رژیم غذایی اوکیناوا متعلق به یکی از پنج منطقه جهان است که به عنوان مناطق آبی شناخته می شوند. افرادی که در مناطق آبی زندگی می کنند در مقایسه با بقیه جمعیت جهان دارای زندگی فوق العاده طولانی و سالم هستند. رژیم غذایی اوکیناوا در درجه اول از سبزیجات سبز و زرد ، سبزیجات ریشه ای ، غذاهای پایه سویا و قارچ تشکیل شده است. اهالی اوکیناوا ماهی ، گوشت ، لبنیات و غلات مانند برنج را به مقدار بسیار کمتری می خورند.طول عمر مردم اوکیناوا را می توان با چندین عامل ژنتیکی ، محیطی و سبک زندگی توضیح داد. همانطور که گفته شد ، کارشناسان معتقدند که یکی از قوی ترین تأثیرات رژیم غذایی است.در این مقاله از این رژیم و رابطه ی ان با طول عمر بیشتر صحبت خواهیم کرد پس با مااین مقاله همراه شوید.

مزایا وفواید آن رژیم غذایی اوکیناوا برای بدن

رژیم غذایی اوکیناوا

رژیم غذایی اوکیناوا حاوی ریز مغذی ها ی مورد نیاز بدن و غنی از انتی اکسیدان است . مواد مغذی ضروری برای عملکرد مناسب بدن مهم هستند ، در حالی که آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر آسیب سلولی محافظت می کنند برخلاف سایر ژاپنی ها ، اوکیناویایی ها برنج بسیار کمی مصرف می کنند. در عوض ، منبع اصلی کالری آنها سیب زمینی شیرین است و به دنبال آن غلات کامل ، حبوبات و سبزیجات غنی از فیبر وجود دارد.

مواد غذایی پراهمیت دراین رژیم غذایی عبارتند از : سبزیجات بیشتر از هشتاد و پنج درصد : سیب زمینی شیرین ، جلبک دریایی ، شاخه های بامبو ، تربچه دایکون ، خربزه تلخ ، کلم ، هویج ، بامیه چینی ، کدو تنبل و پاپایا ، غلات حدود سی و سه درصد مانند برنج و گندم و رشته و محصولاتی که از سویا نشئت می گیرد مانند ناتوو توفو وادامام و غذاهای دریایی و چای و ادویه جات و ترشجات وچاشنی های مختلف . علاوه بر این ، در این رژیم چای یاس به صورت آزادانه مصرف می شود و ادویه های غنی از آنتی اکسیدان مانند زردچوبه معمول است.

افزایش طول عمر و سلامتی :

رژیم غذایی اوکیناوا

رژیم غذایی اوکیناوا در درجه اول از غذاهای گیاهی تشکیل شده است که ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارند و احتمالاً باعث افزایش طول عمر می شوند رژیم غذایی با غذاهای کم کالری ، پروتئین کم و پر کربوهیدرات نیز ممکن است باعث افزایش طول عمر شوند بررسیهای حیوانی حاکی از آن است که یک رژیم غذایی با کالری محدود که از کربوهیدرات بیشتری تشکیل شده و پروتئین کمتری در مقایسه با رژیم های غربی با پروتئین بالا دارای طول عمر بیشتری است.

البته که مهمترین مزیت رژیم سنتی اوکیناوا تأثیر آشکار آن بر طول عمر است . اوکیناوا بیش از هرجای دیگر دنیا زندگی یک صد ساله یا افرادی که حداقل صد سال عمر می کنند است طرفداران نسخه اصلی رژیم غذایی ادعا می کنند که این ماده باعث افزایش طول عمر نیز می شود ، اما هیچ تحقیق قابل توجهی برای تأیید این ادعاها در دسترس نیست. می دانید که بسیاری از عوامل بر طول عمر تأثیر می گذارند ، از جمله ژنتیک و محیط اما انتخاب سبک زندگی نیز نقش مهمی دارد مقادیر بالای رادیکال های آزاد یا ذرات واکنشی که باعث استرس و آسیب سلولی در بدن شما می شوند، ممکن است پیری را تسریع کنند تحقیقات نشان می دهد که غذاهای غنی از آنتی اکسیدان با محافظت از سلول های شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد و کاهش التهاب ، می توانند روند پیری را کاهش دهند و بر طول عمر شما بیافزاید .

معایب رژیم غذایی اوکیناوا :

رژیم غذایی اوکیناوا

رژیم غذایی اوکیناوا سرشار از مواد مغذی و مفید برای سلامت بدن است ولی ممکن است مشکلاتی هم داشته باشد که در زیر به برخی از ان ها اشاره خواهیم کرد .

رژیم غذایی اوکیناوا – معایب – سرشار از سدیم :

باید عنوان کنیم که بزرگترین و اصلی ترین مشکل این رژیم غذایی میزان بالای سدیم موجود دران است .بعضی از نسخه های رژیم غذایی به میزان 3200 میلی گرم سدیم در روز کاهش می یابد. این سطح از مصرف سدیم ممکن است برای برخی از افراد مناسب نباشد به ویژه کسانی که فشار خون بالا دارند.

توصیه شده است که صورت داشتن فشار خون بالا ، مصرف سدیم را به 1500 میلی گرم در روز و در صورت فشار خون طبیعی به 2300 میلی گرم در روز محدود کنید مصرف زیاد سدیم می تواند باعث افزایش احتباس مایعات درون رگ های خونی شود و منجر به افزایش فشار خون شود . باید توجه کنید که رژیم اوکیناوا تمایل زیادی به پتاسیم دارد که ممکن است برخی از تأثیرات منفی مصرف زیاد سدیم را جبران کند. مصرف کافی پتاسیم به کلیه های شما کمک می کند مایعات اضافی را از بین ببرند ، در نتیجه فشار خون کاهش می یابد اگر می خواهید رژیم اوکیناوا را امتحان کنید اما باید میزان سدیم خود را محدود کنید ، سعی کنید از غذاهای حاوی سدیم زیاد  پرهیز کنید .

معایب – محدود کننده :

همانطور که اشاره کردیم رژیم سنتی اوکیناوا گروه های مختلفی از غذاها را حذف می کند بسیاری از آنها کاملاً سالم هستند. این می تواند رعایت دقیق رژیم غذایی را دشوار کند و ممکن است منابع ارزشمند مواد مغذی مهم را محدود کند. علاوه بر این ، بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است برخی از غذاهای اوکیناوانی در دسترس نباشند .

به عنوان مثال ، رژیم غذایی حاوی میوه ، آجیل ، دانه ها و لبنیات بسیار کمی است. در مجموع ، این غذاها منبع عالی فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را فراهم می کنند که می توانند سلامتی شما را تقویت کنند محدود کردن این گروه های غذایی ممکن است ضروری نباشد و اگر مراقب جایگزین مواد مغذی از دست رفته نباشید ، می تواند مضر باشد به همین دلیل ، برخی از افراد رژیم اصلی و لاغری رژیم اوکیناوا را ترجیح می دهند زیرا در انتخاب های غذایی انعطاف پذیرتر است اگر بیماری زمینه ای دارید و این محدودیت ها برای تان مشکل افرین است حتما با پزشک تان مشورت کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *