اگر به پوکی استخوان مبتلا باشید باید بدانید که انجام حرکات اشتباه ورزشی می تواند مرگبار باشد ولی نباید ورزش را حذف کنید . در این مقاله راجع به حرکاتی که برای پوکی استخوان نامناسب هستند بیشتر صحبت خواهیم کرد پس با مقاله ی ما همراه شوید . همواره توجه کنید که حتی در هنگام ابتلا به پوکی استخوان نیز باید فعال باشید زیرا استخوان های شما به این فعالیت نیاز دارند. پوکی استخوان وضعیتی است که بدن بیش از حد بافت استخوانی را از دست می دهد یا به مقدار بسیار کمی آن را ایجاد می کند. همین امر باعث می شود استخوان هایتان شکننده و ضعیف شده و احتمال شکستگی آن افزایش یابد. اگر به آرتروز التهابی نیز مبتلا باشید، احتمال ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد .

پوکی استخوان چیست

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز شکم و پهلو بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

انواع خاصی از ورزش ها می توانند به پیشگیری و مدیریت پوکی استخوان کمک کنند. براساس یافته تمریناتی مانند پیاده روی به ساخت استخوان ها و استحکام آن ها کمک می کند. تمرینات تقویت عضلات نیز همین مزیت را دارند و انجام روزانه آن ها باعث تقویت عضلات و حفظ تراکم استخوان می شود. اما همه این تمرینات برای افراد مبتلا به پوکی استخوان مناسب نیستند. باید بدانید که اگر مبتلا به پوکی استخوان هستید لازم است قبل از انجام هر گونه ورزش با پزشکتان صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن ها اطمینان حاصل کنید زیرا تایید پزشک بسیار مهم است اگر در انجام ورزش های خود صدمه ای ببنید و پوکی استخوان داشته باشید باید بدانید که ممکن است صدمه ای غیر قابل جبران به خود وارد کنید .

پوکی استخوان – انجام حرکات یوگا و پیلاتس :

همانطور که می دانید یوگا و پیلاتس باعث بهبود انعطاف پذیری، قدرت و تعادل می شوند و برای پیشگیری از دررفتگی استخوان ها توصیه می شوند اما برخی از حالات یا حرکات می توانند ستون فقرات را تحت فشار قرار دهند و استخوان های شکننده و ضعیف را در معرض شکستگی قرار دهند. اگر تراکم کم استخوان یا پوکی استخوان دارید باید از انجام موارد زیر پیشگیری کنید . حرکات دایره ای یا حرکات چرخشی ستون فقرات پیچ خوردگی ستون فقرات یا هرگونه چرخش عمیق حرکات مارپیچی یا دوچرخه کشش های عمیق ران  برخی از حرکات یوگا و پیلاتس مانند حالت پلانک یا درخت می توانند ایمن باشند اما یک فیزیوتراپیست می تواند حرکاتی که برای شما ایمن و مناسب هستند را توصیه و اصلاح کند.

حرکات ورزشی مضر برای پوکی استخوان  :

افرادی که پوکی استخوان دارند به این بهانه نباید از از ورزش و تحرک دوری کنند زیرا بی تحرکی اصلا برایشان خوب نیست اما در انجام حرکات ورزشی هم باید نهایت دقت را داشته باشند تا به استخوان های خود اسیب نرسانند ودرسلامت کامل به زندگی خود ادامه دهند .

پوکی استخوان – دویدن :

توجه کنید که تحرکات هوازی باعث دررفتگی استخوان در پاها، لگن و پایین ستون فقرات می شود. هنگامی که در حال دویدن هستید، فشار استخوان های شما افزایش میابد تا مزایای تقویتی بیشتری داشته باشند اما اگر استخوان های شما براثر پوکی استخوان ضعیف است، دویدن می تواند منجر به آسیب یا شکستگی شود. طبق گفته ها وبررسی های پزشکان متخصص ، پیاده روی قدرتمند و سریع بسیار ایمن تر و تقریبا به همان اندازه موثر است. پس اگر پوکی استخوان دراید باید حتما پیاده روی را در ارجحیت قرار دهید.

پوکی استخوان – پریدن :

از انجام حرکات ورزشی که دران پریدن و جنب و جوش زیاد دارند باید پرهیز کنید . طناب زدن، پروانه زدن و هر تمرین دیگری که شامل برخورد پاها به زمین حین ضربات ناگهانی و تند باشد را در نظر بگیریم . متخصصین توصیه می کنند از حرکات سریع و تند خودداری کنید در عوض تمریناتی با حرکات آهسته و کنترل شده را انتخاب کنید. سعی کنید زیاد خم نشوید و چرخش زیادهم نداشته باشید از دراز و نشست و گرفتن انگشتان پا باید خورداری کنید . هردوی این تمرینات شامل خم شدن به جلو می شود که باعث ایجاد فشار بر روی مفاصل یا مهره های ستون فقرات خواهد شد.

جلوی مهره های انسان ضعیف می باشد، خواه پوکی استخوان داشته بشید یا نه. اگر استخوان هایتان سالم هستند این مهره ها هنوز تراکم کمتری دارند اما آنقدر قوی هستند که تحمل حرکت رو به جلو را دارند. اگر تراکم استخوان کمی دارید و فشار زیادی را به قسمت جلویی ستون فقرات وارد می کنید مانند دراز و نشست و لمس انگشتان پا، خطر شکستگی فشاری را افزایش می دهید که می تواند باعث ایجاد   شکستگی ستون فقرات  شود. شکستگی های فشاری ممکن است باعث کمردرد شوند اما اغلب علائمی را ایجاد نمی کنند.

گلف و تنیس : پوکی استخوان – حرکات ورزشی در

در ورزش گلف و تنیس حرکاتی هست که نباید ان ها را اگر پوکی استخوان دارید انجام دهید .باید بدانید که این چرخش پرقدرت هنگام چرخاندن چوب یا راکت می تواند نیروی بیشتری را به مفاصل و دیسک های ستون فقرات وارد کند که ممکن است منجر به شکستگی شود. گاهی اوقات عضلات و رباط ها حین حرکات کشیده می شوند. اگر این کشیدگی نیز بیشتر باشد به استخوان فشار وارد می کند و اگر استخوان ضعیف باشد فشار را تحمل نمی کند. اگر این امر در مورد گلف و تنیس نیز صدق می کند از انجام آن ها خودداری کنید زیرا استخوان های شما را در معرض خطر قرار می دهد.

اسکی و ورزش های پرخطر مشابه  : پوکی استخوان

باید بدانید که برخی از فعالیت ها از جمله اسکی روی یخ، اسکیت بازی و هرنوع ورزش تماسی باعث دررفتگی استخوان ها می شوند که ممکن است با شکستگی نیز همراه باشند و بهتر است انجام نشوند .اگر فردی دچار شکستگی ستون فقرات بدون آسیب دیدگی شدید شده باشد، بسیار مهم است که حین ورزش محافظه کارانه عمل کند اما اگر علی رغم ابتلا به پوکی استخوان، به طور کلی سالم و قدرتمند هستید ممکن است تا حدی بتوانید ورزش های ضربه ای را نسبت به افراد ضعیف تر انجام دهید.

اگر به پوکی استهنان مبتلا شدید باید ورزش های بی خطر و بدون بالا و پایین پریدن و حرکات شدید را انجام دهید و اگر از یک فیزیوتراپ کمک بگیرید که عالی می شود فیزیوتراپ می تواند روش های صحیح و حرکات مفیدو موثر برای شما را برایتان شرح دهد و بعد از ان می توانید خود حتی در منزل هم این حرکات را انجا م دهید .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز شکم و پهلو بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =