از هنگامی که روغن های مایع به بازار عرضه شدند توصیه شد بایداز این روغن ها مصرف شود وروغن های جامد برای سلامتی مضر هستند . اما این سوال هم همواره مطرح بود که واقعا کدامیک از این روغن ها  باید مصرف شوند وکدامیک برای سلامتی مشکلی ایجاد نمی کند .

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز ولاغری موضعی با ما تماس بگیرید .

خوب است بدانید که روغن مایع از به هم پیوستن چند اسید چرب غیر اشباع تولید می شود. روغن های مایع به علت داشتن پیوندهای غیراشباع آسیب پذیر می باشند. لذا با هیدروژن ٬ پیوندهای دوگانه را پرمی کنند تا نگهداری آنها آسانتر گردد.

 اما روغن های جامد را چگونه می سازند ؟

 باید بدانیدکه روغن های مایع دارای پیوندهای دوگانه یا سه گانه یا همان غیر اشباع می باشند  برای این که آن ها را به صورت جامد درآورند یا هیدروژن اشباع می کنند یعنی به هر پیوند اضافه دو اتم هیدروژن متصل می نمایند. وقتی روغن سیر شد یا اشباع شد جامد می شود. کار اضافه کردن هیدروژن به روغن مایع برای اشباع کردن پیوندها و تبدیل آن روغن به روغن جامد را هیدروژانسیون می گویند.   هیدروژن دار کردن چربیها امکان نگهداری این مواد را فراهم می سازد ولی هضم آنها را در متابولیسم با اشکال مواجه می سازد. این چربیها موجب مسدود شدن رگهای خونی و امراض قلبی می گردند.

 مراحل هیدروژناسیون  و مضرات آن :

این فرایند خود مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می کند :

اول اینکه  ترکیب جدید مضری ایجاد می شود به نام چربی ترانس. دوم اینکه  روغن غیراشباع که می دانیم مفید است را به روغن اشباع تغییر می دهند. و اینکه خیلی ازاسیدهای چرب ضروری مفید بااین عمل از بین  می روند مثلا خوب است که بدانید   : روغن طبیعی سویا مایع است و دارای تقریبا 5 درصد  اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد. بعد از هیدروژنه کردن و تبدیل آن به جامد امگا 3 سه درصد کاهش می یابد .

آیا شراطی هم وجود دارد که بتوان از روغن های جامد استفاده کرد ؟

برخی از ما شاید سوال برایمان پیش بیاید که شرایطی و جود دارد که بتوان از روغن جامد استفاده کرد زیرا برخی هنوز طعم این روغن ها را بیشتر می پسندند : باید بدانیدکه اگر اسیدهای چرب ترانس آن کمترازصد درصد باشد. اگر اسیدهای چرب اشباع آن کمتراز 25 درصد باشد .

تفاوت روغن مایع و جامد در چیست ؟

 شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چرا روغن ها را جامد می کنند بایدبدانید که روغن های مایع خیلی زود با اکسیژن هوا ترکیب و خراب وتند می گردند. بنابراین با جامد کردن روغن از خراب شدن سریع آن جلوگیری می شود. اگر روغن مایع را داغ کنند خیلی زود می سوزد و خراب می شود اما مقاومت روغن جامد در برابر حرارت بیشتر است. بسته بندی و حمل ونقل روغن های جامد  به مراتب آسان تر است. تا می توانید از روغن های نباتی جامد دوری کنید. زیرا همه آنها روغن های هیدروژنه هستند و پراز اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس می باشند .

با چه روغنی پخت و پز کنیم ؟

این توصیه ی سازمان جهانی بهداشت است که ۷۰ درصد چربی های مصرفی  چربی غیراشباع۴۰درصد  مونو ۳۰درصد  پولی باشد. ۳۰درصد  چربی های مصرفی  باید چربی اشباع بعلاوه ی  کلسترول باشد. چون بهترین غیر اشباع ها تک غیراشباع می باشد بنابراین باید گفت بهترین انتخاب برای پخت و پز  دوسوم روغن های مصرفی ما روغن زیتون یا کانولا باید باشد. یک سوم باقی مانده آن کره حیوانی یا نباتی بدون ترانس که البته در ایران در دسترس نیست  و بهتراست که روغن انتخاب شده ما امگا ۳ داشته باشد. همچنین توصیه می شود که روغن مورد مصرف چربی های ترانس نیز نداشته و کمی کلسترول داشته باشد

شاید بپرسید چرا کلسترول

باید پاسخ داد زیرا بدن نیاز به کلسترول دارد و همچنین درحالت کم کردن مصرف کلسترول کبد اقدام به ساخت کلسترول می کند و اگر کبد ما اشکال ژنتیکی داشته باشدشاید بیش از حد لازم کلسترول بسازد. نا گفته نماند که روغن باید در حرارت ۳۷درجه سانتیگراد حالت مایع داشته باشددرغیراین صورت هضم و جذب آن مشکل می شود.

ویژگی های یک روغن نباتی خوب :

باید گفت یک روغن خوب اسیدهای چرب اشباع شده آن نباید بیش از ۲۵درصد  باشد اسیدهای چرب ترانس آن نباید بیش از ۱۰درصد  باشد و اینکه باید درصد امگا ۶ آن بیش از ۱۰برابرامگا ۳ نباشد.

شرایط خرید یک روغن مناسب پخت و پز  :

با توجه به نکاتی که گفته شد باید 70 درصد روغن های خریداری شده روغن نباتی مایع باشدو بهترین روغن مایع روغن زیتون و روغن کانولا است. زیرا روغن زیتون و کانولا خالی از کلسترول است و بالاترین مقدار غیراشباع تک دارد. کمترین درصد غیراشباع پولی هم هست همچنین امگا ۳ نیز دارد و اسیدهای چرب اشباع واسیدهای چرب ترانس ندارد. ولی چون روغن زیتون گران قیمت و بد بو و بدمزه است و با سلیقه بیشتر ایرانیان نمی سازد و معمولا در دسترس همه نیست انتخاب بعدی ما باید روغن کانولا باشد. زیرا کانولا نزدیکترین روغن به مشخصات خوب روغن زیتون است. اما ۳۰درصد باقی مانده که باید روغن کلسترول دار باشد بهترین آن در حال حاضر کره حیوانی یا کره دوغی است . التبه باید اشاره کنیم که  که مارگرین یا کره نباتی را انتخاب نکرده ایم زیرا درصد اسیدهای چرب ترانس آن درایران خیلی بالاست. ولی اگر درصد ترانس موجود در مارگرین کم باشد  ترجیح می دهیم که ۵۰درصد  کره حیوانی و ۵۰درصد  دیگر مارگرین باشد. 

کره ی حیوانی مفید تر است یا کره ی نباتی  

می دانید که دو رقم کره در بازار موجود است: کره حیوانی که کره ای است که از شیر و ماست گرفته می شود(معمولا از شیر گاو). کره نیز همانند دیگر محصولات حیوانی از اسید های چرب اشباع تشکیل شده است و درصد بالایی از کلسترول دارد و همچنین که می دانید چربی اشباع نوعی از چربی است که در دمای اتاق جامد است. متاسفانه این نوع چربی سطح کلسترول خون را بالا می برد و موجب بروز انواع و اقسام بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی می گردد.  و اما کره ی نباتی که ان را با نام مارگارین هم می شناسیم زمانی که مردم دریافتند که چربی اشباع در غذا برای سلامتی خطرناک است دنبال جایگزینی مناسب برای آن برآمدند و به این ترتیب کره نباتی را به جای کره حیوانی شناخته شد .

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =