدی بگیرید و زود اقدام کنید.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =