پوکی استخوان و ورزش های ممنوعه.می دانید که هیچ رژیم لاغری بدون داشتن تحرک و ورزش کردن نتیجه نمی دهد . اما اگر دچار پوکی استخوان هستید توصیه می شود ورزش و تحرک کافی داشته باشید اما باید بسیار دقت کنید زیرا برخی از حرکات ورزشی می تواند اسیب های جبران ناپذیری را بر مفاصل و استخوان های شما وارد کند. همواره توجه داشته باشید که حتی در هنگام ابتلا به پوکی استخوان نیز باید فعال باشید.

ورزش های ممنوعه

زیرا استخوان های شما به این فعالیت نیاز دارند و نمی توانید پوکی استخوان را بهانه ای برای چاق بودن وعدم تحرک نیاز د. پوکی استخوان وضعیتی است که بدن بیش از حد بافت استخوانی را از دست می دهد یا به مقدار بسیار کمی آن را ایجاد می کند. همین امر باعث می شود استخوان هایتان شکننده و ضعیف شده و احتمال شکستگی آن افزایش یابد. اگر به آرتروز التهابی نیز مبتلا باشید، احتمال ابتلا به پوکی استخوان افزایش می ابد.

اگر دچار پوکی استخوان باشید و اضافه وزن هم داشته باشید زندگی برایتان بسیار سخت خواهد شد بهتر است زودتر رژیم گرفته و با ورزش صحیح لاغر شوید . خوب است بدانید که تمریناتی مانند پیاده روی به ساخت استخوان ها و استحکام آن ها کمک می کند. تمرینات تقویت عضلات نیز همین مزیت را دارند و انجام روزانه آن ها باعث تقویت عضلات و حفظ تراکم استخوان می شود.

اما همه این تمرینات برای افراد مبتلا به پوکی استخوان مناسب نیستند و توصیه نمی شوند زیرا برخی فعالیت ها و حرکات خاص می توانند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند. برخی از فعالیت های سنگین ممکن است به استخوان های نسبتا ضعیف فشار وارد کرده و باعث در رفتگی آنان شود. مشورت با پزشک تان را همواره فراموش نکنید اگر مبتلا به پوکی استخوان هستید لازم است قبل از انجام هر گونه ورزش با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

ورزش های ممنوعه را بشناسیم

ورزش های ممنوعه

اگر اضافه وزن دارید و چاق هستید و در عین حال پوکی استخوان هم دارید نباید این مسئله را بهانه کرده و ورزش نکنید اتفاقا باید ورزش کنید ولی نه هر ورزش وحرکتی .توجه کنید که از خم شدن و چرخش زیاد و دراز و نشست و لمس انگشتان پا خودداری کنید هردوی این تمرینات شامل خم شدن به جلو می شود که باعث ایجاد فشار بر روی مفاصل یا مهره های ستون فقرات خواهد شد. جلوی مهره های انسان ضعیف می باشد، خواه پوکی استخوان داشته بشید یا نه.

اگر استخوان هایتان سالم هستند این مهره ها هنوز تراکم کمتری دارند اما آنقدر قوی هستند که تحمل حرکت رو به جلو را دارند. اگر تراکم استخوان کمی دارید و فشار زیادی را به قسمت جلویی ستون فقرات وارد می کنید مانند دراز و نشست و لمس انگشتان پا، خطر شکستگی فشاری را افزایش می دهید که می تواند باعث ایجاد   شکستگی ستون فقرات  شود.

شکستگی های فشاری ممکن است باعث کمردرد شوند اما اغلب علائمی را ایجاد نمی کنند. اما برخی حرکات خاص یوگا و پیلاتس را می توانید انجام دهید  یوگا و پیلاتس باعث بهبود انعطاف پذیری، قدرت و تعادل می شوند و برای پیشگیری از دررفتگی استخوان ها توصیه می شوند اما برخی از حالات یا حرکات می توانند ستون فقرات را تحت فشار قرار دهند و استخوان های شکننده و ضعیف را در معرض شکستگی قرار دهند. اگر تراکم کمخوب است حرکات زیر را هم انجام ندهید

حرکات دایره ای یا حرکات چرخشی ستون فقرات پیچ خوردگی ستون فقرات یا هرگونه چرخش عمیق حرکات مارپیچی یا دوچرخه کشش های عمیق ران برخی از حرکات یوگا و پیلاتس مانند حالت پلانک یا درخت می توانند ایمن باشند اما یک فیزیوتراپیست می تواند حرکاتی که برای شما ایمن و مناسب هستند را توصیه و اصلاح کند.

ورزش های ممنوعه  توجه کنید که هرگز نباید بدوید

ورزش های ممنوعه

تحرکات هوازی باعث دررفتگی استخوان در پاها، لگن و پایین ستون فقرات می شود. هنگامی که در حال دویدن هستید، فشار استخوان های شما افزایش میابد تا مزایای تقویتی بیشتری داشته باشند اما اگر استخوان های شما براثر پوکی استخوان ضعیف است، دویدن می تواند منجر به آسیب یا شکستگی شود پیاده روی قدرتمند و سریع بسیار ایمن تر و تقریبا به همان اندازه موثر است.

ورزش های ممنوعه  هرگز حرکاتی که نیاز به پریدن دارند را انجام ندهید

ورزش های ممنوعه

حرکاتی مانند طناب زدن، پروانه زدن و هر تمرین دیگری که شامل برخورد پاها به زمین حین ضربات ناگهانی و تند باشد را در نظر بگیرید. متخصصین توصیه می کنند از حرکات سریع و تند خودداری کنید در عوض تمریناتی با حرکات آهسته و کنترل شده را انتخاب کنید.

تنیس و گلف را نباید بازی کنید

ورزش های ممنوعه

خوب است بدانید که این چرخش پرقدرت هنگام چرخاندن چوب یا راکت می تواند نیروی بیشتری را به مفاصل و دیسک های ستون فقرات وارد کند که ممکن است منجر به شکستگی شود. گاهی اوقات عضلات و رباط ها حین حرکات کشیده می شوند. اگر این کشیدگی نیز بیشتر باشد به استخوان فشار وارد می کند و اگر استخوان ضعیف باشد فشار را تحمل نمی کند. اگر این امر در مورد گلف و تنیس نیز صدق می کند از انجام آن ها خودداری کنید زیرا استخوان های شما را در معرض خطر قرار می دهد.

ورزش های ممنوعه اسکی ممنوع است

ورزش های ممنوعه

برخی از حرکات ریسک در رفتگی را بیشتر می کنند حرکاتی که باید کمتر انجام دهید یا انجام ندهید مثلا اسکی برخی از فعالیت ها از جمله اسکی روی یخ، اسکیت بازی و هرنوع ورزش تماسی باعث دررفتگی استخوان ها می شوند که ممکن است با شکستگی نیز همراه باشند.خوب است بدانید که  بیان این که تمرین مورد نظر چقدر خطری است یا از چه فعالیت هایی باید پرهیز کرد به سابقه شکستگی، شدت پوکی استخوان و سلامت کلی بستگی دارد.

اگر فردی دچار شکستگی ستون فقرات بدون آسیب دیدگی شدید شده باشد، بسیار مهم است که حین ورزش محافظه کارانه عمل کند. اما اگر علی رغم ابتلا به پوکی استخوان، به طور کلی سالم و قدرتمند هستید ممکن است تا حدی بتوانید ورزش های ضربه ای را نسبت به افراد ضعیف تر انجام دهید. باید بدانید که هیچ نسخه ی ورزشی متناسبی با انواع شرایط وجود ندارد اما اگر از سلامت استخوان های خود اطمینان ندارید با پزشک تان صحبت کنید.

ارائه دهنده خدمات پزشکی یا فیزیوتراپیست می تواند ایمن ترین فعالیت ها را برای شما تعیین کند.پوکی استخوان را جدی بگیرید و همواره به یاد داشته باشید که نباید به دلیل ترس هیچ تحرکی هم نداشته باشید این هم اشتباه است و موجب بیشتر شدن این پوکی می شود پس با مشورت با پزشک تان حتما تحرک و ورزش را اانجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شش =