رژیم اورنیش | در رژیم اورنیش مجاز به استفاده از چه مقدار کالری هستید؟Reviewed by Mehdi kh on Mar 24Rating: 5.0

همانطور که می  دانید این رژیم توسط دکتر اورنیش ابداع شد . دکتر دین اورنیش رئیس موسس تحقیقات پزشکی در سوسالیتو در اوایل دهه ۹۰ میلادی با ارائه رژیم گیاهی برای کاهش خطر بیماری های قلبی شناخته شد.

دکتر اورنیش و تیم تحقیقاتیش معتقدند که برنامه غذایی گیاهی به همراه برنامه ورزشی به مردم کمک می کند تا وزن کم کنند. از آن زمان به بعد رژیم غذایی اورنیش به شهرت رسید و بسیاری از اشخاص معروف نیز از آن استفاده کردند.

 بسیاری از پزشکان این رژیم را برای بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و کسانی که می خواهند وزن کم کنند تجویز می کنند. محبوبیت این رژیم غذایی تا حدودی به دلیل داشتن مشاهدات علمی است. با این حال رژیم غذایی اورنیش همچنان رژیم بسیار محدود کننده به حساب می آید چون با شروع آن مجبور هستید بخشی از گروه های غذایی مصرفی تان را  کنار بگذارید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

رژیم اورنیش چگونه رژیمی است و کالری مصرفی در آن چقدر باید باشد  ؟

در ابتدا باید تعریفی از این رژیم را ارائه دهیم تا بیشتر با عملکرد این رژیم غذایی اشنا شوید . رژیم غذایی اورنیش ، رژیم کم چرب است که روی مواد غذایی گیاهی از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات تمرکز دارد.

 دیگر غذاها از جمله محصولات دارای سویا، سفیده تخم مرغ و مقادیر محدودی از لبنیات بدون چربی در این برنامه نیز مجاز هستند. بر اساس دکتر اورنیش انجام دادن آن و تغییر در الگوهای غذا خوردن می تواند کاهش وزن را بهبود ببخشد و درمان بیماری های مزمن از جمله سرطان پروستات، بیماری قلبی و دیابت را سرعت دهد. دکتر اورنیش معتقد است که رژیم غذایی اورنیش با فعال کردن ژن های بهبود دهنده سلامت در سطح سلولی کار می کند . رژیم غذایی اورنیش را خیلی راحت می توانید دنبال کنید.

در رژیم اورنیش نیازی به کالری شماری و دنبال کردن مواد مغذی دریافتی ندارید. با اینکه گوشت، ماهی و گوشت مرغ در این رژیم غذایی نیستند و غذاهای سرشار از چربی مانند آجیل ها، دانه ها و روغن سبزیجات تنها در مقدار کمی مجاز هستند. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و غذاهای دارای سویا ترکیبات کلیدی رژیم غذایی اورنیش هستند و باید بخش زیادی از برنامه غذایی تان را تشکیل دهند.

 سفیده تخم مرغ نیز مجاز است و همچنین بیش از دو وعده محصولات لبنی بدون چربی مانند شیر و ماست را می توانید در طول روز استفاده کنید. چربی های سالم باید روزانه ۱۰ درصد از کالری مورد نیازتان را تشکیل دهند و بیشتر آنها باید از چربی های طبیعی موجود در غذاهای کامل مانند غلات کامل و حبوبات باشد.

 در روز می توانید سه وعده یا کمتر از غذاهایی مانند دانه ها و آجیل ها استفاده کنید. یادتان باشید مقدار وعده ها باید بسیار کم باشند و یک وعده باید کمتر از ۳ گرم چربی در خود داشته باشد. همچنین نوشیدنی های دارای کافئین، کربوهیدرات های تصفیه شده، قندها، الکل و غذاهای بسته بندی شده کم چرب باید به عنوان بخشی از برنامه غذایی محدود شوند. علاوه بر ایجاد تغییر در برنامه غذایی توصیه می شود روزانه ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشید .

این رژیم غذایی چه فوایدی در کاهش وزن و سلامت بدن دارد ؟

مزایای این رژیم برای سلامت بدن :

 کمک به کاهش وزن تاکید رژیم غذایی اورنیش روی غذاهای سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و پروتئین های گیاهی است که آن را تبدیل به گزینه ای مناسب برای کاهش وزن می کند. بر اساس پژوهش انجام شده روی ۲۰ نفر که رژیم غذایی اورنیش را به مدت یک ماه رعایت کردند مشخص شد که این رژیم سبب کاهش وزن حدود ۳٫۳ کیلو گرم شده است که این مقدار از رژیم های محبوبی مانند اتکینز بالاتر است. به علاوه دیگر بررسی ها نشان دادند تغییر دادن رژیم به گیاه خواری می تواند به کاهش وزن کمک کند.

این رژیم غذایی موجب پیشگیری از بیماری ها می شود  پژوهش ها نشان دادند که رژیم غذایی اورنیش به پیشگیری از بیماری های مزمن کمک می کند.در حقیقت مشخص شد که رژیم های غذایی گیاهی با کاهش خطر بیماری های قلبی، دیابت و چاقی در ارتباط هستند. دیگر بررسی ها نشان دادند استفاده از رژیم های گیاه خواری و وگان می توانند خطر ابتلا به برخی از سرطان ها از جمله سرطان معده، روده، پروستات و سینه را کاهش دهد .

این رژیم غذایی بر خلاف دیگر رژیم های غذایی که از شما می خواهند با دقت کالری شماری کنید یا مواد مغذی دریافتی خود را دنبال کنید رژیم غذایی اورنیش نیازمند کمترین تلاش است و تقریبا می توان به سادگی دنبالش کرد. همانطور که گفته شد به جز برخی از محصولات حیوانی هیچ غذایی به صورت کامل در این رژیم غذایی غیر مجاز نیست.  

چرا رژیم اورنیش می تواند برای سلامت بدن مضر هم باشد :

البته که هر رژیم غذایی محدود در کنار فواید میتوند معایبی هم داشته باشد . چربی های سالم این رژیم غذایی بسیار پایین است چون تنها ۱۰ درصد کالری دریافتی روزانه از چربی ها می آید. بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای تثبیت سلامت بدن باید روزانه ۲۰ تا ۳۵ درصد کالری خود را از چربی ها دریافت کنید. چربی های سالم مانند چربی های غیر اشباع و چربی های دارای حلقه های غیر اشباع می توانند بدن را در برابر بیماری های قلبی محافظت کنند، التهاب را پایین بیاورند، عملکرد مغز را حمایت کنند و موجب رشد سالم بدن شوند.

همچنین مهم است این را بدانید که حذف گوشت و برخی از محصولات حیوانی از برنامه غذایی می تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد.پژوهش ها نشان دادند رژیم های گیاهی مواد مغذی مهمی مانند پروتئین، کلسیم، ویتامین و زینک را کمتر دارند.

نظارت روی دریافت این ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی و استفاده از غذاهای متنوع سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات می توانند تضمین کنند که با دنبال کردن رژیم غذایی اورنیش نیازهایتان را جبران کنند. همچنین می توانید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید تا شکاف به وجود آمده در مواد مغذی دریافتی تان را جبران کنند .

برای داشتن تناسب اندام فقط باما مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =