یکی از مسائلی که اکثر ما با ان روبه رو خواهیم شد یا درگیر ان هستیم مسئله ی پوکی استخوان است که در خانم ها بیشتر دیده می شود . برخی از رژیم های غذایی هم به دلیل محدودیت های خود ممکن است بدن را با کمبود کلسیم مواجه کنند و در نهایت درگیر پوکی استخوان کند.افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند می توانند با ورزش به تقویت عضلات و استخوان های خود کمک کنند اما ورزش هایی مخصوص که موجب شکستگی استخوان هایشان نشود ورزش بهترین گزینه است برای اینکه از پوکی استخوان جلوگیری کنید . خوب است بدانید که ورزش وزنه برداری یکی از بهترین راه های جلوگیری از پوکی استخوان می باشد و همچنین می تواند برای حفظ تراکم استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان کمک کند.بعضی از دیگر ورزش ها مانند؛ ورزش های رزمی و تعادلی نیز موثر هستند که هر دوی آنها می توانند تحمل وزن را داشته باشند و از خستگی جلوگیری کنند و کارهای روزمره را آسان تر کنند اما احتیاط لازم است. مخصوصا برای افرادی که مبتلا به پوکی استخوان شدید هستند و یا قبلا استخوانشان شکسته است. فعالیت هایی با تاثیر زیاد ، مانند پریدن می تواند منجر به شکستگی های ستون فقرات شود و در طی چنین فعالیت هایی ، شکستگی مچ دست یا سایر قسمت ها را پدید آورد. اگر دچارپوکی استخوان هستید باید ورزش های زیر را انجام دهید تا به بدن تان اسیب نزنید : انجام فعالیت های هوازی با شدت کم و پیاده روی کردن با سرعت کم تمرینات مقاومت با استفاده از وزن بدن خود هدف نهایی تقویت عضلات، استخوان ها و بهبود بخشیدن به تعادل می باشد. به طوری که در صورت افتادن احتمال آسیب جدی بسیار کم می شود.

پوکی استخوان چیست؟

باید بدانید که ضعیف و نازک شدن استخوان به طور وراثتی در افراد یک خانواده بروز می‌کند. به طور کلی، احتمال از دست دادن استحکام استخوان برای زنان سالمند و سفید پوست، بیشتر از سایرین است. علت شکنندگی و نازکی استخوان‌ها می‌تواند هر چیزی باشد که باعث تحلیل و بازجذب بیش از حد استخوان در بدن می‌شود و یا مانع تولید کافی استخوان جدید می‌گردد. با افزایش سن، بدن شما ممکن است به جای حفظ کلسیم و فسفات در استخوان‌ها، این مواد معدنی را باز جذب کند. این امر باعث می‌شود استخوان‌های شما به تدریج ضعیف‌تر گردد.مسئله اصلی، داشتن کلسیم کافی برای تولید بافت استخوان جدید نیست. استخوان‌های شما ممکن است شکننده شده و بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار بگیرد، اگر به اندازه کافی غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین دی  مصرف نمی کنید اگر بدن شما کلسیم کافی را از مواد غذایی جذب نمی‌کند. وقتی عمل جراحی انجام می دهید و کلسیم کافی مصرف نمی کنید.

البته علل مختلفی وجود دارد و در زیر به برخی از ان ها بیشتر اشاره می کنیم . کاهش هورمون استروژن در زنان در زمان یائسگی و کاهش هورمون تستوسترون در مردان به دلیل افزایش سن و بستری شدن طولانی مدت به دلیل یک بیماری ابتلاء به عوارض پزشکی خاصی که باعث افزایش التهاب در بدن می‌شود مصرف برخی از داروها، مانند داروهای خاص ضد تشنج، هورمون درمانی برای سرطان پروستات یا پستان و مصرف داروهای استروئیدی برای مدت بیش از سه ماه شما باید مطمئن شوید که بدن تان کمبود کلسیم ندارد و همواره با پزشک خود مشورت کرده و اگر کمبود کلسیم دارید باید مکمل کلسیم استفاده کنید مخصوصا خانم ها باید حتمااز مکمل کلسیم استفاده کنند

تمرینات مناسب برای جلوگیری از پوکی استخوان

خوب است بدانید که در این تمرینات استخوان ها و عضلات شما در برابر نیروی گرانش در موقعیت صحیح کار می کند مثل؛ پیاده روی، دویدن و …  این نکته را فراموش نکنید که فشار در استخوان در طی چندین بار تمرین های مکرر باعث ایجاد سلولهایی می شود که استخوان را تشکیل می دهند و موجب افزایش تراکم معدنی استخوان می شوند. هربار که بیشتر این ورزش ها را انجام می دهید بیشتر لطف را به استخوان های خود کرده اید. البته اگر خود را در معرض آسیب قرار ندهید. افرادی که مبتلا به پوکی استخوان شدید هستند،  فراموش نکنید که قبل از شرکت در هر فعالیتی ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید . پیاده روی ایروبیک تمام اینها برای افرادی که پوکی استخوان شدید دارند به شرط سبک انجام دادنشان مفید می باشند.

تمریناتی که برای تقویت عضلات پا و استخوان پا مناسب هستند عبارتند از

خم کردن زانو و برگرداندن به حالت اولیه با هر دو پا بردن پا به سمت راست و چپ و عقب و جلو با هر دو پا تکرار بشین و پاشو روی انگشتان پای خود بایستید و پاشنه پا را بالا بیاورید و 5ثانیه نگهدارید .سپس وزن خود را به پاشنه پا بدهید و 5ثانیه تحمل کنید و مجددا این حرکت را تکرار کنید. با پای خود در هوا حروف الفبا را بنویسید و با پای دیگر نیز تکرار کنید ، اگر میخواهید تعادل خود را به چالش دربیاورید ، در نهایت مهم نیست که چه ورزش یا فعالیتی را انجام می دهید . ور هر صورت باید از انجام یک سری حرکات و فعالیت های خاص اجتناب کنید زیرا می توانند باعث شکستگی استخوان های ضعیف شوند مثل؛کشش یا تمریناتی که شامل چرخش ستون فقرات یا چرخش تن می شوند. مانند:تنیس، گلف، بولینگ و برخی از حرکات پیلاتس اگر مطمئن نیستید که ورزش مورد نظر برای استخوان های شما مضر هستند یا نه، با پزشک متخصص یا فیزیوتراپی مشورت کنید چون شکسته شدن استخوان به اینکه با پوکی استخوان شدید همراه باشد، می تواند بسیار خطرناک و تلخ باشد . پوکی استخوان شایع‌ترین نوع بیماری استخوان است. پوکی استخوان خطر شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد. در حدود نیمی از زنان بالای پنجاه سال در طول عمر خود دچار شکستگی‌های لگن، مچ دست و یا مهره می‌شوند. شکستگی‌های ستون فقرات شایع‌ترین نوع شکستگی هستند. بدن شما برای استخوان سازی و حفظ سلامت آنها نیازمند کلسیم، مواد معدنی و فسفات است.می دانید که بدن شما همواره در حال بازجذب استخوان قدیمی و ساختن استخوان جدید است تا زمانی که در بدن شما تعادل مناسبی میان استخوان جدید و قدیمی برقرار است، استخوان‌های شما سالم و قوی باقی خواهد ماند از دست دادن استحکام استخوان، زمانی رخ می‌دهد که استخوان قدیمی‌تر، زودتر از ایجاد استخوان جدید باز جذب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =