غذا با چاقی ارتباط ندارد.استفاده از غذا برای مسائل حل نشده و نیاز های براورده نشده نا خود اگاه،اضافه وزن ایجاد میکند.همهٔ ما برای ابراز ناکامیها و درد ها و ناراحتی هایمان،شیوه های شخصی ویژه یی داریم.بعضی از افراد به مشروب و مواد مخدر رو می اورند.جمع کثیری نیز به غذا پناه میبرند.
مراجعانم اغلب میگویند که دلیل چاقی شان صرفا علاقه انها به غذاست.این دلیل نمیتواند موجه باشد،زیرا اگر از کسی که به طور طبیعی لاغر است بپرسید که ایا از غذای خوب لذت میبرد یا نه ،به احتمال زیاد پاسخش مثبت خواهد بود.

این جمله قدیمی هم که :((سوخت و ساز بدنم باید کند باشد))صحت ندارد.اعتقاد به سرعت های متفاوت متابولیسم(برای توجیه اختلاف های فاحش وزن)پایه و اساس علمی ندارد.این عقیده هم که وقتی پا به سن بگذارید انقدر سوخت و سازتان کند شود که دچار اضافه وزن شوید،واقعیت ندارد.متخصصان پزشکی بر این اعتقادند که متابولیسم اندکی کند میشود، اما نه انقدر که بتوان ده کیلو اضافه وزن پیدا کرد.و این عقیده که حتما غددمان ((دارای فعالیت مفرط))هستند نیز صحت ندارد،زیرا فقط اندک شماری از چاقی ها به علت عدم تعادل غدد است.

دکتر ادوارپ مارشال نویسنده ((برنامه غذایی مارشال))میگوید:((بررسی ها نشان میدهند که شیوه پروسه غذا در بدن افراد چاق و لاغر یکسان است.این عقیده که افراد دارای متابولیسم های متفاوت اند-و بعضی از افراد فورا غذا را میسوزانند،حال آن که دیگران غذا را به چربی تبدیل میکنند-گواه علمی ندارد.))
اگرچه ما انسان ها موجودات پیچیده ای هستیم، و بسیاری از ما توانسته ایم با عادتهای عجیب و غریب غذایی – که معمولا آنها را رژیم لاغری میخوانیم-تعادل طبیعی خود را بر هم زنیم.

شناخت خویشتن

غذا مشکل جسمانی ایجاد نمیکند ، اگر چه برای بیشتر ما اهمیت روانی دارد.باید این اهمیت را دریابید تا بتوانید بر مشکل اضافه وزنتان غلبه کنید.وقتی شروع میکنید به کشف دلبستگی روانی خود به غذا، به خاطر داشته باشید که شاید در این ضمن،خاطره هایی دردناک و احساس های گناه و یک باغ وحش حسابی را لاروبی کنید.با این حال ، ضرورت دارد که با خودتان روراست و صادق باشید:صادق بودن با خویشتن سبب رهایی از قفس رژیم لاغری میشود.

هر روز که در دفترم با مراجعانم کار میکنم، علاوه بر دبائل قدیمی سوء استفاده از غذا،دلایلی تازه میشنوم.اگر این دلایل را به شما بگویم،چه بسا بعضی از انها دلایل شما نیز باشند،و شاید بتوانید دلایل خود را بر انها بیفزایید. اگر دیدید همه ان دلایل به شما تعلق دارند ،نومید و دلسرد نشوید.معنایش محکومیت به چاقی ابدی نیست.هر چه بیشتر با خئدتان صادق باشید،بیشتر در حق خود لطف کرده اید.به خاطر اورید که میخواهید دیگر بار درباره کاهش و افزایش وزن بیاموزید.اکنون می اموزید تا در رابطه با غذا شیوه یی یکسر تازه را در خود بپرورانید.در این لحظه،مبتدی و تازه کارید.

پس با خودتان پر مهر و محبت باشید.چه بسا نسبت به غذا واکنشی شدیدا عاطفی داشته باشید.در بخش شیشم بیشتر درباره چگونگی کنش ذهن نیمه هشیار گفتگو خواهیم کرد. اگر چه باید چند مساله اساسی را به خاطر بسپارید.ذهن نیمه هشیار همه دستورات را تحت اللفظی و بر حسب ظاهر دریافت میکند و قادر به تصمیم گیری های عقلانی و هوشمندانه نیست- اما به هرچه که نیاز داشته باشید،سرانجام راهی برای برآوردن آن پیدا میکند،حتی اگر این راه برای بخش هوشمند و بالغ ذهم هشار، به نظر مضحک بیاید.

اکنون به دلایل سوءاستفاده افراد از غذا می نگریم:

دلیل اول:

اسایش
یکی از اموزگارانم این را عارضه((عزیز دلم یک شیرینی بخور!))مینامد.این عارضه از کودکی آغاز میشود.از وقتی که رویدادی کوچک ، نظیر زمین افتادن و زخم شدن زانو رخ میدهد مادر هم بی درنگ پیش می اید و برای این که به دادش برسد میگوید :((عزیز دلم یک شیرینی بخور تا حالت بهتر شود!))ذهن جوان کودم شروع میکند به ارتباط دادن غذا با اسایش.پس حدس بزنید که به عنوان فردی بالغ،هر گاه که خودش یا عزیزی گرفتار کمکش گردد،یا فرضا اگر در امتحان تاریخ مردود شود،یا هر ناراحتی دیگری برایش پیش بیاید که نیازش به اسایش را شعله ور کند، چه خواهد کرد؟
به غذا پناه خواند برد.محض خاطر اسایش، غذا خواهد خورد.
دلیل دوم:
وزنه یی در عالم بودن
هنگامی که به وزن به مفهوم مادی ان می اندیشیم،معمولا آن را به مفهوم تو سری و قدرت شخصی میگیریم.افراد بسیاری به طور نا خود آگاه،سنگینی جسمانی را به جای((وزن به معنای نفوذ و)) تاثیر در رویداد ها و مردمان میگیرند.
مثلا مراجعی داشتم که عضو هیئت مدیره شرکت بزرگی بود.هر گاه که برای شرکت در جلسه یی وارد تالار وسیع میشد احساس میکرد که ناجور به چشم می اید،زیرا همه همکارانش مرد بودند.احساس میکرد اگر لاغر و زنانه به نظر برسد،او را جدی نخواهند گرفت.حس میکرد باید با تنومند و مردانه شدن، اقتداری یکسان با انها به دست اورد.
لازم نیست مقامی به اهمیت شغل مراجعم داشته باشید تا این دلیل در مورد شما هم صدق کند.فرق نمیکند که خانه دار باشید یا لوله کش یا زارع. مادامی که اضافه وزن را با نیرو و قدرت یکی بدانید، کاهش وزن دشوار خواهد بود.
براین جالب توجه است که بسیاری از افرادی که در سمینار هایم شرکت میکنند،نخست نفی میکنند که ((وزنه یی در عالم بودن))بخشی از الگوی وجود انهاست.اما چند ماهی که گذشت،بسیاری از انها به من میگویند:((دلیل دوم را به خاطر داری؟به گمانم در حال استفاده از آنم.))
هنگامی که واکنش هایتان را نسبت به این دلیل-و هنچنین سایر دلایل-در میابید،با ذهن باز با آنها مواجه شوید.

برای دریافت رژیم و مشاوره تغذیه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *