از هنگامی که روغن های مایع به بازار عرضه شدند توصیه شد بایداز این روغن ها مصرف شود وروغن های جامد برای سلامتی مضر هستند . اما این سوال هم همواره مطرح بود که واقعا کدامیک باید مصرف شود کدامیک برای سلامتی مشکلی ایجاد نمی کند .

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز ولاغری موضعی با ما تماس بگیرید .

مضرات کره ی نباتی :

 خوب است اگر کره زیاد استفاده می کنید با مضرات ان هم اشنا شوید . در هیدروژناسیون حدود ۲۰درصد اسید های چرب غیر اشباع نیمه اشباع می شودیا  اسید چرب ترانس که ضرر آن از همه اسید های چرب دیگر بیشتر است. خطرات و ضررهای ناشی از مصرف ترانس را هم قبلا گفته ایم اما باید کدام یک را انتخاب کرد ؟  چربی های اشباع یا چربی های ترانس؟ دانشمندان  به این نتیجه رسیده اند که کره حیوانی نسبت به مارگارین یا کره گیاهی با ترانس بالا کم ضررتر است. چرا که بدن ما احتیاج به مقدارکمی چربی اشباع دارد  ولی هیچ نیازی به ترانس ندارد و باید از رژیم غذایی کاملا حذف شود.

نکته هایی برای داشتن برنامه ی غذایی سالم :

توجه کنید که چربی های اشباع فقط در کره وجود ندارد. بلکه یک قطعه گوشت استیک و  یک سینه مرغ با پوست که پخته شده باشد چربی اشباع دارند. پس بهتر است از نوع چربی های موجود در غذا مطلع باشیم و چربی های رژیم غذایی را درست انتخاب کنیم. کره های نباتی فاقد کلسترول است. به جای آن  اسید های اشباع وجود دارد که سریعا بدن آن هارا به کلسترول تبدیل می کند. دارای چربی های ترانس است که ضرر های فراوانی دارد. کره های نباتی خطرناک تر از کره های حیوانی به حساب می آید. که البته در ایران اینگونه اشت . اسید چرب ترانس موجود در کره نباتی می تواند میزان کلسترول بد را به مراتب بیش از اسید های چرب اشباع افزایش دهد. ضرر آن بیش از روغن های اشباع می باشد. همچنین اسید چرب ترانس باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و ایجاد آلرژی و تشدید تنگی نفس می گردد. به همین دلیل محققین به این نتیجه رسیده اند که کره حیوانی نسبت به کره نباتی ( مارگرین ) کم ضرر تر است. 

روغن های مخصوص سرخ کردن :

 روغن های مخصوص سرخ کردن باافزایش درجه حرارت اکسیداسیون می شود و  باعث ایجاد ماده مضری به نام اکرولئین می گردد که دستگاه گوارش را تحریک کرده وآزار می دهد. هنگامی که با حرارت تبخیر شود موجب تحریک چشم می شود. بعضی روغن ها تحمل درجه حرارت بیشتری دارد و در دمای شعله اجاق آشپزی سریعا اکسید نمی شود. درجه حرارت بالاتری را تحمل می کند. ازاین گونه روغن ها می توانیم به عنوان روغن مخصوص سرخ کردن استفاده کنیم. هرچه اشباع روغن بالاتر باشد تحمل درجه حرارت بیشتری دار. زیرا پیوندهای روغن های اشباع کاملا پراست وجای خالی برای اکسیژن ندارد که آن را اکسیداسیون بکند .

  روغن هسته ی خرما :

 باید بدانید که روغن هسته خرما که نیمه جامد است و بالاترین درجه اشباع دارد. تحمل حرارت بالا رادارد و برای سرخ کردن مناسب است و در واقع مخصوص سرخ کردن  است و در بازار عرضه می شود. اما بهتراست برای مصارف غیراز سرخ کردن از آن استفاده نشود زیرا درصد اشباع بالایی دارد. می توانیم از روغن مایع معمولی برای سرخ کردن استفاده کنیم به شرط این که با شعله کم باشد و بیش از یک نوبت ازآن استفاده نکنیم. ولی از روغن مخصوص سرخ کردن می توانیم سه نوبت استفاده کنیم.

به شرط این که فاصله بین نوبت ها بیش از۲۴ساعت نباشد.  همیشه توجه داشته باشید استفاده از حرارت بالا هنگام طبخ باعث ایجاد ترکیبات شیمیایی نامطلوب می شود و هنگامی که غلظت این ترکیبات زیاد باشد روغن کدر بدبو و غلیظ می شود. حرارت همچنین باعث دود کردن روغن می شود وخارج شدن دود درهنگام استفاده از شعله های زیاد به معنی ایجاد تغییردر فرمول روغن می باشد که باید فورا آن روغن را دور بریزید. روغن مخصوص سرخ کردنی در مقابل حرارت پایدار است. اما این موضوع بدان معنی نیست که ازاین نوع روغن چندین بار و برای مدت طولانی می توان برای سرخ کردن استفاده کرد. البته توصیه می شود مردم در پخت وپزهای عادی خود مانند پخت برنج و خورشت و روی سالاد از روغن مایع استفاده کرده و برای سرخ کردن از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده کنند.

اکسیداسیون روغن  به چه معنا است  ؟

 خوب است که اطلاعاتی راجع به اکسیداسیون و روند آن داشته باشید . پیوندهای غیراشباع کربن موجود در اسیدهای چرب ناپایداراست. هنگامی که اکسیژن به آن اضافه می شود فرایند جدید تشکیل می شود که بوی تند و طعم نامطبوعی دارد. خصوصیات نامطبوعی در بعضی موادغذایی که در معرض هوا به مدت طولانی قرار می گیرند به وجود مثل تغییر طعم مغزها روغن های گیاهی و کره. دراین صورت چربی نیاز به درجه حرارت بالاتری دارد تا اکسیداسیون شود. آنتی اکسیدان مانع اکسیده شدن کلسترول است وتا کلسترول اکسیده نشود نمی تواند در جدارعروق بچسبد. همواره به خاطر داشته باشید که برخلاف تصور عامه نباید روغن های مخصوص سرخ کردن حرارت بالا ببیند. روغن باید به آرامی و با شعله کم حرارت داده شود. حرارت دادن زیاد روغن باعث می شود که روغن کدر شود دود کند وبسوزد. بنابراین بهتر است حتی الامکان از غذاهای آب پزو کبابی استفاده شود. لازم است پس از هربار مصرف باقیمانده روغن را در مکان خنک وتاریک نگهداری کرد. اگر روغن سرخ کردنی در دسترس نباشد می توان از تفت دادن غذا در مخلوطی از آب وروغن مایع معمولی تحت حرارت کم ودر ظرف درب بسته استفاده کرد.

 سلامت روغن ها با رعایت چند نکته ی ساده :

 باید از مصرف مجدد روغن حرارت دیده خودداری کنید.  هرچه امگا۳ روغن انتخابی بیشتر باشد تحمل حرارت و نورکمتری دارد. فرآورده های غذایی چرب مثل چیپس پفک و بیسکوئیت را باید درمحل خشک و خنک و تاریک ودور از هوا نگهداری کرد. روغن نباید درهیچ مرحله ای بوی تند داشته باشد. ظهور بوی نامطبوع نشانه فاسد شدن روغن است.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز ولاغری موضعی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *