خوب است که راجع به روغن پرتقال و خواص ان بیشتر بدانید . روغن پرتقال از سطح بیرونی پوسته‌ی پرتقال گرفته می‌شود. این روغن قرن‌هاست که به خاطر خواصش برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر خواصش برای سلامتی، برای زیبایی و شادابی پوست و حتی کارهای آشپزخانه کاربردهایی دارد. با مقاله ی ماهمراه شوید تا بیشتر راجع به این روغن مفید بدانید .

روغن پرتقال

برای مشاوره و داشتن اندام مناسب و حذف چربی ها بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

مطالعات فراوانی درمورد نقش روغن پرتقال و اجزای آن در مبارزه با سرطان صورت گرفته است. علاوه‌بر سطح قابل‌توجه لیمونن در روغن پرتقال که باعث کاهش تومورها می‌شود، مواد شیمیایی گیاهی دیگری نیز دراین روغن وجود دارند که از تخریب دی‌ان‌ای و سایر سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. پلی‌متوکسی‌فلاون‌ها جزو این مواد شیمیایی گیاهی مفید هستند. پلی‌متوکسی‌فلاون هیدرولیزشده ، دسته‌ای جدید از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی فلاونوئیدی یا به فارسی زردینه هستند که به‌طور عمده در مرکبات یافت می‌شوند.

تحقیقات نشان داده اند که روغن پرتقال می‌تواند به توقف رشد سلول‌های سرطانی شُش‌ها و روده‌ی بزرگ انسان کمک کند.  روغن پرتقال با افزایش عملکرد سم‌زدایی کبد، سیگنال‌دهی به اعصاب و جوان‌سازی سلول‌ها مانع از رشد تومورها می‌شود روغن پرتقال دارای خاصیت آرام‌بخشی و نشاط‌آوری است.  آروماتراپیست‌ها و متخصصان سلامت عمومی و طبیعی بدن برای قرن‌های متمادی از روغن پرتقال به‌منظور ایجاد آرامش و درمان افسردگی بهره برده‌اند. به‌خاطر ویژگی‌های ضداضطرابی این روغن، استفاده از آن تنها در ظرف پنج دقیقه می‌تواند باعث بهبود خلق‌وخو، افزایش انگیزه و آرامش شود.باید بدانید که  تحریک بویایی با روغن گل رز و پرتقال موجب آرامش جسمی و روانی می‌شود.

در یکی از این پژوهش‌ها که روی مغز چند زن انجام شد، تأثیر روغن پرتقال و گل رز را بر قشر جلویی مغز مورد بررسی قرار گرفت. سپس سطح آرامش و تحریکی که روغن‌ها ایجاد کرده بودند مورد مطالعه قرار گرفت پس از اینکه نیمی از این زنان به‌مدت نود ثانیه در معرض بوی این روغن‌ها قرار گرفتند، کاهش محسوسی در میزان اکسی‌هموگلوبین در بخش جلویی قشر سمت راست مغزشان مشاهده شد. این زنان در مقایسه با گروه کنترل، تغییراتی در مغز خود داشتند. آنها احساساتی همچون  راحتی آرامش را بیشتر درک کرده بودند.

روغن پرتقال و خاصیت بهبود گوارش :

این روغن به‌عنوان ماده‌ای ضدالتهاب که به بهبود گردش خون و ایجاد آرامش در بدن کمک می‌کند، مزایای دیگری نیز دارد. مثلا باعث هضم بهتر غذا، رفع دردهای انقباضی و یبوست می‌شود. مقداری از روغن پرتقال را در ناحیه‌ی شکم بمالید و ماساژ دهید. این روغن به‌خاطر داشتن خاصیت ادرارآوری خفیف به دفع سموم کمک می‌کند و با جلوگیری از نفخ به بدن یاری می‌رساند. این ماده با تحریک سیستم لنفاوی، کبد، کلیه‌ها و مثانه، تمامی سموم، سدیم اضافی و مواد زائد را از مجاری هاضمه بیرون می‌کشد.

روغن پرتقال و سلامت دهان و دندان :

همانطور که اشاره کردیم روغن پرتقال خاصیت ضدمیکروبی دارد و به همین دلیل قادر است تا از دندان‌ها و لثه دربرابرعفونت‌ها محافظت کند. این روغن برای درمان گلودرد نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌توان آن را به همراه آب‌نمک غرغره کرد. می‌توان از ترکیب این روغن با آب به‌عنوان دهان‌شویه‌ای خانگی برای رفع زخم‌های دهانی استفاده کرد. برای استفاده از روغن پرتقال به‌عنوان دهانشویه می‌توانید آن را با روغن نارگیل خالص ترکیب کنید می تواند بسیار مفید باشد .

روغن پرتقال و مراقبت از پوست :

روغن پراغال

همه ی ما می د انیم که روغن پرتقال، حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی است و به همین خاطر به محافظت از پوست و درمان آن کمک می‌کند. پرتقال‌ها یکی از بهترین منابع تولید وتامین سی هستند. این ماده به‌خاطر ارتقای سطح کلاژن پوست، نقش مهمی در جلوگیری از بروز علائم پیری مثل چروک‌ و لکه‌های سیاه ایفا می‌کند. روغن پرتقال به‌خاطر داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی، از پوست دربرابر اشعه‌ی فرابنفش، آلودگی و سموم محافظت می‌کند. شما می‌توانید مقدار اندکی از روغن پرتقال را با روغن نارگیل ترکیب کنید و روی پوست خود بمالید.

روغن پرتقال و خاصیت رفع آکنه :

توجه کنید که این روغن، درمان خانگی مفیدی برای پوست است. یادتان باشد که لازم نیست مقدار زیادی از این روغن را روی پوست بمالید. برای مصرف، بهتر است که مقدار اندکی از آن را با روغن نارگیل ترکیب کنید و با کمک گوش پاک‌کن روی آکنه‌ها بمالید. قرمزی، درد و التهاب ناشی از آکنه به کمک این روغن بهبود پیدا می‌کند. ضمنا بهتر است که از مصرف مواد شیمیایی رفع‌کننده‌ی آکنه که پوست را خشک می‌کنند پرهیز کنید. استفاده از روغن پرتقال در کنار سایر روغن‌ها مثل دارچین و شمعدانی نیز مفید است.

چگونه باید از روغن پرتقال استفاده کنید :

برای استفاده ی هر چه بهتر از این روغن باید از روش گرفتن عصاره‌ی پوست پرتقال سرد استفاده کنید. این روش باعث حفظ آنتی‌اکسیدان‌های حساس به گرما و موادی می‌شود که درطول فرایند تقطیر و فرآوری روغن از بین می‌روند. روغن پرتقال از پوسته‌ی خارجی آن به دست می‌آید، بنابراین باید در تهیه‌ی آن به نوع پرتقال هم دقت کنید، چرا که مواد موجود در پوسته‌ی پرتقال تا حد زیادی وابسته به محیط و شرایط کاشت آن هستند و ممکن است که سمی شوند. این روش با فشار شدید پوست پرتقال پیش می‌رود و در کاشت پرتقال‌ها نباید هیچ‌گونه آفت‌کش یا علف‌کشی استفاده شده باشد.

می دانید که روغن پرتقال قابلیت ترکیب شدن با روغن‌های مختلف و ایجاد مزایای متنوعی نظیر ایجاد آرامش و نشاط، قدرت پاک‌کنندگی را دارد.برای بوییدن روغن پرتقال می‌توانید آن را مستقیما استشمام کنید یا از طریق اسپری کردن آن در محیط بو را احساس کنید. قبل از اینکه روغن پرتقال را به‌طور موضعی استعمال کنید باید آن را در نسبت یک به یک با روغن‌های دیگری مثل نارگیل یا جوجوبا ترکیب کنید. اگر به روغن پرتقال حساسیت ندارید، می‌توانید ترکیب رقیق‌شده‌ی آن را با سایر روغن‌ها در قالب لوسیون یا شوینده‌ی بدن استفاده کنید و اندکی از آن را درهنگام استحمام مصرف نمایید.

معایب استفاده از روغن پرتقال :

همواره توجه کنید که این روغن یک ترکیب قوی است و بنابراین در صورت تماس مستقیم آن با پوست امکان بروز عوارضی چون قرمزی، تورم و کهیر وجود دارد. قبل از اینکه از این روغن استفاده کنید، بهتر است قسمت کوچکی از پوست خود را به آن آغشته نمایید و امتحان کنید که نسبت به این ماده حساس هستید یا خیر. مثلا آن را در بخش کوچکی از ساعد دست امتحان کنید و از امتحان کردن آن روی نقاط حساس مثل صورت بپرهیزید.

اگر نسبت به مرکبات حساسیت دارید نباید از روغن پرتقال استفاده کنید، چرا که عوارض داخلی و خارجی به همراه خواهد داشت. اگر وضعیت پزشکی خاصی دارید، باردار هستید، در دوران شیردهی قرار دارید یا در حال مصرف دارویی خاص هستید باید در مصرف این روغن بسیار احتیاط کنید. استفاده از آن به‌شکل موضعی برای کودکان هم نیازمند رعایت احتیاط است. روغن پرتقال ماده‌ای قوی است که تداخلش با داروهای دیگر مشکل‌‌ساز خواهد بود. اگر دچار بیماری‌های قلبی، کبدی یا اختلالات پوستی هستید و نمی‌دانید که می‌توانید از این ماده استفاده کنید یا نه، حتما با پزشک مشورت کنید.

برای مشاوره و داشتن اندام مناسب و حذف چربی ها بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *