چرا برخی شبها از خواب بیدار شده |پرخوری شبانه چیست ؟Reviewed by Mehdi kh on Jan 29Rating: 5.0

مسلما وقتی پر خوری کنید به سرعت اضافه وزن پیدا خواهید کرد . شما زماني دچار اضافه وزن مي‌شويد كه كالري‌هاي دريافتي تان بيشتر از كالري‌هايي باشد كه مي‌سوزانيد .

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

اما واقعا علت پرخوری کردن آخرشب چیست ؟ باید به یاد داشته باشید که پرخوري خيلي زود تبديل به عادت مي‌شود يعني خيلي از مردم به زياد غذا خوردن عادت کردند. اين افراد امشب كمي زياده‌روي مي‌كنند، فردا شب كمي بیشتر و رفته رفته اين كار هر شب و روزشان مي‌شود.

اين افراد از روي عادت نه نياز پرخوري مي‌كنند. دلايل زيادي وجود دارد كه مردم به پرخوري عادت مي‌كنند اما معمولاً اين عادت از دوران کودکی به وجود می آید. در اين حالت زمانی پیام سیری را می فهمید که بیش از نیازتان خورده باشید.

راه حل زیاد غذا خوردن یک دفعه به وجود نمی آید بلکه عادتی است که در طول سالها آن هم به طور ناخودآگاه اتفاق افتاده است. در این شرایط باید خودتان درک کنید که زیاد غذا می خورید. اگر به این باور رسیدید نصف راه را رفتید چون راحت تر می توانید کنارش بگذارید. 

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید . 

علت پرخوری در آخر شب چیست ؟

آیا می دانیدکه در طول روز چند کالری مصرف می کنید ؟

گاهی وقت ها  پرخوری به این دلیل است که بیشتر مردم نمی دانند بیشتر از آنچه انرژی می سوزانند کالری دریافت می کنند. آن‌ها نمي‌دانند حين ورزش چند كالري مي‌سوزانند و یا با غذا خوردن چند كالري دريافت مي‌كنند.

البته به احتمال زياد شما تصور مي‌كرديد چيزي نخوردید. راه حل با وجود اينكه ورزش كردن از راه هاي لاغري و سالم زندگی کردن است اما بهترين راه براي مهار پرخوري اين است كه از ارزش غذايي و كالري‌هاي موجود در مواد غذايي مصرفي خود آگاه باشيد. 

براي سوزاندن كالري‌ها مجبوريد ساعت‌ها در باشگاه‌هاي ورزشي خودتان را عذاب دهيد. به جاي اين كار و براي حفظ تعادل انرژي بهتر است به اندازه غذا بخوريد. ورزش را براي نشاط و شادابي روح و جسمتان انجام دهيد نه از روي اجبار. بايد آگاه باشيد كه بدنتان با توجه به جنسيت و سنتان به چند كالري نياز دارد. با مراجعه به متخصص تغذیه تمام اين اطلاعات را بدست بیاورید .

وقتی با سرعت و عجله غذا می خورید تحقیق ها نشان دادند با عجله غذاخوردن تلاش تان برای کنترل وزن را خنثی می کند. غذا خوردن در حال حرکت تاثیر بسیار نامطلوبی دارد در دنیای واقعی شاخص های فراوان دیگری از جمله دسترسی به غذا، خلق و خو و … وجود دارد که روی مقدار و آنچه می خوریم تاثیر دارد .

اما پژوهش ها  نشان داده اند که افرادی که در حال حرکت غذا می خورند ممکن است بعدا در طول روز دچار پرخوری شوند. این افراد ممکن است از آنچه می خورند درست آگاه نباشند و یا شاید فکر کنند با تحرک بالا می توانند بیشتر غذا بخورند.

همچنین افرادی که رژیم می گیرند بیشتر از همه در معرض این طرز فکر قرار می گیرند  چون فکر می کنند کالری بیشتری سوزانده و می توانند مقداری بیشتر غذا بخورند. مقدار کالری افرادی که در حال تماشای تلویزیون و یا در حال صحبت کردن غذا می خوردند بسیار بیشتر است . زماني كه تقريباً احساس سيري مي‌كنيد دست از غذا بكشيد حتي اگر احساس مي‌كنيد كمي گرسنه‌تان است.  

وقتی در معرض بوی غذاها و خوش آب و رنگ بودن آنها قرار می گیرید مسلما اگر سیر هم باشید خود را گرسنه می یابید . پژوهشگران تاثیرات نشانه های غذایی مانند دیدن تصویر فست فود، بو کردن غذا و یا بودن در فضای رستوران روی عادات غذایی 112 دانشجو را بررسی کردند.

این نشانه ها باعث تحریک گرسنگی و میل به پرخوری می شود در نتیجه افراد غذاهایی را می خواهند که ضرورتا دوست ندارند بخورند. محققان در این پژوهش خواستن را به عنوان احساسی که به شدت برانگیخته شده است و دوست داشتن را نتیجه لذت دلپذیر تعریف کردند. دانشجویان یک ساعت قبل از شروع مطالعه یک وعده غذایی خورده بودند.

سپس عده ای به آزمایشگاهی که شبیه رستوران طراحی شده بود و عده ای به مکانی که طراحی اش خنثی بود برده شدند. به افراد مورد آزمایش تصاویری از فست فود و یا دیگر چیزها نشان داده شد سپس از آنها خواستند بین ژتون های دریافت فست فود و یا ژتون های شرکت در دیگر فعالیت ها یکی را انتخاب کنند.

دانشجویانی که در فضایی شبیه به رستوران مورد آزمایش قرار گرفته بودند در مقایسه با آنهایی که در جوی خنثی بودند بیشتر احساس گرسنگی می کردند. حدود 220 کالری بیشتر دریافت کردند بدون اینکه به دوست داشتن یا نداشتن غذاها دقت کنند.

هدف محققان این بود که نشان دهند خواستن یک غذا بیشتر از دوست داشتن مزه آن غذا باعث رفتارهای اجباری می شود. آنها نتیجه گیری کردند که نشانه های دیداری مانند رفتن به رستوران یا دیدن تبلیغ با موضوع غذا باعث افزایش گرسنگی می شود.

بنابراین فرد بیشتر دچار پرخوری می شود تا اینکه از طعم غذاهای خاص لذت ببرد. نتایج پژوهش های پیشین مشخص کردند وقتی افراد قبل از غذا خوردن چشم شان بسته می شود غذایشان چیزی به نام طعم بصری را از دست می دهد. بنابراین آنها نه تنها خیلی کمتر غذا می خورند بلکه به اندازه خوردن یک وعده بزرگ نیز احساس رضایت و سیری دارند .

برای برخی از ما اینگونه است که غذا خوردن به ما آرامش می دهد :

كداميك از شما دلش نمي‌خواهد بعد از يك روز كاري سخت يك بستني بخورد؟

چند نفرتان بعد از دعواي اساسي با آقا يا خانم خانه سر يخچال نمي‌رويد؟

اصولاً بعضي وقت‌ها ما سراغ مواد غذايي مي‌رويم چون خسته، عصبي يا افسرده هستيم نه اينكه واقعاً گرسنه مان باشد. در اين مواقع خوردن بهانه اي براي احساس آرامش نه رفع نياز گرسنگي است. در اين مواقع كمتر كسي به سراغ سبزيجاتي مانند كرفس و … مي‌رود. همه شيريني‌جات، بستني و هله‌هوله ها را انتخاب می کنند.

  دليلش هم اين است كه مواد غذايي شيرين مانند بستنی باعث مي‌شود كه بدن هورمونی به نام دوپامين توليد كند و خلق و خوي افراد بهتر شود. همچنین قندها به سرعت هضم و سبب توليد نشاط مي‌شوند در نتیجه مردم برای خوردن شيريني‌جات زياده‌روي مي‌كنند ..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =